Dzban ciotki Becky

978-83-08-04216-8
miłość, przyjaźń, rodzina
Jenny_89

Inne wydania

UWAGA! Książka była także wydana pt. "W pajęczynie życia"... Przez całe lata rodziny Darków i Penhallowów związane były ze sobą małżeńskimi więzami. Czasem zrobiliby dla siebie wszystko, czasem walczyli ze sobą na śmierć i życie. Lecz prawdziwa burza nadchodzi, gdy umiera ciotka Becky, głowa klanu. W testamencie zapisała komuś z rodziny swój drogocenny dzban, ale nazwisko szczęśliwca, który...

UWAGA! Książka była także wydana pt. "W pajęczynie życia"...

Przez całe lata rodziny Darków i Penhallowów związane były ze sobą małżeńskimi więzami. Czasem zrobiliby dla siebie wszystko, czasem walczyli ze sobą na śmierć i życie. Lecz prawdziwa burza nadchodzi, gdy umiera ciotka Becky, głowa klanu. W testamencie zapisała komuś z rodziny swój drogocenny dzban, ale nazwisko szczęśliwca, który wejdzie w jego posiadanie, zostanie ogłoszone dopiero za rok. W ciągu tych dwunastu miesięcy magia dzbanu sprawi, że członkowie klanu przejdą niesamowite przemiany: ci, którzy byli skłóceni od lat, pogodzą się; inni – zaczną szukać nowych ścieżek życia… Ale i tak wszyscy będą zaskoczeni, gdy wola ciotki Becky zostanie w końcu ogłoszona…

Dominika | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Lucy Maud Montgomery należy do moich ulubionych autorek już od czasów dzieciństwa, można się domyślić, że to z powodu "Ani z Zielonego Wzgórza". Mimo tego "Dzban ciotki Becky" jest dopiero trzecią przeczytaną książką tej pisarki. Skromnie jakoś na razie.

Nie sądzę, że jej powieści są idealne, ale działają na mnie tak, że prawie zawsze zwracam uwagę tylko na pozytywne aspekty, przez tyle lat czar nadal działa. Czytając można poczuć się tak, jakby było się z wizytą u dobrej i ciepłej osoby.

Powiedziałabym, że "Dzban ciotki Becky" opowiada o różnych rodzajach i odcieniach miłości. Niecodzienny testament tytułowej ciotki doprowadza do wielu szczęśliwych rozwiązań w klanie Darków i Penhallowów. Spełniają się marzenia, opada iluzja i wyjaśniają tajemnice. Nutka humoru tylko dodaje uroku książce.

A do kogo w końcu trafi dzban? Polecam się o tym przekonać. Rozwiązanie jest dość zaskakujące. Chcąc nie chcąc ciotka Becky zrobiła bohaterom wielką przysługę. Rok oczekiwania na ujawnienie...

lacerta | 2015-05-22
Przeczytana: lipiec 2007

Wydaje mi się, że książka jest napisana bardziej z myślą o starszych czytelnikach, nie dzieciach, ale czyta się tak samo dobrze jak Anię, czy inne książki Lucy Maud Montgomery. Uwielbiam jej styl pisania i zawsze chętnie sięgam po wszelkie utwory stworzone prze Panią Montgomery.
"Dzban ciotki Becky" jet wspaniałą książką. Przedstawia opisy wielu osób z klanu. Czyta się ją szybko i bardzo przyjemnie.
Wspaniale pokazane jak jedna osoba, ciotka Becky, a może nawet jeden przedmiot, tytułowy dzban, jest w stanie zmienić charaktery i życie tak wielu ludzi.

Monika | 2012-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 września 2012

Na początku troszkę zaginęłam w olbrzymim gąszczu różnorodnych postaci. Ale gdy już się w tym wszystkim odnalazłam, z każdą stroną książka wciągała mnie bardziej i bardziej.
Jest nieprzeciętna, bardzo mądra, urokliwa i ciekawa.
Na jednej stronie tej niesamowitej powieści znajdujemy więcej mądrości życiowej niż we wszystkich dziełach pana Coelho razem wziętych.

megii24 -> z całego serca Ci dziękuję :)

