Wolność na wygnaniu : autobiografia Jego Świątobliwości Dalajlamy Tybetu

Wydawnictwo: Atlantis, Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Tybetu
Freedom in Exile: The Autobiography of His Holiness the Dalai Lama of Tibet
Dalajlama, Tybet, lamaizm
Klaudia

To autobiografia politycznego i duchowego przywódcy narodu tybetańskiego Dalajlamy XIV, laureata pokojowej nagrody Nobla z 1989 roku. Książka w oryginale (w angielskim) została wydana w 1990 rok, w Polsce w 1993. Zawiera zdjęcia i mapy Tybetu i Indii. W autobiografii dalajlama opisuje swe życie do 1990 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opowieść Dalaljamy o swoim życiu - od narodzin i zwykłego życia wiejskiego przez ceremonię potwierdzenia tego, iż jest kolejnym wcieleniem Dalajlamy, przez dzieciństwo i młodość, spotkanie z Mao i wyjazd z Tybetu do Indii.

Książka przybliża problemy Tybetu i postać samego Dalajlamy jako zwykłego, choć niezwykłego człowieka.

Warto.

Tamanna | 2013-12-28
Przeczytana: 02 sierpnia 2009

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka mną wstrząsnęła. Bardzo chciałam, by jak najwięcej osób poznało los Tybetu widziany oczyma dalajlamy. I jego postać. Stąd poniżej mój skrócony opis książki:

I Pan Białego Lotosu
"Uciekłem z Tybetu 31 marca 1959 roku. Od tego czasu żyję na wygnaniu w Indiach. W latach 1949-1950 armia Chińskiej Republiki Ludowej najechała na mój kraj". Tymi słowami rozpoczyna się autobiografia Dalajlamy Tybetu.10 lat próbował on kierować (przynajmniej duchowo) krajem okupowanym przez Tybet zanim zdecydował, że bardziej pomoże jego mieszkańcom jako uchodźca, szukając pomocy poza granicami Ojczyzny.
Swą autobiografię zaczyna od wspomnień Tybetu sprzed czasu Chińczyków. Jak pisze "nasze życie było niezwykłe i wiele rzeczy , które przepadły już bezpowrotnie, były z pewnością wartych, by trwały"

II LWI TRON
Rok 1940 Dalajlama przemieszkał w Norbulingce. Często widując rodziców, którzy od ogłoszenia go dalajlamą zostali uznani za arystokratów i dano im do dyspozycji majątek. Zimą 1940...

LaPetitePrincesse | 2015-05-12
Irena | 2015-03-14