Marzyciele

Sværmere
83-86646-90-X
norwegia
kashka

Telegrafista Rolandsen, bohater powieści "Marzyciele" - człowiek targany wielkimi namiętnościami, kapryśny wynalazca, kochliwy artysta nie stroniący od bitki i kieliszka - to wspaniała postać z galerii Hamsunowskich ekscentryków, naznaczonych odrobiną szaleństwa. Jego fantazja, wewnętrzna energia i uczuciowość są zbyt intensywne, by mogły zostać zrozumiane i docenione przez społeczność rybackiej osady, w której przyszło mu żyć.
Każda z otaczających Rolandsena osób nosi w sobie jednak jakąś tajemnicę, czeka, cierpi i marzy. Czy wśród tych wszystkich tęsknot i niedomówień telegrafista odnajdzie drogę do serca ukochanej kobiety?

[z okładki]

LifeOnMars | 2016-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2016

"Nareszczie przysłano koniak. Rolandsen osobiście odebrał baryłkę z przystani i wcale nie krążył bocznymi drogami z tym ciężarem, ale dźwigał go pod swoją wielką pachą w biały dzień. Takie dzielne było jego serce."

Bardzo spodobał mi się styl pisania Knuta Hamsuna, a "Marzyciele" to bardzo przyjemna książka. Nawet nie zauważyłam nawet, kiedy przewróciłam ostatnią stronę.

Noemi | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2014

Lubię sposób, w jaki Hamsun opisuje uczucia swoich bohaterów płci męskiej wobec kobiet. I jeszcze tę norweską mentalność zarysowywaną przez pisarzy sprzed paru dekad.
Czy to rzeczywiście książka o marzeniach? Powiedziałabym raczej, że odwrotnie, o straconych szansach i uświadamianiu sobie ich - nawet pod koniec, gdy Elise podejmuje decyzję, zdaje sobie sprawę z tego, co traci oraz z tego, co mogłaby stracić.
Historia ani wesoła, ani smutna, nieco staromodna, melancholijna, ale i posiadająca pewien urok.

FromNorwayWithLove | 2011-04-24
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Jeg syns at "Sværmere" er mye god historien om en man som har likt å tenke og å drømme. Anbefaler!

OFF_ka | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Uwielbiam postacie Hamsuna. Od pierwszych słów potrafię przenieść się w te sytuacje i krajobrazy. Jednak w tej książce zabrakło większych emocji. Dlatego stawiam raczej na półce szybka lektura do autobusu.

Mimetyczka | 2010-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2010

Nie dojrzałam w Rolandsenie interesującego ekscentryzmu, ani szaleństwa.
Po "Głodzie" duży niedosyt pozostaje, ponieważ "Marzyciele" są mocno przeciętni, a opis ma się nijak do zawartości.

la_double_vie | 2011-11-27

Czegoś mi w niej brakowało, miałam wrażenie, że książka urywa się bez zakończenia. Po pięknym, smutnym ''Głodzie'' i ''Błogosławieństwu ziemi'' spodziewałam się czegoś głębszego, bardziej przejmującego.

Mariusz | 2015-11-06

Miła, zabawna, trochę za krótka.

Pavvvel | 2016-09-08
Wojtekowitz | 2016-07-21