Kat | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Przemiła, idealna na jesienne wieczory książka. Ma w sobie w sobie ten wyjątkowy urok i czar, który cechuje powieści tej autorki. Przekazuje wiele mądrości i opowiada ciekawe historie z życia jej bohaterów. Mnie osobiście do łez doprowadziły losy małego Briana. Gorąco polecam fanom twórczości L.M. Montgomery :)

Gustawsonek | 2014-06-26

Montgomery tym razem napisała powieść już mniej dla dzieci.
Od pierwszego zdania pomyślałam, że ta książka będzie na pewno bardzo dobra. Niektóre postacie są do siebie podobne charakterem, ale wszystkie są unikatowe i widać, że autorce wystarczyło wyobraźni na każdego. Cudownie opisane smutne rozstania, a także wszystkie radości.
Zdaje mi się, że poprzez tą książkę Lucy Maud Montgomery chciała przedstawić, jak niewielki jest odstęp pomiędzy miłością i nienawiścią.
"W pajęczynie życia" to świetnie pasujący tytuł.
Dobrze, że nie powstała następna część, bo na pewno nie byłaby tak samo romantyczna, [i oczywiście bez historii głównego dzbana w tle].
Zdecydowanie najlepsza powieść autorki!

deana | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Sięgnęłam po tę książkę po raz pierwszy od chyba dziesięciu lat. I muszę przyznać, że nic nie straciła na swoim uroku. Tak samo jak wtedy gdy czytałam ją po raz pierwszy jako trzynastolatka, wzrusza, śmieszy, nadal oburzam się razem z niektórymi postaciami. Cudowna lektura na takie pochmurne, urlopowe popołudnie jak dziś

ula | 2016-10-04
Przeczytana: październik 2016

Z ogromną przyjemnością oddałam się lekturze. Barwnie opowiedziana historia pewnego klanu. Dużo postaci, zdarzeń, wiele emocji i miłości. Polecam. Koniecznie przeczytajcie. Czasem dobrze jest się oderwać od współczesnego świata, od wyścigu z czasem, którego często jest za mało.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

Przeczytałam jednym tchem, dziś skończyłam i... natychmiast zaczęłam czytać ponownie, tym razem powoli, delektując się każdym słowem, pięknem kompozycji, misternym ściegiem wątków.
Bardzo dobra powieść. Świetnie skomponowana, wielowątkowa, zachwycająca bogactwem postaci i typów ludzkich, co ciekawe - każda postać jest perfekcyjnie dopracowana, nie ma osobników "papierowych".
Sześć gwiazdek, zdecydowanie i bezdyskusyjnie dodaję do ulubionych.
Myślę, że książka jest tak mało znana, ponieważ zaszufladkowano ją jako "młodzieżową". Nic bardziej mylnego. Dopiero człowiek z odrobiną doświadczenia i lat na karku może w pełni docenić całe jej bogactwo. (Co wcale nie oznacza, że młodzież nie powinna jej czytać. Ale warto po latach przeczytać ją jeszcze raz)
(Dopisek z 31 maja - po drugim, powolnym delektowaniu się ksiązką - to naprawdę dobra rzecz. Przy drugim a miejscami nawet trzecim czy czwartym czytaniu podobała mi się jeszcze bardziej. Muszę ją sobie kupić. Spróbuję też upolować drugą...

Mia | 2015-07-15
Przeczytana: 2015 rok

Rodziny Darków i Penhallowów zawsze były skłócone. Nagle umiera ciotka Becky, głowa klanu. Zapisała ona komuś w testamencie cenny dzban, ale nazwisko tej osoby ma zostać ujawnione dopiero za rok...
Książka pt. "Dzban ciotki Becky" została napisana przez Lucy Maud Montgomery jej niepowtarzalnym i zawierającym jedyną w swoim rodzaju magię stylem pisania. Autorka w sposób zrozumiały i poetycki opisała mnóstwo postaci, zgrabnie ich ze sobą łącząc i sprawiła, że czytelnik nie zgubi się wśród ich ogromu. Historia jest ciekawa, zawiera kilka zwrotów akcji. Zakończenie dla jednego przewidywalne, dla jednego nie - mnie jednak zdenerwowało, bo liczyłam na coś zupełnie innego, i za to odejmuję jedną gwiazdkę.
Mimo wszystko serdecznie polecam.

Wiki | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, PrB