Anil's Ghost
83-7337-595-3
Agnieszka

Rozdarta, szarpana wojna domowa Sri Lanka. Młoda lekarka Anil, wykształcona w Europie i Ameryce specjalistka w dziedzinie medycyny sadowej, przyjeżdża do kraju swego urodzenia jako ekspert do badania zbrodni wojennych skierowana przez międzynarodową organizacje broniąca praw człowieka. Terror, skrytobójcze mordy, powszechny strach są w Sri Lance na porządku dziennym. Ludzie jednak muszą żyć,...

Terror, skrytobójcze mordy, powszechny strach są w Sri Lance na porządku dziennym. Ludzie jednak muszą żyć, pracować, być użytecznymi dla innych. Wspominają, kochają, snują marzenia.

Dawno zapomniany świat, odmienna mentalność ludzi Wschodu sprawiają, ze buntowniczej Anil trudno zaakceptować ich postępowanie. Powrót do korzeni utrudnia jej dodatkowo chłodny, racjonalny umysł naukowca. W tym kraju nic nie jest proste, jednoznaczne, do końca zrozumiale...

Rendaria | 2014-09-09

Moja opinia może nie być wartościowa, bo po 80 stronach dałam sobie spokój z czytaniem. Książka jest po prostu nudna, więc nie dam rady jej przeczytać do końca. Bohaterowie jacyś mało wyraziści, a dialogi jakieś usztywnione. W ogóle nie czuć tej wojny o której mowa jest w opisie. Jakieś jedno zdanko rzucone na temat stron konfliktu, też nie do końca jasne. W dodatku parę razy gubiłam wątek, dlatego dałam sobie spokój.

Karolina | 2011-10-13
Przeczytana: 12 października 2011

"Oczy Buddy" nie są całkowicie opowieścią o konflikcie na Sri Lance. Nie wyjaśniają go. Nie zagłębiają się zbytnio w to, kto kogo zabija i z jakich powodów. Opisany jest terror, morderstwa, niesprawiedliwość. Wszystko, co wiąże się z każdą wojną niezależnie od miejsca jej przebiegu.
Ondaatje stara się pokazać kilka postaw wobec okrucieństwa ludobójstwa z różnych perspektyw. Nie ocenia, nie wyciąga wniosków. Oto mamy naiwność (Anil), bierność i pozorne pogodzenie się z losem (Sarath) oraz gniew na niesprawiedliwość i aktywne zaangażowanie w to, co się dzieje (doktor Gamini).
Anil naiwnie wierzy przynajmniej w najmniejszy przejaw sprawiedliwości. Wojna narusza fundamentalne prawdy o społeczeństwie, więc ona do końca angażuje się w śledztwo mające na celu poznać tożsamość odnalezionych zwłok. Gamini natomiast stara się pomagać jako lekarz chorym, potrzebującym i cierpiącym. Stracił wiarę w społeczeństwo i w sens tego, co dzieje się wokół, ale nie może stać biernie. Tymczasem jednak...

Crecutita | 2016-08-20
Na półkach: Po angielsku, Przeczytane