8,19 (452 ocen i 41 opinii) Zobacz oceny
10
89
9
99
8
126
7
98
6
31
5
5
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-211-0400-2
liczba stron
921
słowa kluczowe
Zofia, Kossak, Krzyżowcy
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodał
potak

Krzyżowcy - najpopularniejsza powieść Zofii Kossak-Szczuckiej - to przedstawiona z epickim rozmachem historia średniowiecznego zrywu chrześcijańskiej Europy pod hasłem obrony Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej zajętej w tym czasie przez władców muzułmańskich. Autorka z wielką dociekliwością analizuje rzeczywiste motywacje tej wieloletniej krucjaty rycerstwa zachodnioeuropejskiego i wskazuje na...

Krzyżowcy - najpopularniejsza powieść Zofii Kossak-Szczuckiej - to przedstawiona z epickim rozmachem historia średniowiecznego zrywu chrześcijańskiej Europy pod hasłem obrony Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej zajętej w tym czasie przez władców muzułmańskich. Autorka z wielką dociekliwością analizuje rzeczywiste motywacje tej wieloletniej krucjaty rycerstwa zachodnioeuropejskiego i wskazuje na jej rozległe skutki. W konfrontacji z literacką tradycją Europy opiewającą wyprawy krzyżowe punkt widzenia Autorki okazuje się być bardziej pogłębiony i krytyczny.
Bohaterami tej powieści są w większości postacie autentyczne - książęta i baronowie włoscy, francuscy i niemieccy. W tło historyczne wplecione są interesujące wątki obyczajowe, a powieść nasycona jest realiami kultury średniowiecznej, co jest świadectwem przebogatego warsztatu historyczno-bibliograficznego Autorki.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 848
Marcin | 2017-07-16

Powieść historyczna dla dorosłych ma i taką cechę, że prócz rozrywki jest okazją do namysłu nad światem współczesnym. Żaden z twórców, nawet gdy materią jego dzieła są czasy dawno minione, nie jest zdolny uwolnić się od sobie współczesnego pojmowania świata, w tym od wiedzy o tym, do czego opisane przezeń wydarzenia się przyczyniły, jakie procesy zdołały uruchomić i jakie były ich następstwa. Zasada ta uobecniła się także w "Krzyżowcach", powieści Zofii Kossak o losach pierwszej wyprawy krzyżowej. Przebieg tamtych wydarzeń autorka oddała dość wiernie, choć nie to przecież stanowi o wartości tej znakomitej, a nawet wielkiej powieści. Gdyby ktoś chciał poznać "Dzieje wypraw krzyżowych" sięgnąć winien po opus magnum Stevena Runcimana pod takim właśnie tytułem bądź też do innych opracowań, których ostatnimi czasy szczęśliwie nie brakuje. Zapewne nawet warto to uczynić pamiętając o zgłaszanych do dzieła Runcimana zastrzeżeniach, jakoby zbyt było obciążone ideologicznym stanowiskiem autora, który to zarzut można wszakże odnieść i do Edwarda Gibbona z jego "Zmierzchem Cesarstwa Rzymskiego" i "oświeceniowym" poglądem na rolę chrześcijaństwa, jakoby to ono właśnie ów zmierzch, czy upadek miało spowodować (nb. trafnie zauważyła ostatnio Mary Beard: skoro tak, to dlaczego ostało się Bizancjum?). Studia historyczne mają swoją wartość nade wszystko wtedy, gdy zbliżają nas do zrozumienia procesów społecznych, gospodarczych, politycznych oraz - last but not least - kulturalnych i religijnych. Ostatecznie więc istotne jest, by studia takie pomagały w oswojeniu ludzkiej natury. Tu właśnie okazuje się jak wielkie znaczenie ma literatura. Powieści Kossak czerpią swą tkankę z dawnych dziejów by opowiedzieć coś o człowieku, o jego zmaganiach z własną naturą, o jego strachu i bohaterstwie, miłości i nienawiści, małości i wielkości, a że to wszystko tak przepięknie jest opowiedziane to już chyba tylko wartość dodana.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Listy zza grobu

Typowy Mróz. Wciąga w czasie czytania ale po zakończeniu historii nic nie zostaje w głowie. Autor ma okropną tendencję do niesamowitych plot twistów,...

zgłoś błąd zgłoś błąd