Czas postu, czas uczty

6 (19 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Fasting, Feasting
83-88938-45-2
Klaudia

Jest to poruszająca, zabawna, zmuszająca do refleksji powieść o stosunkach rodzinnych, panujących współcześnie w dwóch całkiem odmiennych kulturach - indyjskiej i amerykańskiej. Jest to też opowieść o tym, jak zaspakajane są w tych kulturach potrzeby człowieka. Tytuł książki nawiązuje do jedzenia w sensie dosłownym, jak też przenośnym (pożywienie dla ducha). Każda z tych kultur ma obszary \"głodu\" i \"sytości\", które podświadomie przenosi na poziom kulinarny. W pierwszej części powieści indyjska rodzina karmi swe dzieci do przesytu nadmierną troską i ingerowaniem w każdą sferę życia; w drugiej - młoda Amerykanka odczuwająca \"głód\" emocjonalny popada w bulimię. Postacią łączącą obie części powieści jest Arun, Hindus, który przyjechał na studia do Ameryki.

Cyfranek | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 11 maja 2014

„Czas postu, czas uczty” trudno uznać za książkę wciągającą, nawet trudno napisać o niej coś wciągającego. Sam tytuł uruchamia w mojej głowie skojarzenie z „Czasem słońce, czasem deszcz”, ale ten trop myślowy jest całkiem mylny. W zasadzie tytuł nijak nie pasuje także do samej książki, bo raczej powinien brzmieć „Czas postu, czas postu”. Tytuł sugeruje, że pierwsza część opowieści (dziejąca się w Indiach) jest czasem postu, a druga część (w Stanach Zjednoczonych) to czas uczty. Jednak życie bohaterów to jeden wielki post uczuciowy i emocjonalny. W pierwszej części poznajemy tradycyjną rodzinę emerytowanego sędziego, który stara się utrzymać swój rodzinny autorytet rządząc w domu i narzucając swoją wolę całej rodzinie w imię zasady „bo tak trzeba”. W drugiej części możemy wczuć się w rolę induskiego studenta z wielkim mozołem i dzięki wielu wyrzeczeniom wysłanego na edukację do Stanów. Ale zarówno dzieci pozostające w Indiach jak i syn wyjeżdżający na studia za granicę przytłoczeni...

gloria81 | 2014-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Po przeczytaniu opisu na okładce, ochoczo nabyłam książkę w antykwariacie. Okazało się, że to niezupełnie to, czego się spodziewałam.
Jako wielbicielka kulinariów pojawiających się w tle, liczyłam na hinduską kuchnię i jej aromaty, które mną zawładną. Dostałam rodzinną historię, która owszem zahacza nieco o sferę kulinarną, ale nie bardziej niż inne książki.
Nie zmienia to faktu, że książka mnie wciągnęła - zwłaszcza jej pierwsza część osadzona w indyjskim klimacie.
Czytadełko umiliło mi czas niepogody na wczasach :-)

Clary | 2016-11-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam