Przypadki starościca Wolskiego

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Przypadki, starościca, Wolskiego
historyczna
Serafin

Akcja tej przygodowo-awanturniczej książki rozgrywa sie na początku XVII wieku. Postacią wiążącą poszczególne części jest młody starosta jurydyczny, Piotr Wolski, który z urzędu zajmuje się sprawami naruszania prawa przez samowolną magnaterię i szlachtę znaną z warcholstwa. Za każdym razem Wolski zostaje wciągnięty w perypetie różnych ludzi, którzy są właściwymi bohaterami poszczególnych części. Na podstawie książki został nakręcony serial RYCERZE I RABUSIE z Tomasze Stockingerem w roli głównej.
Na serie składają się następujące opowiadania:
- W walce z infamisem
- Skarb Mohilanki
- Miłość Piotra

Octopus | 2017-02-12
Przeczytana: 1977 rok

Fajnie się czytało przygody prawego i odważnego, mimo młodego wieku piastującego funkcję starosty, Piotra Wolskiego. Będący odpowiednikiem współczesnego detektywa, tropiącego wszelakie występki szlachciców, czy magnatów. Polecam zwłaszcza nastoletnim czytelnikom :)

Shahrivar | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Ot, taki zbiorek luźno powiązanych ze sobą opowiadań. Przyjemna lektura nie tylko dla fanów krewkich rębajłów dawnej Rzeczypospolitej.
Niestety nie umywa się do znakomitości "Crimenu" tego samego Autora.
Żadne opowiadanie nie zapisało się jakoś szczególnie w mojej pamięci. Warto jednak wspomnieć o kilku:
- "Skarb Mohilanki" - z uwagi na egzotyczność córek Jeremiego Mohyły, kapiący od złota i kamieni opis skarbu oraz fakt, że jedna z Mohilanek była matką księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Dobrze pokazano chciwość szlachty krążącej nad Zofią Golską niczym sepy nad padliną. Nie podobał mi się natomiast wątek miłosny jednego z Dydyńskich - sztuczny i cukierkowy.
- "Miłość do Heleny" - ze względu na panią Brześciańską, pełniącą dość humorystyczną rolę w opowiadaniu, choć to czarny humor był (jej opowieści o małżeńskich perypetiach). Lubiłam czytać jej przekomarzania z Klofasem. :)
- "Miłość Piotra" - z uwagi na zakończenie.
- Człowiek w kajdanach" - dobrze się czytało, a główna...

Krystuś | 2010-04-16
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Gorąco Polecam !
Bardzo dobra książka, może trochę trudna w czytaniu dla młodszych, jak ''Potop'' czy ''Ogniem i Mieczem''.
Cóż tu więcej pisać... jeśli ktoś interesuje się historią a głównie szlachtą i jej przygodami książka jest dla niego. :)

cristofae | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

To może być interesująca książka.Kryminał w realiach XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Dracos | 2018-03-01
Przeczytana: 2001 rok