Kryzys muzeów: Globalizacja kultury

Malaise dans les musées
978-83-7453-902-9
esej, kultura, społeczeństwo, sztuka
Snoopy

„Wydaje się, że już zaakceptowano w pełni przekonanie, że zbiory publiczne nie są dziedzictwem duchowym, świadectwem historii danego kraju i wizerunkiem jego pamięci, tak dalece cennej dla naszych laickich demokracji, jak cenne były dla wiernych w społeczeństwach religijnych obiekty kultu, ale że są tylko zwyczajnym towarem, który można odstępować, wymieniać, wypożyczać, a po pewnym czasie sprzedawać.
Taka, już powszechna, postawa przypomina w swoim skrajnym wyrazie „rewolucję kulturalną” podobną do tamtej, którą w 1968 roku urzeczywistnili chińscy przywódcy polityczni.
Dochodzi do głosu wprawdzie w sytuacji kapitalistycznej globalizacji, jednak kryje w sobie właściwości nieujawnione i radykalne, ponieważ ma za podstawę takie samo pogardzanie historią, kulturą, przeszłością i przejętym po niej dziedzictwem.
Ten okolicznościowy tekst nie utracił jeszcze swego sensu dlatego, że prócz sprawy Abu Zabi porusza również kwestię znaczenia kultury, a w szczególności muzeów w społeczeństwie, w którym kultura nie jest niczym więcej niż rozrywką, a muzea pełnią funkcję supermarketów”.

Piktor | 2016-03-10

Pośpieszyłem się trochę z sięgnięciem po tę książkę (nie zastanawiałem się nad tym długo, bo jest bardzo zwiewna, na najwyżej trzy godziny lektury). Popchnął mnie do tego natłok refleksji na temat idei muzeów, których ostatnimi czasy odwiedziłem sporo. Moje refleksje były jednak niemal zupełnie psychologiczne i epistemologiczne, patrzące na odbiorcę indywidualnie, a na muzea ogólnie, jako na formę. I nie wiedzieć czemu, spodziewałem się, że na takie same przemyślenia natrafię tutaj. Tekst natomiast ma wymowę szeroką, historyczno-socjologiczno-polityczną, a co gorsza raczej nie opowiada o muzeum jako takim, a o konkretnych muzeach (niemal wyłącznie francuskich) i przede wszystkim okazał się wyrazem sprzeciwu wobec pogrzebanego już pomysłu przeniesienia części kolekcji Luwru do Abu Zabi w celu stworzenia tam... drugiego Luwru, pod tą samą nazwą.

Pozostawiając na boku moje zawiedzione oczekiwania, które na ocenę nie wpływają, nie jest to fascynująca rozprawa, ma momenty, ale...

Ania | 2012-12-09

Książkę tę przeczytałam ponieważ było mi to potrzebne na zajęcia z Socjologii kultury. Po przeczytaniu jej jednak stwierdziłam, że w mojej głowie kłębi się mnóstwo niejasności i pytań na które muszę znaleźć odpowiedź. Co też uczyniam natychmiast w pisanym potem esem.u

Karo Mitsuke | 2016-07-23
Polly | 2015-11-19