Doire aniołów pełne: Antologia poezji staroirlandzkiej

Tłumaczenie: Ernest Bryll
Wydawnictwo: W drodze
83-7033-338-9
poezja, Irlandia
poezja
Snoopy

Średniowieczna Irlandia - miejsce wyjątkowe - kwitnące drzewo opowieści, legend, mitów, była również oazą poezji. "Doire aniołów pełne" to zbiór wierszy i poetyckich modlitw - których autorami byli i święci, i pustelnicy, i filidzi - poeci - z najszczęśliwszego jak dotąd okresu kultury Wyspy, jej złotych wieków. Większość z nich powstała między VI i XII stuleciem, wpierw przekazywana ustnie, później spisana, dzięki czemu - w pięknym przekładzie dwojga kochających Irlandię tłumaczy - możemy poznać dziś, choć w części, tę celtycką "baśń o czasach wielkich".

oska1470 | 2012-01-31
Isiliel | 2010-12-02