Tom Cruise. Nieautoryzowana Biografia

2008-01-01
978-83-7236-238-4
Opracowanie Zbiorowe
Tom Cruise

Bardzo dużo czasu zajęło mi przeczytanie v tej książki. Jest gruba, mocno wnikliwa.

Nie sięgnęłam po nią z chęci czytania plotek. Również nie dla tego, że jestem fanką Toma Cruisa. Właściwie to nigdy nawet specjalnie nie budził moich emocji. Po prostu aktor, raczej dobry, moim zdaniem, jakich wielu.

Wzięłam się za tę książkę z ciekawości. Nie tyle Toma, co scjentologii. Miałam raczej marne pojęcie na temat tej sekty i chciałam się jej przyjrzeć z bliska. Udało się. Myślę, że prawie połowa książki zawiera w sobie częste nawiązania i analizy. Chciałam również zrozumieć co takiego jest w tym przecież niespecjalnie udanym "Kościele", co jednak potrafiło przyciągnąć do siebie rzeszę ludzi, w tym bohatera niniejszej książki Toma Cruisa. Niestety tego nadal nie rozumiem, ale jedno jest pewne - Tom nigdy nie był traktowany jako zwykły członek sekty. Mimo to.. jak mógł nie wierzyć w doniesienia o działalności przestępczej i licznych wykroczeniach scjentologów?? To naprawdę niebezpieczni ludzie.

Intryguje mnie to.

Po przeczytaniu tej książki nie zapałałam sympatią do Toma Cruisa. Z normalnego chłopaka stał się kreacją na potrzeby publiczności i "wiary", na dodatek oderwaną od rzeczywistości.

Książka jest za długa. Są ciekawe rozdziały, ale też i takie które były dla mnie nużące. Za dużo analiz autora. Mógł pozostawić to czytelnikom.

W ogólnym rozrachunku - raczej na plus.

Wzięłam się za tę książkę z ciekawości. Nie tyle Toma, co scjentologii....

Nieautoryzowana biografia Toma Cruise'a. Oglądałem większość filmów z tym aktorem podziwiając jego talent. Kiedy zobaczyłem te książkę na półce z zaciekawieniem siegnałem po nią. Książke dosyć dobrze się czytało. Autor pokazał dzieciństwo aktora jego trudne relacje z ojcem. Następnie początek kariery i zetknięcie się z kontrowersyjną religią. Ten temat zdominował znaczą cześć książki. Mnie bardziej zaciekawiło informacje o pracy Cruise'a na planie filmowym. Bardzo ciekawy był fragment kulis pracy z sławnym S. Kubrickiem. Lekturę oceniam dobrze. Książka była ciekawa, dała mi sporo informacji.

Całkiem ciekawa książka dostarczająca informacji o jednym z najpopularniejszych obecnie hollywoodzkich aktorów - Tomie Cruisie oraz ludzi z jego otoczenia. Koncentruje się ona głównie na jego przynależności do sekty Scjentologów i na ogół w odniesieniu do niej przytacza różne ciekawostki z życia gwiazdora, jego bliskich, przyjaciół i współpracowników. Jest to materiał nieautoryzowany przez Cruise'a, więc dowiedzieć się możemy z niego rzeczy, o których sam aktor prawdopodobnie nie chciałby opowiadać. Dowiadujemy się na przykład, że w wybieraniu partnerek życiowych Cruise kierował się głównie ich podatnością na manipulowanie, aby potencjalna przyszła żona nie miała najmniejszych oporów przed wstąpieniem do kościoła scjentologicznego. Dużo jest tu informacji na temat samej sekty, ich metod działania w pozyskiwaniu nowych wyznawców oraz niszczenia tych, którzy się od niej odwracają. Można też w mniejszym lub większym stopniu poznać sylwetki innych ludzi filmu, wyniosłej i rozkapryszonej drugiej żony Cruise'a - Nicole Kidman, kolumbijskiej aktorki, Sofii Vergary, która czując co się święci w relacji z Tomem i jego religią w porę zrobiła unik i zakończyła związek z nim, stłamszonej przez niego ostatniej żony, Katie Holmes, imprezowego aktora i jego przyjaciela, Seana Penna, czy wymagającego i traktującego go trochę niepoważnie reżysera, Stanleya Kubricka.

Z książki wynika, że choć w życiu pozafilmowym postawa Cruise'a często jest przez wielu ludzi mocno krytykowana, a nawet potępiana, to jako aktor przez wszystkich jednogłośnie jest uznawany za jednego z najlepszych i w tym trzeba przyznać im rację. Zabrakło mi w niej jakichś ciekawostek związanych z kręconymi z nim filmami, za dużo zaś było samej scjentologi. Niemniej jednak dla fanów Cruise’a będzie to ciekawa pozycja. Czyta się ją dość dobrze, choć czytałoby się jeszcze lepiej, gdyby nie liczne błędy językowe i literówki. Pod tym względem redakcji należy się dwója.

