Panowie herbaty

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Heren van de thee
Holandia, kolonie, Indonezja
Pistacia

Powieść nawiązuje do kolonialnej przeszłości Holandii. Akcja, obejmująca lata 1869-1918, rozpoczyna się na dobre w momencie, gdy Rudolf Kerkhoven stawia stopę na jawajskiej ziemi, należącej w owym czasie do Holenderskich Indii Wschodnich. Jego rodzice i kuzynowie przebywają tam od lat, dorobiwszy się sporych majątków. Młody, przepełniony ideałami mężczyzna decyduje się wziąć w długoletnią dzierżawę ogromne tereny, na których zamierza uprawiać kawę i herbatę. Poruszając się niemal po omacku w nieznanym sobie środowisku i rezygnując z jakichkolwiek przyjemności, z czasem rozkręca kwitnący interes i odnosi sukces. Mimo to ma wrażenie, że wciąż jest niedoceniany przez rodzinę, która bez entuzjazmu patrzy na jego nowatorskie metody pracy. Kiedy poznaje piękną i inteligentną Jenny Roosegaarde Bisschop i zakochuje się w niej z wzajemnością, jest przekonany, że jego życie wkracza w nową, wspaniałą fazę. Jednak po ślubie żyjąca w jawajskim interiorze kobieta, odizolowana od wielkiego świata, zmęczona brakiem interesującego towarzystwa i częstymi ciążami, zaczyna z coraz większym niepokojem myśleć o przyszłości.
Odznaczająca się dużą przenikliwością psychologiczną książka Helli S. Haasse znakomicie łączy nowoczesną, oszczędną narrację z epicką akcją rodem z literatury XIX-wiecznej. Jest powieścią, lecz nie fikcją, jako że interpretację postaci i zdarzeń autorka oparła na zachowanych dokumentach, między innymi na listach udostępnionych jej przez potomków oraz krewnych bohaterów książki.

[opis wydawcy]

allison | 2015-08-24
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Orient
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Autorka miała oryginalny pomysł na tę powieść - napisała ją na podstawie bogatej korespondencji plantatora herbaty i jego bliskich oraz kontrahentów. Wyszła z tego niezła książka, chociaż (niestety) napisana nierówno.

Pierwsza część może urzec nastrojowością, bogactwem przeżyć głównego bohatera i opisami życia holenderskich kolonizatorów.
Druga część wypada na tym tle słabo - miejsce narratora zajmują cytowane listy, które często rażą drobiazgowością. Odniosłam takie wrażenie, jakby w pewnym momencie autorce odechciało się tworzyć i wybrała łatwiznę. Korespondencja na pewno wnosi wiele do treści, ale szczegółowe informacje na temat upraw mogą w pewnym momencie po prostu zacząć nużyć czytelnika.

"Panów herbaty" można odczytać jako opowieść o marzeniach i ambicjach, o skomplikowanych relacjach rodzinnych i o miłości. To na pewno dobra książka, ale zbyt często robiła na mnie wrażenie niedopracowanej i trochę chaotycznej, bym mogła dać wyższą notę.

Montgomerry | 2010-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2010

„Panowie herbaty” to powieść napisana na podstawie dokumentów, mających dziś oczywiście wartość historyczną. Narracja napisana oszczędnym językiem zachwyca. W przybierającej niemal epicką formę fabule nie znajdziemy pośpiechu i być może, dlatego książkę czyta się z przyjemnością. Powieść została napisana z zachowaniem chronologii. Autorka wiernie ukazał plantacje herbat istniejące wówczas na Jawie. Dowiadujemy się o uprawie herbaty i chinowców. Mamy możliwość przeczytać o stosunku Europejczyków do tubylców, o odmiennych obyczajach, ubiorach, stylu życia i tradycji, a także o pięknie jawajskiej przyrody. Warto nadmienić, że wielką rolę w książce odgrywa korespondencja pomiędzy Rudolfem a jego rodzicami, siostrami, szwagrami, braćmi

całość: http://slowemmalowane.blogspot.com/

Flavia77 | 2016-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2016

Bardzo ciekawa książka do której długo nie mogłam się zabrać, ale okazała się niezwykle ciekawa. To historia plantatorów holenderskich w Indiach Wschodnich. Książka napisana została na podstawie listów, kilka też zostało przytoczonych, ale mimo, że wielu taki zabieg może wydawać się nieciekawy, książka na prawdę ciąga. Życie jakie prowadzą przyjezdni z dalekiej Europy, codzienność na plantacji, spory i rodzinne waśnie, miłości, edukację w ojczyźnie to wszystko znajdziemy w książce. Obraz zupełnie nieznanego nam życia, radość z pierwszych samochodów i pociągniętej linii telefonicznej. Dodatkowo wszystko w zielonej scenerii dzikiej Jawy.

Sylwia Grabińska | 2016-08-02
Parsec | 2016-03-30