Wrogowie

83-7079-682-6
Agnieszka

jatymyoni | 2015-06-27
Przeczytana: maj 2015

„Historia pewnej miłości” jest pierwszą książką Singera dziejąca się w środowisku żydowskich emigrantów żyjącą w Nowym Yorku, którzy przeżyli Holocaust. Napisana została dopiero w 1972 roku. Tak jakby uczucia i przeżycia związane z tym okresem mogły okrzepnąć i dały się wypowiedzieć. Część postaci pojawia się też w książce „Cienie nad rzeką Hudson”.
Przedstawione są pogmatwane losy ludzi, którym udało się przeżyć jedno z największych piekieł XX wieku.. Czy można po takich przeżyciach żyć normalnie? Co to znaczy normalne życie?
Herman Broder z wdzięczności za ukrywanie go w czasie wojny żeni się z polską chłopką. On Żyd ma żonę „gojkę”. Co powiedzą inni Żydzi? Tylko czy całe życie można oprzeć na wdzięczności? Pragnienie życia, miłości i przyjaźni przesiąknięte jest wspomnieniami i lękami. Czy wolno jest mieć dzieci, skoro te, co były zostały zamordowane? Jak jest pewność, że i te nie zginą?Nagle odnajduje się pierwsza żona, która cudem ocalała w Polsce, Herman był pewien, że...

ilo99 | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Historia mało asertywnego człowieka, który dla świętego spokoju i własnej wygody „dorobił się” dwóch żon i kochanki. Miało być tak pięknie, a tymczasem każda z tych pań czegoś chce od naszego biednego bohatera, który miota się między nimi starając się, aby jedna o drugiej się nie dowiedziała. Wszystkie chcą pieniędzy, a on nie zarabia wiele pisząc przemówienia i artykuły dla rabina. Smutna, przygnębiająca, a przede wszystkim męcząca książka, którą lektor czyta umierającym, irytującym głosem.

macieklew | 2018-01-22
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Facet – Żyd – przeżył wojnę, ukryty przez polską dziewczynę w stodole, potem ożenił się z nią, potem okazało się, że jego przedwojenna żona, która miała umrzeć w czasie okupacji, żyje, potem facet ożenił się ze swoją nowojorską kochanką, potem jedna z żon umarła, a on żył z dwiema pozostałymi i nowonarodzonym dzieckiem.

Do tego kłamał jak najęty, oszukiwał wszystkich dookoła, każdej z żon wmawiał, że tylko ona, ach, tylko ciebie jedyną kocham, pragnę i się nie rozstanę.

Totalny galimatias plus nigdy-nie-kończące-się zakończenie.

No i po raz kolejny przekonałem się, żeby nie czytać opowieści o Holokauście napisanych przez kogoś, kto Tego nie przeżył, kogo Tam nie było. Singera tam nie było, napisał o tym w odautorskiej notce, zaznaczając, że wielu z otaczających go w Nowym Jorku ludzi, przeżyło Zagładę.

Książkę czytałem w wydaniu angielskim – nigdy bym się nie zdecydował na coś takiego, jeżeli miałby to być przekład z języka polskiego, jednak w oryginale powieść ukazała się w...

JasiekN | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Myślę sobie, że powstałaby na podstawie Wrogów ciekawa komedia, pod warunkiem, że wyszłaby spod ręki Woody Alena... Dobrze napisane, bo krótkie, gdyby Singer uległ tak powszechnej manierze bezkresnych zakończeń, zamęczyłbym się razem z pokręconym losem bohatera. To już pod koniec było nie do wytrzymania... Ale dobre! :-)

Paulina094 | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Nie spodobała mi się. Autor próbował przekazać nam proces dochodzenia do siebie i odnajdywania sensu życia po holocauście. Jednak pan Isaak Bashevis nie przeżył bezpośrednio zagłady, co było można odczuć czytając książkę. Od dawna także nie irytowała mnie aż tak bardzo postać głównego bohatera. Postacie według mnie były zbyt hm... wykreowane? Jednym słowem nie polecam.

Shoshana25 | 2013-01-14

Kolejna książka Mistrza Singera od której nie sposób się oderwać. Wciąga oraz daje do myślenia, pobudza wyobraźnie i karmi duszę

książek: 2021
majkey | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

W niepokojący sposób smutna, ale dobra książka. Napisana pięknym stylem (jak wszystkie książki Singera). Często łapiąca za serce.

rejczel | 2012-02-14
Przeczytana: 2012 rok

Interesująca książka o losach żydów po wojnie. Realistycznie są tu opisane ich uczucia, próby odbudowania swojego życia czy też nawyki, które wynikły z ich życia w czasie zagłady. Poza tym jest tu też wiele informacji o tradycjach judaistów oraz ich mentalności. Zdecydowanie polecam.

pi_geralt | 2011-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Dramatyczna i wzruszającą opowieść o skomplikowanym życiu erotycznym ludzi dotkniętych okrutną wojną.

Mirka | 2015-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2015

Nie podobała mi się. Strasznie się męczyłam żeby nie zasnąć podczas czytania. Nie pamiętam już kiedy 240 stron czytałam przez tydzień. Na wakacje na pewno nie polecam.