Pomensku

Czy żeby być przyzwoitym człowiekiem trzeba wierzyć w Boga? Czym jest Dekalog dla niewierzącego? W ostatnich rozmowach z Markiem Edelmanem autorzy pytają o sens i wartość kolejnych przykazań w trudnych i niejednoznacznych kontekstach. Dając przykłady z całego życia, niewierzący w Boga Edelman tłumaczy, co i dlaczego jest najważniejsze w obliczu różnych, często ekstremalnych sytuacji. Poruszająca, mądra lektura dla każdego bez względu na światopogląd.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Koronczarka | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Nie umiem na takie wzdychy odpowiadać" - odpowiadał Marek Edelman na pytania Beresia i Burnetki, kiedy dziennikarze próbowali go namówić na emocjonalne wynurzenia. Bo wywiad jest samą konkretnością. Odpytywany z dekalogu (co za niesamowity pomysł, by zdeklarowanego ateistę o to pytać!) dał wykład jednoznacznej i bezkompromisowej moralności. Albo jest się przyzwoitym człowiekiem, albo nie i religia nie ma tu nic do rzeczy. Bóg śpi, a wybory moralne są naszymi wyborami.

anika | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Edelman jest moim niekwestionowanym autorytetem dlatego z przyjemnością i zadumą czytam każdy z nim wywiad. Cenię sobie szczerość, emocje, pasję, na jakie pozwala sobie udzielając wywiadów, jednocześnie podziwiając jego głęboko ludzką postawę, którą okazywał na każdym kroku. Żałuję tylko, że ta książka jest już ostatnim zapisem z rozmów z Edelmanem.

cymelium | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Dla mnie pan Marek Edelman jest ciekawym człowiekiem, mimo tego że już nie ma Go pośród nas, nadal mnie ciekawi i fascynuje, zadziwia i przeraża Jego życie i historia. Ta książka zmusza do zadumy i refleksji. Nie z każdym poglądem się zgadzam. Nie zgadzam się z osądem współczesnej historii, z opinią pana Edelmana co do niektórych publicznych osób. Ale przeczytałam ten wywiad z ciekawością, bo znowu zobaczyłam i przekonałam się, że być dobrym człowiekiem nie oznacza być wierzącą osobą, która chodzi do kościoła.
Polecam

allison | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Bardzo ciekawy wywiad - rzeka z Markiem Edalmanem, który był i jest dla mnie wielkim autorytetem moralnym.
Książkę czyta się ze wzruszeniem i pasją nie tylko dlatego, że to ostatnie rozmowy z byłym przywódcą powstania w getcie i wybitnym kardiochirurgiem. Wszystko, co mówi Edelman, skłania do smutnej refleksji, że coraz mniej w naszym społeczeństwie wybitnych ludzi, którzy mają do powiedzenie coś naprawdę mądrego i interesującego; starzy odchodzą i nie ma kto ich zastąpić...

Wywiad jest bardzo żywiołowy. Nie jest przeprowadzony na kolanach, autorzy czasem prowokują pytaniami; również odpowiedzi często są emocjonalne. Edelman nie okazuje się łatwym rozmówcą - bywa poirytowany, a nawet wkurzony na dziennikarzy i daje temu wyraz w swoich wypowiedziach. Czytając książkę, miałam wrażenie, jakbym siedziała obok autorów i bohatera rozmowy, będąc niemym świadkiem ich dyskusji.

Edelman mówi o wielu ważnych dla człowieka sprawach. Cała rozmowa oscyluje wokół dekalogu i temu...

pozeraczksiazek | 2013-09-22

Wywiad szczery, do bólu jakby ktoś powiedział. Poruszającym fragmentem jest oburzenie na dziennikarzy kiedy pytają o kwestie głodu w getcie. Głodu które oni nie znają, nie znali i prawdopodobnie nigdy nie poznają. Bo jedyne do czego można by było się przyczepić to niektóre pytania panów dziennikarzy. Nierzadko infantylne, nietrafione i po prostu słabe. Tak mi się przynajmniej wydaję. Chociaż pomysł aby je zadawać w kontekście 10 przykazań. Bo reakcja na nie to już sam charakter jaki posiadał dr Edelman. W LO był dla mnie kimś jedynym w swoim rodzaju. Jestem osobą wierzącą i mającą świadomość że jest Bóg, ale dzisiaj nie ma już nawet takich ateistów. Ateistów którzy swoimi czynami udowadniali by o tym że warto walczyć o człowieka, że warto żyć.

Trudny rozmówca, ale i też tematy poruszane nie łatwe, ponad to między Panem Edelmanem, a współczesnym światem i jego odbiorcami, istnieje wielka przepaść etyczna wynikająca z odbioru rzeczywistości - inne realia, mówiąc w skrócie.
Niemniej jednak dobrze być uczciwym wobec siebie i innych, i tutaj czas nie powinien mieć znaczenia - Człowiek powinien być Człowiekiem ZAWSZE.

Anka | 2010-12-06

Książka właściwie niewiele ma wspólnego z kwestią Boga w życiu pana Marka Edelmana. Przyczepiono się do jego niewiary w Boga, uznano to za niezwykle intrygujący temat, jeśli chodzi o życie Edelmana i próbowano go na wszelkie sposoby zmusić do wypowiadania głębokich przemyśleń o swojej niewierze, bądź wierze w Boga. Jednak Edelman się nie dał. On zadecydował, do którego momentu w swoim życiu jest w stanie wpuścić drugiego człowieka i silnie bronił się przed próbami wdarcia się w tę przestrzeń jego życia, która była nie do pokazania innym. Bardzo wyraźnie można to zobaczyć w tym wywiadzie.

Wywiad dotyka prostotą, trafnością odpowiedzi Edelmana i często dosłownością przy opisywaniu tego, co działo się w getcie warszawskim.

szudoku | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012
rokita49 Boruta | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Czy głównym strażnikiem moralności jest religia?Marek Edelman ma inne zdanie.W prostych ,żołnierskich słowach,odpowiadając na nie zawsze najmądrzejsze pytania, przedstawia swój wykład o moralności. - "A przyzwoitym jest człowiek wtedy,kiedy pomaga słabszym".

| 2010-12-13

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Marek Edelman to wielki autorytet. Jak zwykle Pan Marek opowiada o wydarzeniach historycznych prostym językiem, bez owijania w bawełnę i twożenia zbędnych mitów i herosów. Jedna z lepszych pozycji jakie w ogóle czytałam. Jedynym małym minusem tej książki jest jej układ. Rozdziały podzielone według 10 przykazań nie sprawdziły się. Momemntami drażniły mnie niektóre pytania dziennikarzy, co świadczyło o tym, że pytający nie zawsze rozumieli co Edelman do nich mówi.