Książka Roku 2018
Klaudia

Książka jest zbiorem 20 opowiadań napisanych przez Indusów z różnych obszarów językowych (bengalski, tamilski, malajalam, sindhi, hindi). Opowiadania przetłumaczono z angielskiego. Tytuł zbioru jest tytułem jednego z opowiadań R. K. Narayana. Warto dodać, iż opowiadania wybrał i opatrzył wstępem Ryszard Frelek.

Tamanna | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 18 maja 2009

Tak jak filmy indyjskie przyciągnęły mnie do siebie kolorami, pochwałą miłości i przebaczenia, tak w literaturze indyjskiej zobaczyłam cierpienie. Te opowiadania są często przejmująco smutne. Bohaterów szkoda, bardzo szkoda. Tym bardziej, że są tak wyraziści. W tych opowiadaniach najbardziej przywiązałam się do Rahima Khana z "Wróbli" Khwaja Ahmada Abbasa i Cioci Sukho (z opowiadania Raja Gilla). Jego niespełnienie zamienione w gniew, który obraca się przeciwko niemu czyniąc go tak samotnym. Poruszające. I to nagłe w zupełnej pustce kruszenie się serca, pojawienie się po latach nienawiści czułości do kogoś, choćby tym kimś były...wróble. Ciocia Sukho ujęła mnie swoją niezłomnością. Mimo zmiennych losów wciąż odzyskuje serce ludzi, a tracąc je nie upada. Jej nieobecność wśród ludzi naprawdę mnie zabolała.
Duże wrażenie zrobiły też na mnie dwie historie Narayana "Za pół rupii"i "Dzień astrologa". W pierwszym opowiadaniu dotknęła mnie łatwość, z jaką rezygnujemy ze swoich pragnień...

Eliza | 2018-01-21
Na półkach: 2018, Przeczytane