Cichy Don. Tomy 1,2,3,4

Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców
Тихий Дон
2067

Inne wydania

Opisuje życie Kozaków na przełomie XIX i XX wieku. Obfituje w opisy przyrody oraz ginących zwyczajów kozaczyzny. Wątki obyczajowe opisane są na tle zmagań politycznych, związanych z I wojną światową i próbami stworzenia państwa niepodległej kozaczyzny. Postać głównego bohatera, Grigorija Melechowa, jest autentyczna. Wzorem dla niej był jeden z przywódców dońskiej kozaczyzny, Charłampij Jermakow.

Za powieść Cichy Don Michaił Szołochow w 1965 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

| 2015-12-02
PMat | 2012-09-07
Na półkach: Fiction, Przeczytane

Czytałem dawno temu, podobała mi się, ale była jedną z wielu rosyjskich powieści, które w tamtym czasie czytałem. Po upływie paru lat dochodzę do coraz mocniejszego przekonania, że mimo propagandowych wtrętów (chyba wymuszonych przez cenzurę) jest to paradoksalnie powieść, która najlepiej wytrzymuje upływ czasu spośród wielkich dzieł literatury rosyjskiej ubiegłego wieku.
Dla mnie absolutny wzorzec powieści epickiej.

Grażyna | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Zuela | 2013-03-20

Wiem jak to zabrzmi,ale uwielbiam książki o rewolucji październikowej,toworzeniu się państwa radzieckiego i każdą taką pozycję czytam z wypiekami na twarzy.Cichy Don czytałam latem 1988 roku.Włąsciwie książka była ważniejsza niż zwiedzanie Krynicy Morskiej i kąpiele w morzu.Facynujący obraz życia Kozaków podczas wojny domowej w Rosji

supermariobros | 2011-11-20

Spora ksiazka i bardzo nierowna. Ciezko ocenic. Podobno sa teorie, ze pisana przez dwoch pisarzy. Czesc militarna pisana przez radzieckiego pisarza propagandziste. Czy to prawda, nie wiem ale na pewno sprawia takie wrazenie. Fragmenty opisujace dzialania wojenne sa troche za dlugie i czasem nuza. Cala reszte mozna strescic w dwoch slowach:rosyjska literatura. Sa namietnosci, zdrada, poswiecenie, dylematy moralne, bliskosc smierci. Glowny bohater to donski kozak Grigori Melechow, ktory szuka swojego miejsca na ziemi, podczas gdy gdzies z boku maja miejsce narodziny najbardziej zbrodniczego systemu, ktory neguje podsatwowe zasady naszej cywilizacji.

Ksiazka zaliczna jest do gloryfikujachych komunizm a przynajmnej jego poczatki, ja jej tak nie odebralem w najmniejszym stopniu. Jest to raczej dosc uczciwe spojzenie na rewolucje i dramat wojny. Mimo ze autor nie opisuje bezposrednio zbrodni komunizmu, co jest zrozumiale ze wzgledu na czasy, to takze nie stara sie klamac w ordynarny...

wik699 | 2014-06-16

Jedna z najwybitniejszych powieści rosyjskich XX wieku. Szołochow mistrzowsko opowiada los rodziny Melechowów na tle wojny domowej 1917 - 1922 r. w Rosji. Każdy, kto lubi rosyjskie klimaty, powinien "Cichy Don" przeczytać.

bosoba | 2016-01-16
Przeczytana: 04 kwietnia 2000

Może dla niektórych zbyt rozwlekła. Ja czytając stałem się duszą kozacką, szeroką jak step, skomplikowaną jak węzły uczuć, rogatą jak diabli. Ech, osiodłać konika i zostawić za sobą ten pęd za gadżetami, ciachnąć internet szablą, łyknąć samogonu i wrócić ze śpiewem do drewnianej chaty gdzie żona rozbierze z ciuchów i do łoża złoży...
Czarodziej z tego Szołochowa jak nic.
Polecam.

leszek | 2013-07-23
Przeczytana: 19 lipca 2013

Mnie ta książka zachwyciła. Czytałem ja ponad miesiąc i przyznam się, że nie zauważyłem w niej jakiejś propagandy komunistycznej o jakiej wcześniej słyszałem. Powiem tak, że brakuje mi teraz codziennych spotkań z Grigorijem Malechowem i innymi bohaterami tego dzieła

Bartek | 2013-03-12

Świetna powieść o rewolucji i wojnie domowej w Rosji. Klasa robotnicza i chłopi pod przywództwem bolszewików po jednej, a klasy posiadające i ich siepacze po drugiej stronie. Tak rodziło się pierwsze na świecie państwo robotników i chłopów.

Babinicz | 2016-03-08

"Cichy Don" jest jak testament, opowiada o życiu Kozaczków z Tatarskiego. Głównym bohaterem jest Grigorij Melechow Pantalejewicz, a tłem historycznym I wojna światowa oraz przewrót październikowy i walka białych z czerwonymi. Wartością dodaną tej epopei jest miernik psychologiczny pojawiających się postaci, do których podchodzimy bardzo emocjonalnie. Rozlew krwi, śmierć, głód, tyfus - to nie nasza rzecz; bardziej interesuje nas szczęście bohaterów, oraz ich idea. Dla Griszy tym szczęściem jest Ksiusza (czy to nie był romans wszech czasów?), a jedyną sensowną ideą pozostaje życie i słowo aka honor Kozaka.

Literacka Nagroda Nobla - obejrzyj ogłoszenie laureata

O godzinie 13:00 dowiemy się kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko laureata poda nowa sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius - pisarka i krytyk literacki. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo w naszym serwisie.

Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.