Straszne nudy, nie dobrnęłam do końca...

Straszne nudy, nie dobrnęłam do końca...

Nowe spojrzenie na tą osobe. Wydaje sie wielkim bęcwałęm.

Nowe spojrzenie na tą osobe. Wydaje sie wielkim bęcwałęm.

Sięgnęłam po tę książkę nie po to, żeby poznać lepiej samego Toma Cruise'a, lecz po to, żeby dowiedzieć się więcej o jego wyznaniu. Oczywiście moja ciekawość została zaspokojona. Mało tego, spodobał mi się styl autora do tego stopnia, że zamierzam przeczytać następne biografie jego autorstwa.

Tak naprawdę było kwestią czasu że ktoś weźmie na warsztat opisanie życia jednego z najpopularniejszych i wpływowych ludzi dzisiejszej popkultury.Zadania tego podjął się Andrew Morton,który uchodzi za jednego z najlepszych biografów, który na tapetę wziął takie sławy jak księżną Dianę, Madonnę, Monikę Lewinsky, a ostatnio Angelinę Jolie.

Jak sobie poradził Andrew. Powiem szczerze że początek książki czyta się bardzo przyjemnie, autor opisuje dzieje rodziny Toma Cruise'a (poczynając od XIX wieku jak pierwszy Mapother schodzi ze statku,którym przypłynął z Irlandii). Później jak już Thomas Cruise Mapother IV, zawitał na tym świecie, autor zajmuję się jego dorastaniem, pierwszą miłością, problemami w nauce(dysleksja),nie zbyt udaną relacją z ojcem, oraz pierwszymi krokami w Fabryce Snów.I to by tak naprawdę było na tyle jeśli chodzi o tę dobrą część autobiografii Toma. Od momentu kiedy Cruise poznaje Mimi Rogers,która wprowadza go w świat Scjentologi, Andrew Morton całą uwagę skupia na tej złowieszczej organizacji założonej przez L.Rona Hubbarda, a obecnie kierowanej przez Davida Miscavige (którego ojciec jest z pochodzenia Polakiem). Jeśli chodzi o aktorstwo schodzi ono na drugi plan,jest traktowane jako taki przerywnik,chociaż jak są już opisywane filmy w którym Cruise bierze udział autor książki nie może sobie odmówić tego że scjentologia też miała wpływ nie tylko na role które dobierał ich najsłynniejszy głosiciel,ale też na to że sami decydowali np. o nagłośnieniu (własnej produkcji) jaki ma być użyty na planie, oraz rozstawieniu namiotów gdzie każdy mógł zaczerpnąć wiedzy o scjentologii.

Autobiografia Toma porusza także skłonności homoseksualne Toma, który miał się spotykać z jakimś tam aktorem gejowskich filmów w celu spędzenia upojnych chwil.Co do tej kwestii tak naprawdę nie wierzę w to żeby Cruise miał takie skłonności biorąc pod uwagę też to że pod takim samym zarzutem zostali postawieni John Travolta (drugi z najbardziej znanych scjentologów)oraz Will Smith (który jak można się dowiedzieć też "romansuję" z tą organizacją). Więc moim zdaniem to ma bardziej służyć temu żeby jak najbardziej popsuć opinię o aktorach, biorąc pod uwagę to że scjentolodzy gardzą nie tylko psychiatrami, ale także związkom homoseksualnym.

Na koniec nie chce mówić że tą książkę polecam albo nie. Każdy kto ma zamiar ją przeczytać powinien już na wstępie się nastawić na to że autobiografia Toma, tak naprawdę w większości zawiera opis typowo tabloidowy.

Jak sobie poradził Andrew. Powiem...

Ciekawa książka, momentami niezwykle wciągająca, głównie w partiach poświęconych scjentologii. Autor bardzo udatnie przedstawił formy działania tej 'organizacji', którą dosyć ciężko nazywać jest kościołem. W trakcie jej czytania i zagłębiania się w 'wyrafinowane' metody sekty którymi przyciągają swoje nowe ofiary, zaczęło mi być żal samego Toma Cruise'a.

Biografia wydaje się być napisana i tłumaczona 'chybcikiem'. Obecnych jest wiele powtórzeń, literówek i innych błędów ale pomimo to czyta się ją szybko i bezboleśnie.

Biografia wydaje...

Bardzo tabloidowa książka. Jesli chodzi o temat Toma Cruise'a, to mało co można w niej przeczytać o aktorstwie czy filmach, skupia się w znacznej części na jego związkach, seksualności i plotkach. Mocną stroną książki jest temat scjentologii - naprawdę ciekawa i szeroko opisana kwestia. Często też miałem wrażenie, że autor opisuje pewne rzeczy w dużej mierze na swoich domysłach albo pseudoanalizach psychologicznych.

Fanatyzm jest straszny

Fanatyzm jest straszny