Dotknięcie pustki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Górska na Świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
8 (752 ocen i 73 opinie) Zobacz oceny
Touching the void
Ola

Inne wydania

Książka autorstwa brytyjskiego alpinisty Joe Simpsona dokumentująca jego wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich, podczas której razem z partnerem Simonem Yatesem podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande.

kajsa | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka niezwykła...
-o sile człowieka i walce o własne życie w ekstremalnych warunkach
- o przyjaźni i dramatycznie trudnych wyborach
- o wybaczaniu niektórych decyzji sobie samemu i innym
- o wielkiej,często irracjonalnej,miłości do gór

magda | 2015-01-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Joe Simpson – brytyjski alpinista i pisarz. Sławę przyniosła mu książka Dotknięcie pustki, którą obecnie zalicza się do klasyki literatury górskiej.

W 1985 roku dwaj młodzi i pełni pasji Brytyjczycy – Simon Yates i Joe Simpson, wyruszają w peruwiańskie Andy. Pomimo młodego wieku obydwaj mężczyźni mają za sobą spore doświadczenie we wspinaczce górskiej. Ich nowym ambitnym celem staje się cieszący się złą sławą szczyt Siula Grande, a dokładnie jego zachodnia ściana, której jeszcze nikomu nie udało się zdobyć. Ta niezwykle trudna wyprawa początkowo przebiega zgodnie z planem, jednak podczas schodzenia ze szczytu dochodzi do tragedii. Joe upada i łamie sobie nogę. Praktycznie nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, naraża też życie swojego partnera Simona, mimo to mężczyźni postanawiają kontynuować schodzenie ze szczytu. Do Joe jednak powoli dociera straszliwa prawda. Tak poważny uraz nogi na wysokości kilku tysięcy metrów oznacza dla niego tylko jedno – pewną śmierć. Jakim...

Leeloo_Dallas | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rewelacyjna i przeczytałam ja za niemalże jednym przysiadem. Była to dla mnie pierwsza pozycja z półki literatury górskiej, ale z pewnością nie ostatnia. Rozbudziła we mnie mnóstwo pytań, począwszy od podstawowego, dlaczego ludzie narażają się na takie niebezpieczeństwa a skończywszy na detalach np. dlaczego nieroztopiony śnieg nie gasi pragnienia 
Przyznaję, że o samym podejściu na szczyt czytało mi się ciężko i mozolnie. Dużo tu bowiem specjalistycznych terminów i opisów. Był to też test dla wyobraźni, aby jej oczami zobaczyć te wszystkie nawisy, granie, uskoki, moreny. Z czasem jednak bardzo wkręciłam się w temat i wraz z rozpoczęciem zejścia z picku i dla mnie było jakby „z górki”. Słyszałam skowyt wiatru, czułam zapach wody, jaki roznosił wszechobecny śnieg 

Tak na dobre akcja rozpoczyna się wraz z wypadkiem, jakiemu uległ Joe. Od tej chwili obaj alpiniści zmuszeni są do podejmowania arcytrudnych decyzji; odejść czy zostać z rannym partnerem, ocalić własne...

Honorka22 | 2010-11-17
Przeczytana: 2010 rok

Z pewnością najlepsza książka o tematyce górskiej, o ludzkim bólu i cierpieniu zarówno ciała jak i umysłu. Joe Simpson we wspaniały sposób ukazuje nam walkę człowieka ze swoimi słabościami, a także ukazuje silną wolę i chęć życia, dzięki której człowiek jest w stanie przetrwać chwile największego zwątpienia. Książkę czyta się z dreszczem na plecach, który pozostaje jeszcze długo po zamknięciu jej ostatnich kart. Szczególnie obowiązkowa pozycja literacka dla osób zafascynowanych pięknem, a zarazem niebezpieczeństwem gór.

Lunami | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Wierny zapis traumatycznych przeżyć w peruwiańskich Andach.
To, co przeżył Joe Simpson podczas wspinaczki na szczyt Siula Grande zakrawa na obłęd. Niesamowite cierpienia, ból i osamotnienie po tym, jak został niemal skazany na śmierć na peruwiańskim lodowcu, a mimo to uratował się sam, pokazują jak wielki hart ducha, siłę i determinację posiadał Joe.

