Tygrys się budzi

The Tiger Rising
978-83-7236-160-8
bajki, baśnie
Pistacia

Dziejąca się współcześnie historia dziewczynki, chłopca i tygrysa, który pomaga dzieciom przełamać ich kompleksy, niechęć i brak zaufania do otaczającej rzeczywistości.

[opis wydawcy]

8_oclock | 2015-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Oczarował mnie tytuł i okładka. Książka jest adresowana do dzieci, ale nie jest bajką: nie można zapobiec śmierci matki, ptaka, tygrysa. Miłość jednego ojca jest szorstka, ojciec drugiego dziecka oszukuje je. Szkoła, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli, nie jest przyjaznym miejscem. Na tle tego wszystkiego wyrasta zrozumienie, przyjaźń, chwile szczęścia, uczucia. Tygrys niesie przesłanie i trwa (nie tylko on) nadal.

BIETKA | 2010-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Wzruszająca książka o dwójce dzieci: chłopcu Robie i dziewczynce Sistinie. Pisarka, Karen Hesse powiedziała o tej książce:" Zachwycająca literacka perełka" i jest to prawda! Fabuła wskazuje na prawdziwą przyjażń jako uniwersalny lek na wszystkie lęki i frustracje życia zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Czyta się jednym tchem- gorąco polecam:))

Alicya Oss | 2015-01-23

Kate DiCamillo, pisarka obdarzona niezwykłą wyobraźnią i umiejętnością wczuwania się w drugiego człowieka, na stałe zagościła w moim sercu. Sama już nie zliczę ile razy wracałam do jej książek i stworzonych przez nią postaci. Jej fenomen polega na tym, że mimo iż treści jej baśni przesiąknięte są trudnymi emocjami, potrafi ona pisać o nich tak by nie przytłoczyć czytelnika bólem i cierpieniem. Paradoksalnie to co trudne daje nadzieję i siłę. Czyli jest tak, jak powinno być w baśni. I wiecie co jeszcze? Mimo, że bohaterami jej książek są głównie dzieci, to nie ma dorosłego, który nie borykałby się w swoim życiu z podobnymi problemami. Dlatego jej książki są fenomenem – czytamy je dzieciom, a w trakcie lektury odnajdujemy coś dla siebie, coś, co sprawia że pracujemy nad sobą.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/01/o-potrzebie-wyrazania-emocji-tygrys-sie.html

| 2010-10-04

Czytając książki wielokrotnie zastanawiam się, jakby to było być bohaterką jednej z nich. W swoim życiu dosyć często zdarzyło mi się współczuć i zazdrościć postaciom z moich ulubionych lektur. Kiedyś nawet sama zaczęłam pisać coś na wzór opowiadania autobiograficznego.

"Tygrys się budzi" przedstawia nam historię dwójki dzieci, a także tygrysa, który ze wszelkich sił stara się pomóc swoim towarzyszom przełamać dystans w stosunku do otaczającego ich świata.

Muszę przyznać, że Kate DiCamillo pisząc tą książkę spisała się na medal. Autorce chwali się, iż podczas tworzenia tej lektury głęboko wniknęła do psychiki swoich bohaterów dzięki czemu wydają się jeszcze bardziej realistyczni. Jest to dla czytelników niezwykle ważna zwłaszcza, że sięgają oni po książkę po to by się odprężyć i jak najbardziej wczuć w sytuację głównych bohaterów.

Dwunastoletniego Roba poznajemy podczas wędrówki przez bagnisty las na Florydzie. Tam też spotyka zamkniętego w klatce, a kilka godzin później Sistinę....

Basia Łęcka | 2013-12-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Nie wiem, jak to się dzieje, że o geniuszu Kate DiCamillo nie słyszał jeszcze cały świat. Książki tej fantastycznej autorki towarzyszą mi już od piątej kasy podstawówki, i mam nadzieję, że będą mi towarzyszyć do końca mojego życia.
Jakiś czas temu, poczułam potrzebę wrócenia do kilku starych tytułów i w końcu padło na "Tygrys się budzi".

"Rob miał sposób na omijanie różnych rzeczy w myślach. Wyobrażał sobie, że jest walizką, wypchanym do niemożliwości kuferkiem, takim jak ten, który zabrali z Jacksonville po pogrzebie. Wszystkie swoje uczucia włożył do tego kura, poupychał je ciasno, a potem usiadł na nim i zamknął na klucz. Dzięki temu mógł nie myśleć o przykrych rzeczach."

Głównym fenomenem książek tej autorki jest to, że mimo tego, iż pisarka  pisząc wprost do dzieci, traktuje je na poważnie. Z jednej strony, napisane przez nią historie są zupełnie jak baśnie, jednak baśnie zawsze kończą się dobrze... Kate DiCamillo serwuje nam za to słodko-goszkie zakończenie, a po oderwaniu...

EagleV | 2014-01-28

Kate DiCamillo to popularna autorka powieści dla dzieci, jak choćby pamiętany z kinowej ekranizacji Dzielny Despero, której książki nieodmiennie trafiają na najwyższe miejsca list bestsellerów poczytnych pism amerykańskich. Tematyka, którą porusza autorka dotyczy przede wszystkim świata dziecięcych uczuć, wyobraźni i potrzeb. Takie motywy jak osamotnienie, cierpienie w obliczu śmierci najbliższych czy odrzucenia przez otoczenie przeplatają się we wszystkich historiach opowiadanych przez DiCamillo. Jej prozę w powszechnej opinii określa się jako dotykającą problemów często trapiących dorosłych. Autorka jednak głównym bohaterem i osobą opisywaną czyni właśnie dziecko, o którego potrzebach, uczuciach i wrażliwości w odbiorze świata często się zapomina. Także i powstała w 2001 roku powieść Tygrys się budzi dotyka trudnych dla dziecka kwestii: śmierci rodzica, odizolowania od rówieśników, niezrozumienia i odrzucenia własnych uczuć. Pozycja ta jest również finalistą National Book...

anioł | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Powróciłam do niej. Zaczęłam ją czytać jako 8 latka. a teraz mam 13 lat więc jest różnica. Bardzo uczuciowa. Pamiętam, że przy innych książkach tej autorki płakałam. Bardzo dobra, ale mam wrażenie, żę dzieciaki by sobie z nią nie poradziły. Chociaż są takie dziecaiki

Justine | 2013-05-01
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Książka jest psychologiczna o chłopcu z bąblami na nogach . Chłopiec mieszka w motelu i szlaja się po lesie. Nie polecam przeczytać książki

Bastet | 2016-07-29
Miętowa | 2016-01-22