Tam będą smoki

Cykl: Wojny Rady (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
There will be dragons
wojna, ringo, sieć, talbot

W przyszłości nie ma trudu, wojen, chorób i przedwczesnej śmierci. Chorych leczą nanity, replikatory produkują żywność, a dzięki teleportacji w każdej chwili można przenieść się do dowolnego miejsca na Ziemi. Dzieci rodzą się w pęcherzach siłowych, bawią się, przenosząc góry i dorastają, surfując na nartach energetycznych przez powierzchnie oceanów. Dowolnie kształtuje się ciała, wedle kaprysu nadając im formę definów, krasnoludów, smoków czy płaszczek zaprojektowanych z myślą o badaniu morskich otchłani. Jako zwierzęta domowe trzyma się olbrzymie koty i latające, upierzone jaszczurki. Chcieć równa się mieć. Choć liczba ludności spadła, świat jest rajem, a ludzie bogami.

I nagle, w jednej chwili, wszystko się kończy. Kierująca Siecią Rada wszczyna wojnę. Z samą sobą. Ludzie, którzy nigdy nie zaznali wysiłku i bólu, muszą nagle zacząć walczyć o przetrwanie. A pogoda, po tysiącleciach ograniczania przez siły, którym nie mogła sprostać, znów dowiodła swej potęgi. Jednak na całej Ziemi istnieją rozproszone grupy, które potrafią przetrwać Upadek. Z nieskończonym luksusem wiąże się nieskończona nuda, więc niektórzy wrócili do naturalnego życia na małych farmach, utrzymując się z płodów ziemi. Rekreacjoniści tworzyli fantazje przeszłości, gdy nagle nadszedł ich czas. W wiosce Raven's Mill Edmund Talbot, mistrz kowalski i wytrawny historyk, przekonuje się nagle, że na jego głowę spadają wszystkie problemy świata. Napływają uchodźcy, pola są zalane, w lasach grasują bandyci, a co najdziwniejsze, z pomocą pojawia się Bast, leśny elf. Równocześnie była ukochana Talbota wraz z córką przedziera się przez opustoszałe ziemie, a wrogowie, starzy i nowi, zbierają się niczym hieny wokół rannego lwa. Jednak hieny nie wiedzą, że choć lew może i jest stary, daleko mu do śmierci. A w przeszłości kryje się tajemnica, która czeka na ujawnienie. Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie każdą szpetotę widać w świetle dnia. A przebrania są tylko czasowe. Wejść w drogę Edmundowi Talbotowi to pewna śmierć.

źródło opisu: [ISA 2005]

wiejskifilozof | 2016-01-17

Kiedy,tylko zobaczyłem w bibliotece.Wiedziałem,że muszę mieć.I to w trybie natychmiastowym,albo jeszcze szybciej.
No i mam,no i przeczytałem.
I się zachwyciłem,o tak.I to jeszcze jak.
Ludzie,ja już nigdy dawno nie czytałem tak,dobrej książki !!!!
To,było coś obłędnego.Ha,być w takich czasach.
Człowiek,zmienia się w co chcę.
Choćby w niedźwiedzia,a co ?
Kto zabroni.Chciecie elfy i smoki ?
Proszę bardzo,dostaniecie :-)
Ale,najpierw przeczytajcie :-)

Winky | 2014-03-31

Zacznę od minusów, bo są z gatunku takich, co naprawdę kłują w oczy. Primo: nadużywanie kursywy. Pojawia się niemal w każdym zdaniu, po chwili coś takiego naprawdę potrafi drażnić. Secundo: Herzer. O matko świnto, jaki on jest idealny, jak mu wszystko wychodzi, jaki jest genialny, Boże, nawet przeszłość ma tragiczną. Jeden z najgorszych Garych Stu, jakiego kiedykolwiek widziałam. Nienawidzę go, a niestety większość książki opowiada o wydarzeniach z jego perspektywy, a nawet kiedy tego nie robi, to wszyscy pozostali bohaterowie rozpływają się nad tym, jaki on jest cudowny. Tertio: tematy okołokobiece. Panie Ringo, pan by najlepiej zrobił, gdyby nie próbował zgłębić tajemnic kobiecej psychiki i fizjologii. Uniknąłby pan takich kwiatków jak świeżo zgwałcona kobieta (nawiasem mówiąc, wyczuwam tu jakąś niezdrową obsesję na punkcie gwałtów, mówią o tym dosłownie wszyscy i przy każdej z dupy wziętej okazji) na głos rozważająca przy swoim byłym mężu, kiedy znów "wskoczy na konia"...

