Okładka książki Dobra Pani

klasyka
typ
papier
Arek
5.57 (543 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Nieszczęście Helki
Gatunek literacki - nowela
Cechy noweli
Dobra pani jako nowela
Cytaty, które mogą się przydać
Indeks komentarzy do tekstu

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-30
Przeczytana: 1994 rok

"Dobra pani" to bardzo przewrotny, wręcz ironiczny tytuł noweli Elizy Orzeszkowej, ukazujące życie miejskich dam, który zajmują się pracą dobroczynną, zawiązujące nawet Towarzystwo Dam Dobroczynnych...

Zagłębiając się w lekturze łatwo daje się zauważyć, że jest to bardzo płytkie i powierzchowne... Bohaterka, co jakiś czas bierze pod swoją opiekę osoby lub zwierzę, lecz po pewnym czasie bezwzględnie je porzuca, powodując pustkę i żal, a nawet przede wszystkim ogromną krzywdę...

Z noweli krzyczy krytyka takiej postawy, kiedy to osoby pozbawione serca oraz nastawione na "życie salonowe" chcą być dobroczynne... Niestety w żadnej mierze nie idzie to w parzę i kończy się tragicznie...

Natalia | 2012-12-26

Książka bardzo ciekawa, pokazuje jaką krzywdę możemy wyrządzić drugiej osobie.

Dunya | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Co mają w sobie nowele, że zachwycają mnie bez reszty?
Dlaczego każde z dzieł Elizy Orzeszkowej trafia do mojego serca?
Nie mam pojęcia, ale cieszę się, że lektury, tak niedoceniane w dzisiejszych czasach, znajdują wysokie uznanie u mnie :)

AAryaa | 2014-06-01
Przeczytana: 19 maja 2014

Książka warta przeczytania. Pokazuje, jak łatwo można skrzywdzić kogoś, kto nas darzy miłością, jaki to ból, kiedy ta osoba zostaje odtrącono. Po przeczytaniu mimowolnie w mojej głowie pojawił się cytat z Małego Księcia: "Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś." Pani Ewelina odtrąciła psa Elfa i później Helkę, zostawiając w jej sercu iskierkę nadziei. Od samego początki noweli pani Krzycka wzbudza negatywne uczucia, gdy czytelnik dowiaduje się, jak postąpiła z psem, którego uwielbiała, a który jej się znudził i z panią Czernicką. Po odrzuceniu Helki to uczucie antypatii wzrasta. Mimo tego książka nie pozostaje długo w pamięci, nie da się przywiązać do bohaterów w tak krótkim czasie, jaki zajmuje przeczytanie tej noweli.

klaudiabla2 | 2010-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2010

Książka pomimo, że to lektura nawet ciekawa. Opowiada o pani Ewelinie, która postanawia pomagać ludziom, zwierzętom. Niestety tylko na pokaz. Gdy jakieś zwierze lub człowiek jej się znudzi szuka nowego, a temu karze nie pokazywać się na oczy. Polecam, bo pokazuje jaką krzywdę można komuś wyrządzić taką udawaną dobrocią.

Filemona | 2011-09-18

Jako lekturę miałam jedynie 'A... B... C...', a to opowiadanie było w zbiorze, w którym znajdowało się również tamto poprzednie. Muszę przyznać, że 'Dobra Pani' podobała mi się zdecydowanie bardziej. Ciekawe, niebanalne, daje do myślenia, z chęcią zapoznałabym się z tym raz jeszcze.

Wiórek | 2010-06-20
Na półkach: Przeczytane, Pozytywizm

Czy może być coś gorszego niż osoba, która pod pretekstem pomocy niweczy nasze plany, marzenia i zarazem całe nasze życie? Czy istnieje coś bardziej przewrotnego niż bawienie się ludzkim losem, nudzenie się tą zabawą i odstawianie ludzi jak zepsute marionetki- w kąt?

Paulina | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Bardzo pouczająca nowela. Pokazuje całkowicie zniszczone dzieciństwo dziewczynki, która nie miała własnego prawdziwego domu. Opowiadanie zmusza do refleksji i zadania sobie pytania czy my sami, nie jesteśmy tacy jak tytułowa "dobra pani", która lubi pomagać, ale szybko jej się to nudzi. To nie jest znudzenie spowodowane może nieco wymuszoną charytatywnością, lecz tym, że ludzie nigdy nie spełniają naszych wymagań i nigdy nie spełnią. Najgorsze jednak jest to, że kiedy uświadamiamy sobie ich wady oraz niedoskonałości, zwyczajnie ich odrzucamy, przestajemy się nimi interesować i znajdujemy sobie kolejny obiekt uwielbienia. Tak również, niestety, wygląda życie każdego opuszczonego dziecka, które przechodzi przez domy i instytucje i wciąż marzy o prawdziwej rodzinie, która go zaakceptuje takim, jakim jest.

Noemi | 2013-04-03

Pozornie prosta i niezbyt odkrywcza, ale bardzo zgrabnie napisana.
Historia jak najbardziej prawdopodobna i typowa także dla naszych czasów - mało to takich dobroczyńców na pokaz, złoconych ścierającą się farbką, mało to ludzi traktujących drugiego jak bezmyślną i pozbawioną uczuć zabawkę, która ma "ocieplić" wizerunek lub podnieść samoocenę?
Przeczytanie "Dobrej pani" zajmuje ledwie chwilę, można zrobić to w autobusie, tramwaju, poczekalni u dentysty... będą to dobrze zainwestowane minuty.

unrealisticdreams4 | 2013-05-27
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2013

Książka dosyć dobra. Obrazuje problemy spotykane do dziś, tzn. zranienie, porzucenie czy tragedia z dzieciństwa. Język nie był dość trudny, ale nie należał do najłatwiejszych.Jednym słowem : POUCZAJĄCA.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku