Dotknięcie pustki

Seria: Literatura górska na świecie
Wydawnictwo: Stapis
Touching the void
Ola

Książka autorstwa brytyjskiego alpinisty Joe Simpsona dokumentująca jego wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich, podczas której razem z partnerem Simonem Yatesem podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande.

kajsa | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka niezwykła...
-o sile człowieka i walce o własne życie w ekstremalnych warunkach
- o przyjaźni i dramatycznie trudnych wyborach
- o wybaczaniu niektórych decyzji sobie samemu i innym
- o wielkiej,często irracjonalnej,miłości do gór

Matylda | 2018-06-11

O książce dowiedziałam się czytając autobiografię Duffa Mackagana, basisty z Guns n’ Roses. Pozwoliła mu ona przetrwać kryzysy detoksu i zwątpienia we własne siły. Zachęcona , postanowiłam zatopić się w opowieści o górach, która daje nadzieję i pokazuje nam niespotykaną chęć życia. Książka jest bardzo realistyczna i napisana językiem niezwykle plastycznym. Czytelnik razem z bohaterem przenosi się w niebezpieczne Andy i niezwyciężony, przepełniony młodzieńczą pasją staje z nim na szczycie. Potem rozgrywa się dramat. Współodczuwamy nieogarniony ból i cierpienie, które towarzyszy Joe w drodze powrotnej. Wyczerpany i odwodniony, czołgając się, próbuje dotrzeć do obozowiska. Właściwie jego los jest przesadzony, nie ma prawa przeżyć. Jednak czepia się niemożliwego, podąża za wewnętrznym głosem i ostatkiem sił kontynuuje morderczą walkę o życie.
W niewielkim odstępie czasu przeczytałam jeszcze jedną pozycję dotyczącą walki o przetrwanie w górach „Wszystko za Everest”. Jest ona...

Wioletta | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Szukam odpowiedzi, dalej szukam, i tak szukam, jestem ciekawa, e tam, jestem ciekawska. Po co te wszystkie ryzykanckie wspinaczki? Co mówi mi Joe:
"I co dalej? Przecież to błędne koło. Gdy spełnisz jedno marzenie, wracasz do punktu wyjścia; mija trochę czasu i znów zaczynasz marzyć.
Podejmujesz następną grę - bardziej ambitną i ryzykowną. Myśl o tym, dokąd to prowadzi, nie jest przyjemna. To tak, jakby gra, w jakiś perfidny sposób rządziła mną, wiodąc ku logicznemu, lecz strasznemu zakończeniu. Wejście na szczyt wywołuje we mnie rodzaj niepokoju. Ten nagły bezruch, cisza po burzy, chwila namysłu nad tym co robię i drażniące zwątpienie, czy aby jeszcze kontroluję swoje poczynania. Co mnie tu przygnało - żądza przygody, przyjemności, a może zwykłe zadufanie? Czy naprawdę chcę wciąż więcej i więcej? Chyba się rozklejam. Przecież takie momenty mają też w sobie coś radosnego i
wiadomo, że nie trwają długo. Niezdrowy nastrój można wytłumaczyć chwilowym lękiem, pesymizmem nie opartym na...

Nie będę jakoś specjalnie nowatorska kiedy powiem , że książkę czyta się naprawdę dobrze . To co przeżył Joe Simpson w peruwiańskich Andach i to ile siły i samozaparcia z siebie wykrzesał , brnąc ze złamaną nogą do obozu , zasługuje na wielki podziw . Potwierdza to też mi teorię iż człowiek w sytuacji skrajnego zagrożenia życia , sam nie wie na jak wiele go stać . Jak silny wtedy potrafi się okazać instynkt samozachowawczy i wola przeżycia za wszelką cenę . To wszystko i jeszcze więcej napisali już inni przede mną . Ja natomiast przez cały czas czytania , zastanawiałam się PO CO ? Dla kasy ? sławy ? chwały ? rywalizacji ? adrenaliny ? Cóż , czytałam tę książkę jak dobrą powieść przygodową i w związku z tym nie poczułam grama współczucia dla autora . Jest tyle przyjemniejszych sposobów na podniesienie sobie poziomu adrenaliny niż narażanie życia z własnej i nieprzymuszonej woli...Jednak jako powieść polecam , czyta się bardzo emocjonalnie .

magda | 2015-01-18

Joe Simpson – brytyjski alpinista i pisarz. Sławę przyniosła mu książka Dotknięcie pustki, którą obecnie zalicza się do klasyki literatury górskiej.