sfinks | 2015-04-02
Przeczytana: 30 marca 2015

Pierwsza część z cyklu Wojny Rady. Książka dla wszystkich tych którzy lubią fantasy, świat w którym nie ma cierpienia wszystko robią za nas replikatory my skupiamy się tylko na tym aby wygodnie żyć. Ale żeby nie było tak dobrze w wyniku pewnych zdarzeń, system pada i tu zaczynają się schody. Bo musimy się przesiąść z wygodnego fotela i zacząć ciężką pracę, a jak by tego było mało zbliża się konflikt zbrojny i trzeba się przygotować do walki. Książka ciekawa ale nie porywa, a na wzgląd na umieszczone tam treści nie polecałbym jej młodszym czytelnikom.

Mizore | 2013-09-11
Przeczytana: 10 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zachęcona jedyną opinią tutaj, jedną na youtube oraz względnie wysoką średnią ocen zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Przeczytanie jej nie sprawiło mi dużej przyjemności, nie było też męczarnią, poszła dość szybko i bezboleśnie, nie sądzę jednak by na długo zostawiła ślad w mojej pamięci. Raczej nie zachęciła do kontynuowania serii, chociaż kto wie, może ktoś mnie kiedyś do niej przekona.
Świat przed Upadkiem spodobał mi się. Nie żebym chciała w nim żyć, za bardzo bym się rozleniwiła, ale według mnie został dobrze, logicznie stworzony. Cała magia tłumaczona jest nowoczesna technologią i aż chce się uwierzyć, że tak może wyglądać przyszłość za kilkaset (dwa tysiące?) lat. Później jednak następuje Upadek, energia nie jest dostarczana do zwykłych ludzi, którzy często pierwszy raz w życiu doznają głodu i muszą sobie z tym radzić.
Co w takim razie mnie zniechęciło? Po pierwsze tuż przed utratą zasilania jedna z głównych bohaterek, Rachel, gra ze swoja przyjaciółką w szachy. Gdy...

Alannada | 2011-08-24

Pierwsza 1/5 słabsza, ale potem akcja się rozwinęła i wessała mnie na amen. Warto sięgnąć, wielce zacna lektura

Ishyria | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Kocham tę książkę i pochłaniam ją raz za razem z taką samą radością jak za pierwszym razem.

Mateusz Górka | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie polecam tej książki kobietom. Moim zdaniem po prostu się im nie spodoba. Autor wprowadza wiele ciekawych postaci kobiecych, jednak nie rozwija ich tak bardzo jakby mógł. Pierwsze skrzypce grają mężczyźni, którzy są kreowani na lepszych i miejscami wręcz omnipotentnych, co w przypadku Herzera doprowadza do szału. To głównie kobiety przeżywają tragedię świata przedstawionego i uważam, że powinno się dać im więcej miejsca. A niestety nimfomańskie zachowanie Bast trochę ten obraz psuje. Potem Rachel, która z jednej strony z dnia na dzień staje się studentem medycyny, z drugiej miejscami zachowuje się jak głupia nastolatka. Na dokładkę Edmund, który jest odbiciem autora. Nikt mi nie powie że jest inaczej. Król Anarchii, twórca nowego USA, ultra-kowal, mega kochanek, którego jedyną wadą jest że nosi okulary. Gdybym był kobietą czułbym się trochę zniesmaczony takim, bardzo stereotypowym, przedstawieniem postaci. Ale za to świat jest ciekawy, akcja się nie wlecze, a miejscami jest...

Jakub Pras | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Świetna książka, wciągająca fabuła. Sceny, które łapią za serducho, postaci, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić. Według mnie, wizja przyszłości w XLI w. bardzo prawdopodobna, już teraz widać początki takiego myślenia ludzi i rozwoju technologii w tym kierunku. Zakończenie zostawia pewien niedosyt, mam wrażenie, żehistoria jest urwana, ale za to daje wiele do myślenia. Naprawdę polecam!!

りん おくむら | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016