Czyta się wspaniale, z zapartym tchem i pomimo, że wiele tu specjalistycznych wyrażeń - nie ma problemu ze zrozumieniem i odbiorem książki. Joe Simpson oprócz tego, że jest świetnym wspinaczem, jest też wyjątkowym pisarzem. Zgrabnie i interesująco opowiada historię zdobycia lodowca Siula Grande, nie zaniedbując przy tym opisu całej gamy burzliwych uczuć i emocji, jakie towarzyszyły mu podczas zejścia.

Dzięki tej książce dowiedziałam się o filmie nakręconym przez Kevina MacDonalda na jej podstawie - "Czekając na Joe".

Martini | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, E-Book, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Ta historia rozwaliła mnie od środka. Opowieść nie zapewnia jakichś odczuć, ona "łamie żebra".
Joe Simpson sprawił, że poczułam się jakbym szła obok niego, była niemym świadkiem wydarzeń który mimo że bardzo chce nic nie może zrobić...

Magdalena Ru | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Prawdziwa historia, niesłychana siła woli i determinacja, wspaniałe opisana i poruszająca. Do czego jest zdolny człowiek, pozbawiony wszelkiej nadziei na przetrwanie, skazany na śmierć, a jednak pełen nadziei.
Joe Simpson w bardzo realistyczny sposób opisuje zmagania ze sobą, ze swoim słabym umysłem i chorym ciałem, jakie przyszło mu stoczyć podczas zejścia z góry Siula Grande. Wraz z przyjacielem zdobyli wymarzony szczyt, jednak drobny błąd spowodował, że omal nie przypłacili tego życiem.. Polecam, genialna książka.

piosyl | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 listopada 2013

Poziom realizmu w tej książce jest wprost niesamowity. Opisane wydarzenia w książce wydają się być na pograniczu fantazji, jednak wiedząc, że to prawdziwa historia, że autor to wszystko sam przeżył sprawia, że książkę się nie tylko czyta, ale i czuję. Bardzo mocno z resztą.

Ja przerywałam kilkakrotnie jej lekturę, żeby nacieszyć się moim "cichym zakątkiem", oderwać na chwilę od tragicznego położenia bohatera. Razem z Nim odliczałam, razem z Nim czułam strach i razem z Nim czułam tą pustkę...

Pawlick | 2014-10-20

Książę "przeczytałem" posługując się audiobookiem. Czytał niezastąpiony Roch Siemianowski - fenomenalnie potrafi operować głosem i tworzyć klimat. Szkoda tylko, że nie widziałem zdjęć, które rzekomo w tej książce się znajdują.

Jedno muszę przyznać, bo choć w swoim życiu przeszedłem już przez wiele książek o tematyce podróżniczej, to jednak żadna aż tak mnie nie wciągnęła! To naprawdę jest arcydzieło i kultowa pozycja - obowiązkowa dla każdego! Nawet ci nie do końca lubujący się w literaturze podróżniczej znajdą tu coś dla siebie, gdyż opisana tu jedna, ale ogromnie fascynująca przygoda, trzyma w napięciu i nie daje się z niego oswobodzić!

Tak, dość sporo tutaj nomenklatury fachowej nie tylko jeśli chodzi o himalaizm, ale i o: geomorfologię, meteorologię i geografię ogólnie rzecz ujmując. Mi jednak nic nie przeszkadzało, bo po pierwsze przebrnąłem już przez parę książek o podobnej tematyce, a po drugie... Skończyłem przecież studia geograficzne, więc nie natknąłem się na nic, co...

Mieczysław | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Podziwiam Autora za fantastyczną wolę przeżycia, a także za ładnie napisaną książkę.
Na podstawie opisów z użyciem fachowej terminologii trudno sobie miejscami wyobrazić szczegóły wydarzeń. Z pomocą przychodzi film "Czekając na Joe".

Wakacyjna szkoła czytania

Są różne szkoły, zakony, strategie i zapatrywania. Jedni głoszą, że ma być tylko lekko, leniwie i bez zobowiązań. Inni wolą coś bardziej dojrzałego, wiekowego, oprószonego patyną klasyki. Jeszcze inni wybierają eksperymenty: coś, czego do tej pory nigdy, w żadnych okolicznościach; kolejni zdają się na los i wybór na miejscu, dobierając lektury ze stoisk rozstawionych na wyprzedażach. Następna grupa stawia tylko na opowiadania. Szkoły wakacyjnego czytania.