Triumf chirurgów

Okładka książki Triumf chirurgów Jürgen Thorwald
Okładka książki Triumf chirurgów
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Znak Cykl: Stulecie chirurgów (tom 2) reportaż
reportaż
Stulecie chirurgów (tom 2)
Das Weltreich der Chirurgen
Znak
2009-01-01
1988-01-01
Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
Albin Bandurski Janina Sczaniecka chirurg chirurgia anatomia sekcja autopsja

Chirurgów czytałam już 3 razy, to mówi samo za siebie.

Chirurgów czytałam już 3 razy, to mówi samo za siebie.

Jeśli ktoś czuł niedosyt po "Stuleciu chirurgów", to jest to kolejna porcja świetnie opisanej historii kluczowych dla rozwoju medycyny osiagnięć zabiegowych z przelomu XIX i XX wieku. Książkę wysłuchałam z wielkim zaciekawieniem. Tak samo dobra jak pierwszy tom. Polecam :)

2095
2033

Książka "Triumf chirurgów" Jürgena Thorwalda zabiera nas do drugiego tomu cyklu "Stulecie chirurgów".
Kontynuacja bestsellerowego cyklu o rozwoju chirurgi w ciągu ostatniego wieku, a nawet zagłębienie się w nieznane narządy, które były tylko "białymi plamami" w organizmie człowieka.
Książkę po jaką warto sięgnąć, aby poszerzyć swoją wiedzę. Autor bardzo szczegółowo wszystko opisuje, nie zabraknie również humoru.
Polubiłam książki autora, już kolejne wrzuciłam na swoje wirtualne półki.
Serdecznie polecam.

Tom 2 równie dobry jak tom 1. Opisy operacji są już mniej drastyczne, ale dalej jest wesoło.

Polecam.

Polecam.

Niestety trochę zawiodłem się na "Triumfie chirurgów". Poprzednia część - z trzymającymi z napięciu historiami pacjentów i przełomowymi odkryciami - znacznie bardziej przypadła mi do gustu, natomiast ta książka nieco mnie nawet wymęczyła. Być może trochę zbyt bardzo rozciągałem tę lekturę w czasie, jednak po części było to spowodowane właśnie brakiem jakiegokolwiek czynnika wciągającego w czytanie tej książki.

Niewątpliwie ciekawa pozycja, szczególnie dla osób związanych z medycyną. Dla laików może być nieco nużąca z uwagi na bardzo szczegółowe opisy zabiegów chirurgicznych. Niemniej niesamowicie było ponownie spotkać się z pionerami zabiegów, które dziś wydają się oczywistością i rutyną, jak np cholecystektomia - jeszcze 150 lat temu pacjenci z kamicą pęcherzyka żółciowego byli zdani jedynie na dietę i morfinę.

Uwielbiam książki tego autora i lekturę "Stulecia chirurgów" pamiętam po latach do dzisiaj. Chociaż musiałabym uściślić, że pamiętam bardziej wrażenie, jakie na mnie wtedy zrobiła. Nie mogłam więc nie sięgnąć po ten tom i znów jestem zachwycona. Polecam wszystkim również inną książkę Thorwalda - "Stulecie detektywów".

Bardzo dobra kontynuacja, którą warto przeczytać od razu po części pierwszej. Nie zajmuje się tak przełomowymi kwestiami, jak pierwsza, za to przedstawiona chirurgia jest już dużo bliższa tej, jaką, oczywiście w przybliżeniu, znamy dzisiaj. Różnica 20-30 lat ale widać, że to inna epoka.

Wspaniałe historia chirurgii

Wspaniałe historia chirurgii

Przyjemne przedłużenie "Stulecia chirurgów".

Przyjemne przedłużenie "Stulecia chirurgów".

• Medycyna
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Triumf chirurgów