Zwiadowcy. Czarnoksiężnik z Północy

Wydawnictwo: Jaguar
Ranger's Apprentice: The Sorcerer of the North
zwiadowcy, flanagan, Halt, Will
pszczoolka

Piąty to bestsellerowego cyklu dla młodzieży, który pobił „Eragona” Paoliniego na liście bestsellerów „New York Timesa”, epicka opowieść o honorze, przyjaźni i wielkiej przygodzie. Od wydarzeń opisanych w Bitwie o Skandię minęło pięć długich lat. Will, niegdyś uczeń Halta, dziś sam jest pełnoprawnym zwiadowcą. Wraz z dawną towarzyszką Alyss, wyrusza na północne rubieże, by zbadać niepokojące...

Od wydarzeń opisanych w Bitwie o Skandię minęło pięć długich lat. Will, niegdyś uczeń Halta, dziś sam jest pełnoprawnym zwiadowcą. Wraz z dawną towarzyszką Alyss, wyrusza na północne rubieże, by zbadać niepokojące pogłoski o mających tam miejsce, dziwnych wydarzeniach. Pozbawiony wsparcia tych, do których obecności przywykł, Will stara się dociec prawdy o mitycznym Czarnoksiężniku, który ponoć objął we władanie okoliczne ziemie. Nawet Halt, choć jego doświadczenie nie ma sobie równych, nie był w stanie przygotować swojego ucznia na spotkanie z istotami rodem z najgorszych koszmarów! Zagubiony w bezkresnych lasach, ścigany przez echa i dziwne, okryte mgłą sylwetki, Will zadaje sobie pytanie – czy magia naprawdę istnieje?

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-jaguar.pl/book.php?sr=zwiad...»

wiejskifilozof | 2016-10-04

Ha jak mi szybko idzie,bo akcja pędzi bardzo szybko.
Przy tej książce nie da się nudzić.
Co nowego u Willa ? Ano moi drodzy dzieje się dzieje.
Gdzieś w głębokim lesie podobno czarownik jest :-)
Will wyrusza więc do niego,p[rzez lasy i doliny.
Na początek miałem pewne zgryzoty,że książka przegadana i nie będzie jak wtedy.
Ale szybko zdanie zmieniłem i czytałem zafascynowany.
A potem ta świetna akcja na wieży,zachęcam do lektury :-) warto.

Dorota | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

10 i 12 rozdział totalnie mnie rozwalił xD fajny pomysł z piosenką o Halcie, myślałam, że padne ze śmiechu =D. Najbardziej wzruszyła mnie historia dzieciństwa Trobara :'( WARTO PRZECZYTAĆ. Patrząc po tytule " Czarnoksiężnik z Północy" byłam pewna, że pojawi się magia (według mnie zniszczyło by to klimat w ksiażce), ale tak się nie stało. Pojawiały się momenty podporządkowania sobie ludzi. Nawet w dzisiejszym świecie człowiek potrafi tak manipulować ludźmi, że są całkowicie poddani osobie, która się nimi posługuje. Cudowna akcja. Ta część Zwiadowców jest równie dobra a wręcz wspaniała. Nie ma szans by nudzić się przy książce.

veinylover | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Znowu mamy pół książki, zamiast całej, wrrrrrrrr...
Początek czyta się nieźle, wydaje się, że tom będzie poświęconu przebywaniu Willa na pierwszej placówce.
No i tak dobrze żarło i zdechło.
Zrobiła się z tego jakaś rozwlekła cegła rozciągana sztucznie na dwa tomy (pisałem wcześniej, co o tym myślę: zwykłe oszustwo-chwyt marketingowy). Za połówkę tomu autor dostanie ode mnie w nagrodę połowę oceny, godne to i sprawiedliwe: za cały tom dostałby osiem, a otrzymuje 4 gwiazdki. Pewnie ma to gdzieś, ale tylko tyle mogę.
Pomysł, by zająć się przesądami jako tematem budując napięcie pseudomagiczne, które potem rozwiewa realna rzeczywistość, to pomysł dobry, jestem za. Byle w następnym tomie, bo w tym należało Willa obsadzić na pierwszej placówce i dać mu się wykazać rozwijając obiecującą historię ze Skandianami. A w następnym tomie spokojnie dałoby się motyw odbrązawiania magii spokojnie zmieścić. Niekonsekwentna z pomysłem na odbrązawianie magii jest przesada z tymi kamieniami: strasznie...

Canis | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znów bardzo było mi przykro z powodu ,,braku-Gilana" (tak, kolejny raz!) ale chyba jednak muszę pogodzić się z tym, że to raczej postać, która nie ma zbytniego znaczenia w ,,Zwiadowcach" i pewnie już nawet nie będzie miał jakiejś ważniejszej roli, więc muszę sobie z nim odpuścić i teraz już na zawsze wziąć Halta jako ulubionego bohatera.

Gdy wzięłam książkę do ręki i zaczęłam czytać i po pierwszych stronach dowiedziałam się, że minęło 5 lat i Will jest już dorosły, myślałam, że ,,Zwiadowcy" stracą swój urok i zaczną mnie nudzić... a jednak. Znana seria Johna Flanagana wcale się nie pogorszyła, ale zrobiła się jeszcze ciekawsza - akcja zaczyna mieć coraz bardziej szalony obrót.
Chyba najbardziej w tej części rzuca się w oczy piosenka wymyślona przez Willa o jego mistrzu...

,,Halt Siwobrody znany jest,
Ten co waleczne ma serce,
Z tego, że nożem strzyże się,
A czesze się widelcem.
Bywaj zdrów, Halcie Siwobrody,
Bywaj mi, bywaj zdrów.
Bywaj zdrów, Halcie Siwobrody,
Jutro spotkamy...

W tej części cały czas czekałam na dalszy rozwój akcji. Niby coś się działo, ale jakoś nie do końca. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, ale jakoś czegoś mi brakowało.

Estera | 2015-07-22

Will jest już pełnoprawnym zwiadowcą. Jednak zanim zdążył już w pełni zacząć działać w lennie Seacliff, zostaje skierowany do lenna Norgate, gdzie dzieją się dziwne rzeczy. Ludzie mówią, że w ciemnym lesie żyje czarnoksiężnik Malkallam, który przysiągł zniszczyć ród barona, rządzącego najważniejszym pod względem strategicznym lennem. I wszystko zdaje się wskazywać, że tak właśnie jest.

Książka jest wciągająca, akcja wartka. Świetnie się czyta, ciężko jest się oderwać od lektury. Wydarzenia opisane są w sposób niezwykle realistyczny, dlatego w środku lektury zaczęłam czuć lekki niepokój, który towarzyszy mi przy słabych horrorach. Co tylko dodało tej książce uroku. Polecam najbardziej osobom nielubiącym czytać.

kahori | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

"Pochłaniałam" - strona po stronie, rozdział po rozdziale. Uwielbiam książki z serii o Zwiadowcach. I oczywiście grzechem byłoby nie wspomnieć o wymyślonej przez Will'a piosenki o Halcie. Świetny pomysł :D.

Adrian Jeżak | 2016-08-01
Na półkach: Zwiadowcy, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Znów historia ucięta praktycznie w połowie jedynie ze względów ekonomicznych aby przyciągnać nabywców i fanów historii zakupem nowej książki. Można by zamiast tego złączyć tę i kolejną część aby zamknąć historię. Złości mnie takie podejście autora, że względy ekonomiczne górują nad twórczością. Co do historii, błędy bohaterów niezmienne. Nie domyślają się najoczywistszych rzeczy, myślą schematami a wszystko sprowadza się do zaskakujących zbiegow okoliczności.
Zapoznajcie się i oceńcie sami,
Polecam,
Adrian Jeżak

Evik | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kim jest Zwiadowca? Jest to osoba, która ma oczy szeroko otwarte. Umie obserwować i dostrzec grożące niebezpieczeństwo. Jest kimś niezależnym i nie wchodzi w układy z okolicznymi władcami.
W lennie Norgate tak nie jest. Tamtejszy Zwiadowca - Meralon - popadł w rutynę.
Dzieje się tam coś złego. Tamtejszy lord Syron zachorował na tajemniczą chorobę. Niektórzy sądzą, że to sprawka Malkallama - legendarnego czarnoksiężnika

No i jest budzący trwogę las Grimsdell. Oj, nie chciałabym się tam znaleźć wieczorową porą.
Will został pełnoprawnym zwiadowcą. Otrzymał własne lenno – Seacliff. Na polecenie Halta i Crowley’a w przebraniu rybałta opuszcza swoje lenno i udaje się do zamku Macindaw w lennie Norgate. Lenno to graniczy z Pictą i pełni ważną, strategiczną rolę.
Willa nawykłego do szacunku okazywanego zwiadowcom czeka lekcja pokory – musi przywyknąć do lekceważenia okazywanego rybałtom.
W książce pojawiają się Skandianie, czarny charakter - John Buttle oraz znana z pierwszego tomu...

| 2011-12-27
Przeczytana: 11 września 2011

Zazwyczaj, gdy ktoś zobaczy, że książka jest o rycerzach, zamkach, wojnach, a jej czasy to średniowiecze, od razu się zniechęca i z niej rezygnuje. Powinniście jednak wziąć pod uwagę to, że takie książki nie zawsze są nudne. Znajdą się też i takie, którym ta tematyka tylko doda uroku. Dzięki temu jeszcze bardziej zatracimy się w lekturze. Nie tylko chłopcom mogą przypaść do gustu, ale także i dziewczynom.

"Czarnoksiężnik z Północy" jest właśnie taką książką. Jest to już piąta część niezwykłej serii "Zwiadowcy", według mnie jedna z ciekawszych. Od pierwszego tomu minęło już kilka lat. Will jest już dorosłym człowiekiem. Ukończył nauki u Halta i jest pełnoprawnym zwiadowcą. Dostaje przydział do lenna Seacliff, gdzie życie toczy się bardzo powoli i spokojnie. Pewnego dnia odwiedza go Alyss z pewną wiadomością. Will musi wyruszyć, aby przyjrzeć się z bliska dziwnym wydarzeniom, mających miejsce w północnych rubieżach. Mieszkańcy dostrzegają w lesie tajemnicze światła, dziwne...