Cichy Don. Tomy 1,2,3,4

Seria: Kanon Na Koniec Wieku
Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców
Тихий Дон
2067

Opisuje życie Kozaków na przełomie XIX i XX wieku. Obfituje w opisy przyrody oraz ginących zwyczajów kozaczyzny. Wątki obyczajowe opisane są na tle zmagań politycznych, związanych z I wojną światową i próbami stworzenia państwa niepodległej kozaczyzny. Postać głównego bohatera, Grigorija Melechowa, jest autentyczna. Wzorem dla niej był jeden z przywódców dońskiej kozaczyzny, Charłampij Jermakow.

Za powieść Cichy Don Michaił Szołochow w 1965 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

zosia_bm | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 października 2017

Pierwsze swoje wrażenia dotyczące „Cichego Donu” napisałam po przeczytaniu drugiego tomu. Moje emocje po zakończeniu ostatniego nie są mniejsze. Ta wielowątkowa powieść, pełna uczuć różnych odcieni od trudnej miłości do głębokiej nienawiści pochłonęła mnie na kilka tygodni.
Piękne opisy przyrody, ładny język, niejednoznaczne ale bardzo ludzkie sprawy osobiste i społeczne, bohaterowie dokonujący trudnych często „szarych” wyborów - spowodowały, że mimo takiej objętości tę powieść czytało mi się bardzo dobrze. W czasie czytania trawiła mnie myśl: jak historia: czyt. Idea potrafi doprowadzić do rozłamu społeczności, do bratobójczej walki, zamiany przyjaźni w nienawiść. Szołochow opisał to z dużą znajomością natury ludzkiej, pokazując jak trudne i straszne są wybory w czasie trwania rewolucji w historii, jak trudno ocenić sytuację „na tu i teraz” a nie z perspektywy lat kiedy już czas pokazał co było słuszne a co nie.
Polecam.

| 2015-12-02
zosia_bm | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 września 2017

„Cichy Don” Michała Szołochowa w przeszłości (dość dalekiej) czytałam tylko fragmenty i to szczerze mówiąc z obowiązku przygotowując się do konkursu. Było to na mój nastoletni wiek dość traumatyczne przeżycie. Niewiele rozumiałam i nie były to moje klimaty.
Postanowiłam zmierzyć się z tym dziełem ponownie. Była to dobra decyzja. Jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła. Poznaję historię i naturę Kozaków w latach 1912 -1922. Autor doskonale moim zadaniem rysuje obraz wsi kozackiej, ich zwyczaje, relacje, naturę całkowitej niezależności. Głównym bohaterem powieści jest Grigorij Melechow i jego rodzina. Ich życie znaczone jest wielkimi wydarzeniami historycznymi. Kozacy starają się dochować wierności tradycjom i ideałom w czasach wielkiego przełomu w Rosji. Zdezorientowani wydarzeniami wojny i rewolucji nie potrafią dokonać oceny i wyboru między bolszewikami i żołnierzami carskimi. Powikłane losy, miłość i namiętności, dramatyczne wybory w życiu prywatnym i na polu walki to ...

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Zasłużony Nobel dla Szołochowa. Co ileś lat odżywały marzenia Kozaków o własnym państwie, marzenia nigdy nie spełnione. Książkę czyta się niemalże jak western. Barwny język i wciągająca akcja. Warto przeczytać!!

Grot | 2017-08-26

„TYŚ KOZAK, TWOJA RZECZ RĄBAĆ NIE PYTAJĄC” !!

Cytat z książki jak dla mnie jest wyśmienity, fenomenalnie stanowi istotę kozactwa (dosłownie i w przenośni) w najbardziej lapidarnej wersji jaką kiedykolwiek spotkałem.

„Cichy Don” to wielka epopeja kozacka (około 2 tysiące stron), której akcja dzieje w czasach pierwszej wojny światowej, a fabuła opisuje dzieje jednego z dowódców wojsk kozackich, którzy to walczą o swój byt, nierzadko zmieniając w front w konflikcie carsko – bolszewickim.

Najsłynniejsze dzieło Szołochowa zawiera także opis życia chłopów, ich zwyczajów, zabobonów ludowych – momentami można by odnieść wrażenie, że to taka kozacka wersja „Chłopów” Reymonta. Noblista podejmuje temat niewierności małżeńskiej i przemocy wobec kobiet, co jest ze sobą związane.

W epopei da się wyczuć antywojenny nastrój oraz poczucie humoru. Autor w pewnym momencie ironizuje, że wzajemne zabijanie się na froncie nazywano kiedyś „bohaterstwem”.

Największe jednak wrażenie zrobił na mnie...

Zuela | 2013-03-20

Wiem jak to zabrzmi,ale uwielbiam książki o rewolucji październikowej,toworzeniu się państwa radzieckiego i każdą taką pozycję czytam z wypiekami na twarzy.Cichy Don czytałam latem 1988 roku.Włąsciwie książka była ważniejsza niż zwiedzanie Krynicy Morskiej i kąpiele w morzu.Facynujący obraz życia Kozaków podczas wojny domowej w Rosji

Grażyna | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

supermariobros | 2011-11-20

Spora ksiazka i bardzo nierowna. Ciezko ocenic. Podobno sa teorie, ze pisana przez dwoch pisarzy. Czesc militarna pisana przez radzieckiego pisarza propagandziste. Czy to prawda, nie wiem ale na pewno sprawia takie wrazenie. Fragmenty opisujace dzialania wojenne sa troche za dlugie i czasem nuza. Cala reszte mozna strescic w dwoch slowach:rosyjska literatura. Sa namietnosci, zdrada, poswiecenie, dylematy moralne, bliskosc smierci. Glowny bohater to donski kozak Grigori Melechow, ktory szuka swojego miejsca na ziemi, podczas gdy gdzies z boku maja miejsce narodziny najbardziej zbrodniczego systemu, ktory neguje podsatwowe zasady naszej cywilizacji.

Ksiazka zaliczna jest do gloryfikujachych komunizm a przynajmnej jego poczatki, ja jej tak nie odebralem w najmniejszym stopniu. Jest to raczej dosc uczciwe spojzenie na rewolucje i dramat wojny. Mimo ze autor nie opisuje bezposrednio zbrodni komunizmu, co jest zrozumiale ze wzgledu na czasy, to takze nie stara sie klamac w ordynarny...

wik699 | 2014-06-16

Jedna z najwybitniejszych powieści rosyjskich XX wieku. Szołochow mistrzowsko opowiada los rodziny Melechowów na tle wojny domowej 1917 - 1922 r. w Rosji. Każdy, kto lubi rosyjskie klimaty, powinien "Cichy Don" przeczytać.

leszek | 2013-07-23
Przeczytana: 19 lipca 2013

Mnie ta książka zachwyciła. Czytałem ja ponad miesiąc i przyznam się, że nie zauważyłem w niej jakiejś propagandy komunistycznej o jakiej wcześniej słyszałem. Powiem tak, że brakuje mi teraz codziennych spotkań z Grigorijem Malechowem i innymi bohaterami tego dzieła