Pasierb nad Wisłą

Tłumaczenie: Marian Domański
Wydawnictwo: Towarzystwo WIĘŹ
wspomnienia, Otwock, Żydzi,

"Nie byłem nigdy w Otwocku, ale dzięki Pańskiej książce mogłem odczuć, że wędruję w sobotnie popołudnie ulicami tego miasta (...) Gdyby miał Pan mniej talentu, czytelnik zagubiłby się w Pańskim wyobrażonym świecie. Pan służy mu jednak za doskonałego przewodnika."
Elie Wiesel, były więzień Auschwitz, pisarz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

SanaeAiko | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Ta książka mnie urzekła. Jest to powieść autobiograficzna o życiu Żydów z Otwocka. Ja nie jestem z Otwocka, ale akurat moja praca magisterska jest związana z tym miastem, dlatego po nią sięgnęłam. I od razu to miasto stało mi się o wiele bliższe... Tak naprawdę książka z jednej strony mówi o Otwocku, ale z drugiej może być uniwersalnym przedstawieniem życia Żydów w polskich miasteczkach. W dodatku w Otwocku stanowili 75% mieszkańców przed wojną. Autor pokazuje codzienność życia, a zarazem też różnorodność Żydów, co myślę, że jest też ważne i ciekawe. Bardzo przyjemnie się czyta. Nie obejmuje już czasu wojny, więc pozbawiona jest tego opisu śmierci, wywożenia itd., choć oczywiście tragizm ten wisi cały czas nad głową, bo wiemy jak to się wszystko skończyło...

catalina | 2014-02-25
Tracer | 2013-12-04