Prędkość mroku

Wydawnictwo: Znak

Pan Eckmann jest samotnym karłem, mistrzem miniaturyzacji i mrocznych przemian, obsesyjnie zakochanym w pięknej tancerce Poppei. Jego miłość pozostaje nieodwzajemniona, a Eckmann nie cofnie się przed niczym, aby zawładnąć swoją wybranką.

Niku | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, Powieści

Czytałam "Prędkość Mroku" w dzieciństwie, kiedy miałam około 10 lat. Ostatnio po latach postanowiłam zajrzeć ponownie do książki, która wyryła mi się w pamięci. Minęło tyle lat, a ja nie zapomniałam, bo trudno zapomnieć taką historię. Dzisiaj z perspektywy dorosłego spojrzałam na to inaczej, nie jest to książka dla dzieci. To książka dla wszystkich, którzy chcą wynieść z czytania coś więcej.

Poznajemy w powieści niezwykle złożony charakter, jakim jest Ernst Eckmann. Jest to uosobienie zranionej, chorej od samotności duszy, która nie umie zaznać spokoju. Kto o zdrowych zmysłach zamknąłby ludzi w małej, szklanej kopułce i nie miał przy tym żadnych wyrzutów sumienia? Zadziwiająca jest złożoność jego emocji, psychiki, które tworzą konflikty, a przy tym składają się w spójną całość człowiek odepchniętego od społeczeństwa, który patrzył zawsze na cudze szczęście z boku. Człowieka, który chciał mieć syna, chciał zaznać miłości i nie zawahał się przed niczym, aby osiągnąć swoje...

Bunia | 2011-10-19
Przeczytana: 18 października 2011

Mój wybór książek w bibliotece jest dosyć prosty: wyciagam na chybił trafił jakąkolwiek książkę z półki, która mnie aktualnie interesuje i szukam kluczowych słów na odwrocie okładki lub którejś ze stron. W tej książce okazały się nimi być słowa "karzeł", "miniaturyzacja", "nieprzenikniony", "obsesyjnie zakochany" i "Tim Burton". To rewelacyjna, niewiarygodna opowieść, głeboko wnikająca w charakter człowieka. Pan Eckmann wydaje się być tylko "niepozornym kurdupelkiem", a jest na wskroś mądry, opiekuńczy i ...samotny. Do tego stopnia, że dopuści się do potwornych rzeczy, aby to zmienić.

Saszen | 2013-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Dosyć nudna.

monyku | 2014-12-02

Wartościowa książka - chyba to określenie najbardziej do niej pasuje :-) Nie sądzę że jest odpowiednia dla dzieci i młodszej młodzieży (choć tak się reklamuje) lecz dla (młodych) dorosłych. Porusza przede wszystkim tematy miłości, samotności, cierpienia jakie wynika z odrzucenia, pragnienia bycia kochanym i posiadania rodziny. Bardzo fajnie napisana, wzrusza i bawi. Nie spodziewałam się takiego końca. Książka zawiera sobie wiele mądrości, i niektóre fragmenty są naprawdę warte zapamiętania. polecam :-)

Lena | 2012-09-15

Bardzo dobra książka. Serdecznie polecam każdemu kto oczekuje jakichś przemyśleń po lekturze.

barbarik | 2018-01-29
emilyjane | 2017-12-09