W 1985 roku dwaj młodzi i pełni pasji Brytyjczycy – Simon Yates i Joe Simpson, wyruszają w peruwiańskie Andy. Pomimo młodego wieku obydwaj mężczyźni mają za sobą spore doświadczenie we wspinaczce górskiej. Ich nowym ambitnym celem staje się cieszący się złą sławą szczyt Siula Grande, a dokładnie jego zachodnia ściana, której jeszcze nikomu nie udało się zdobyć. Ta niezwykle trudna wyprawa początkowo przebiega zgodnie z planem, jednak podczas schodzenia ze szczytu dochodzi do tragedii. Joe upada i łamie sobie nogę. Praktycznie nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, naraża też życie swojego partnera Simona, mimo to mężczyźni postanawiają kontynuować schodzenie ze szczytu. Do Joe jednak powoli dociera straszliwa prawda. Tak poważny uraz nogi na wysokości kilku tysięcy metrów oznacza dla niego tylko jedno – pewną śmierć. Jakim...

Leeloo_Dallas | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Książka jest rewelacyjna i przeczytałam ja za niemalże jednym przysiadem. Była to dla mnie pierwsza pozycja z półki literatury górskiej, ale z pewnością nie ostatnia. Rozbudziła we mnie mnóstwo pytań, począwszy od podstawowego, dlaczego ludzie narażają się na takie niebezpieczeństwa a skończywszy na detalach np. dlaczego nieroztopiony śnieg nie gasi pragnienia 
Przyznaję, że o samym podejściu na szczyt czytało mi się ciężko i mozolnie. Dużo tu bowiem specjalistycznych terminów i opisów. Był to też test dla wyobraźni, aby jej oczami zobaczyć te wszystkie nawisy, granie, uskoki, moreny. Z czasem jednak bardzo wkręciłam się w temat i wraz z rozpoczęciem zejścia z picku i dla mnie było jakby „z górki”. Słyszałam skowyt wiatru, czułam zapach wody, jaki roznosił wszechobecny śnieg 

Tak na dobre akcja rozpoczyna się wraz z wypadkiem, jakiemu uległ Joe. Od tej chwili obaj alpiniści zmuszeni są do podejmowania arcytrudnych decyzji; odejść czy zostać z rannym partnerem, ocalić własne...

Honorka22 | 2010-11-17
Przeczytana: 2010 rok

Z pewnością najlepsza książka o tematyce górskiej, o ludzkim bólu i cierpieniu zarówno ciała jak i umysłu. Joe Simpson we wspaniały sposób ukazuje nam walkę człowieka ze swoimi słabościami, a także ukazuje silną wolę i chęć życia, dzięki której człowiek jest w stanie przetrwać chwile największego zwątpienia. Książkę czyta się z dreszczem na plecach, który pozostaje jeszcze długo po zamknięciu jej ostatnich kart. Szczególnie obowiązkowa pozycja literacka dla osób zafascynowanych pięknem, a zarazem niebezpieczeństwem gór.

Martini | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, E-Book, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Ta historia rozwaliła mnie od środka. Opowieść nie zapewnia jakichś odczuć, ona "łamie żebra".
Joe Simpson sprawił, że poczułam się jakbym szła obok niego, była niemym świadkiem wydarzeń który mimo że bardzo chce nic nie może zrobić...

Moni | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

Wysokogórska pasja, elitarna bez cienia wątpliwości z racji konieczności posiadania niezwykłych umiejętności i cech charakteru, nie jest dla każdego. Wymaga wielu poświęceń, siły, uporu i hartu ducha. I czasem lubi zweryfikować podejście wspinacza do życia.

Tytułowy Joe i jego partner wspinaczkowy Simon, pokonujący drogę na szczyt Siula Grande w masywie Andów peruwiańskich, zostają poddani pokerowej próbie zweryfikowania swojej wiedzy o przyjaźni, poświęceniu, partnerstwie liny, moralnym dylemacie ratować kogoś czy ratować siebie.
Niezwykła, przerażająca walka Joe'go o utrzymanie się na powierzchni życia, wydostanie ze szczeliny, powrót do obozu pomimo złamanej nogi, braku jedzenia i wody trzyma w nieustannym napięciu.

Warto poznać tę opowieść, gdyż jest to niesamowita i jedyna w swoim rodzaju relacja człowieka, który przekroczył drugą stronę lustra i wrócił do świata żywych z krainy lodowej pustki.
Jednocześnie to pełne poczucia winy zmagania Simona ze samym sobą- czy postąpił...

Magdalena Ru | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Prawdziwa historia, niesłychana siła woli i determinacja, wspaniałe opisana i poruszająca. Do czego jest zdolny człowiek, pozbawiony wszelkiej nadziei na przetrwanie, skazany na śmierć, a jednak pełen nadziei.
Joe Simpson w bardzo realistyczny sposób opisuje zmagania ze sobą, ze swoim słabym umysłem i chorym ciałem, jakie przyszło mu stoczyć podczas zejścia z góry Siula Grande. Wraz z przyjacielem zdobyli wymarzony szczyt, jednak drobny błąd spowodował, że omal nie przypłacili tego życiem.. Polecam, genialna książka.