Joanna. Kobieta która została papieżem

Ioannes Angelicus. La mujer que se convirtió en Papa
83-7236-208-4
chrześcijaństwo, historia
Pistacia

Autor opisuje wydarzenia z IX wieku, które kościół katolicki wolałby wymazać ze swej historii. Chodzi o okres pontyfikatu Jana VIII, który w rzeczywistości nie był mężczyzną, lecz kobietą. Biedna, bardzo religijna dziewczyna żądna wiedzy rozpoczyna nauki u jednego z mnichów, później jednak już sama w przebraniu mnicha zdobywa dalszą wiedzę o kościele i chrześcijańskiej wierze. Po nauce u Benedyktynów, udaje się do Grecji i Bizancjum, gdzie studiuje sztukę i filozofię grecką, a także styka się z kulturą islamu. Następnym etapem jej burzliwego życia jest Watykan. Współpracuje blisko z papieżem Leonem IV, po jego śmierci zostaje papieżem i przez wiele lat rządzi Kościołem jako Ioannes Angelicus. Walczy o przypomnienie prawdziwego życia Jezusa, zniesienie celibatu, większe znaczenie i udział kobiet w kościele. Pasjonująca powieść o wartkiej akcji, przybliżająca czytelnikowi świat wczesnego średniowiecza, zawierająca intrygujący wątek miłosny.

[opis wydawcy]

Priada | 2015-08-26
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Co prawda nie przeczytania a przesłuchana.
Bardzo wciągnęła mnie ta historia, tym bardziej, że to wszystko mogło być prawdą. Autorka podeszła do książki z wielkim sercem bo ukazano okrutność myślenia tamtych czasów. Kobieta była niczym, a jeżeli interesowała się czymś więcej niż domem i dziećmi była uważana za dziwaka.
Książka daje wiarę w to, że niemożliwych rzeczy nie ma po prostu są chwilowo niedostępne, ale pilnością można osiągnąć wszystko.
Polecał serdecznie.

Joana | 2015-06-19
Przeczytana: 31 maja 2015

Bardzo byłam ciekawa tej książki, zarówno ze względu na imię w tytule jak i niecodzienną historię tej Joanny. Meksykański pisarz Arturo Ortega Blake opisuje w swojej powieści, jak sam tytuł wskazuję, Joannę – kobietę, która była papieżem a właściwie jej drogę do Piotrowego tronu.

Opowieść fikcyjna ale oparta na faktach historycznych, które mówią że Papież Jan VIII, panujący w IX wieku, był kobietą. Niestety trudno znaleźć ich źródła, ponieważ za wszelką cenę starano się usunąć każdy ślad o Joannie, nie tylko z historii kościoła ale i świata a przede wszystkim ze spisu Papieży. Zatem żeby poznać prawdę trzeba zestawić ze sobą fakty i mity, legendy i szczątkowo ocalałe dokumenty historyczne. Między innymi opisał tą kłopotliwą dla kościoła historię, Marcin z Opawy zwany też Marcinem Polakiem, cytuję:

"Po Leonie, papieżem był przez dwa lata, siedem miesięcy i cztery dni, Ioannes Anglicus (Jan Anglik) urodzony w Moguncji. Zmarł on w Rzymie, po czym tron papieski przez miesiąc...

Camo_99 | 2011-10-11
Przeczytana: 31 lipca 2011

MASAKRA!!!!!! Przez pierwszą połowę nie wiadomo co się działo (z tego co zrozumiałem Joanna siedziała w chacie w jakiejś dziczy i czegoś się bała, nawet pod koniec książki nie wytłumaczono co to było). Druga część była bajką dla dwulatków. Jakby ją streścić wyszłoby, że zwiedziła cały ówczesny świat od Bizancjum przez Ateny po Rzym. To jedna z najgłupszych książek jakie czytałem.

Inger | 2011-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 18 lipca 2011

Pełna brutalnych scen opowieść o legendarnej kobiecie, która jako Jan VIII zasiadła na tronie papieskim. Powieść określiłabym mianem antyklerykalnej - czytanie o kolejnych synodach, na których dostojnicy kościelni pomijają, a nawet niszczą antyczne materiały dotyczące życia Jezusa na ziemi ze względu na ich niezgodność z głoszonymi przez Kościół dogmatami może zdenerwować:) Choć momentami ma się wrażenie chaosu stylistycznego - przeczytałam ze sporym zainteresowaniem.

Blanczeska | 2011-08-09

Najgorsza książka jaką w życiu czytałam... (tzn. którą starałam się przeczytać)

Monika | 2011-01-27
Przeczytana: 2010 rok

Zaczęłam czytać, spodobała mi się. Ciekawa książka, szybka akcja, wątek miłosny... Jednak nie wiedzieć dlaczego w pewnym momencie książka zaczęła mi się dłużyć, czytanie stawało się męką a nie przyjemnością. Odniosłam książkę do biblioteki i... zapomniałam o niej (a to chyba świadczy, że nie był to jakiś fenomen). Może wrócę do książki i dobrnę do końca, ale wrócę do niej jeśli akurat nie będę miała nic ciekawszego do czytania.

arianna25 | 2013-01-18
Przeczytana: 13 stycznia 2013

nie rozumiem negatywnych opinii na temat tej książki, dla mnie była bardzo ciekawa, jest to powiesć historyczna, a nie harlequin, stąd poza wątkiem miłosnym możemy poznać dogłębnie zasady funkcjonowania chrześcijaństwa w jego początkowym stadium. jak dla mnie mogło być więcej na temat życia i działań w Watykanie, bardziej poznajemy Joannę przed dojciem do władzy.

karola | 2011-05-25
Przeczytana: 26 marca 2011

męcząca.
sięgnęłam po nią po obejrzeniu filmu, oczekując wciągającej lektury, okazało się, że jest to zupełnie inna opowieść, o tej samej osobie, ale opowiedziana totalnie inaczej.
nudno.

Magda | 2011-12-27

Przeczytane do połowy... Zmęczona jestem tą książką niemiłosiernie i chyba nie dam jej kolejnej szansy.

Jasnowidzka | 2011-12-04
Przeczytana: listopad 2011