Darmowe dodatki Edytuj książkę

- Złoty żuk

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: fotografia własna

Sonia Czyta | 2014-02-28

O Edgarze Allanie Poe słyszałam wiele: niedościgniony mistrz horroru, prekursor noweli kryminalnej, twórca pierwszego detektywa w literaturze – C.Auguste’a Dupina. Postanowiłam więc sprawdzić na własnej skórze na czym polega fenomen tego autora i czy naprawdę jest się kim zachwycać.

Nie będę opisywać tutaj każdego z tych opowiadań, bo nie ma to najmniejszego sensu. Postaram się za to wyłuskać najważniejsze wspólne cechy. Co łączy te opowiadania? Najczęściej ich głównym bohaterem jest śmierć – ludzie są tylko kukiełkami w jej rękach i zupełnie poddają się „sile wyższej”. Poe uśmierca swe postaci w przeróżny sposób: pewną kobietę dusi i wpycha do komina głową w dół, inną osobę zamurowuje żywcem w piwnicy a następnej – po prostu – podrzyna gardło. Każda ze zbrodni jest opisana w brutalny, plastyczny sposób. Nieraz aż dostawałam gęsiej skórki od nadmiaru wrażeń!

Poe bawił się moimi uczuciami, manipulował mną. Zazwyczaj powtarzał się jeden schemat odczuć: opowiadanie zaczynałam...

bibliofilka | 2012-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2012

Jest mroczny, głuchy i smętny dzień jesienny. Posępny nastrój miesza się z bezgranicznym przygnębieniem. Na niebie pod ciężką posową obłoków, co wloką się nisko, nie widać najmniejszego przebłysku słońca. Na świat opadła zasłona szarości wywołująca rozstrój duchowy. W taki klimat wprowadził mnie wczoraj Edgar Allan Poe. Przeczytałam tylko dwa opowiadania, a cały wieczór przechodziły mnie dreszcze.

"Upadek domu Usherów"
Fabuła jest dość prosta. Nieznany nam bohater, przyjeżdża do domu Usherów, na prośbę swojego starego znajomego - Rodericka Ushera. Sama już doroga i widok zamku odbijającego się w jeziorze wprowadza go w posępny nastrój - "skierowałem mego konia na urwiste wybrzeże czarnej, zasępionej topieli, co roztaczała wokół domu zastygłe w bezruchu zwierciadło, i z dotkliwszym jeszcze niż poprzednio drżeniem spoglądałem na odbite w niej, przeinaczone obrazy szarego sitowia, upiornych pni drzewnych tudzież zgasłych niby źrenice okien".

Roderick Usher napisał do narratora...

króliki | 2013-05-27
Przeczytana: 27 maja 2013

Po przeczytaniu 3 pierwszych opowiadań musiałam sprawdzić, czy Edgar Allan Poe przypadkiem nie był psychicznie chory. Książka bardzo typowa dla romantyzmu, klasyk, dlatego - czytać! Mimo, że zazwyczaj ludziom wydaje się, że skoro jakaś książka należy do klasyki to musi być nudna, to w tym wypadku można się zdziwić. Polecam.

Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Mistrz grozy i suspensu, opowiadania z dreszczykiem. Pamiętam, że niektóre wzbudzały niekłamany lęk mojej 15 - letniej podówczas duszyczki. nie, nie przez dosadność opisu, ale raczej mistrzowsko budowaną atmosferę mroczną i duszną.

Maciek | 2018-02-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2018

Na temat Poego powiedziano i napisano już tak dużo ze pisanie kolejnej marnej recenzji mija się z celem,dodam tylko ze zbiór jest wybitny a sama twórczość Egdara jest ponadczasowa mimo upływu lat.

benia86 | 2011-03-10
Przeczytana: kwiecień 2010

Książka pisana dość topornym językiem, ale niesamowicie działa na wyobraźnię... Polecam gorąco!!!

karla_6 | 2015-04-09
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Jedna z najgorszych książek, jakie czytałam. Narracja - koszmarna, ciężko jest się zmusić do czytania całości, bez omijania kilku kolejnych linijek. Ani to straszne, ani wciągające, grozy jest tam tyle, co w Strasznym Filmie. Cieszę się, że przebrnęłam przez calutki zbiór opowiadań i nie skuszę się nigdy na powrót do twórczości tego autora.

Renata Ryś | 2015-07-14

Edgar Allan Poe to, jasna sprawa, nie tylko twórca horrorów - za opowiadania grozy cenię go jednak najbardziej.

Poe pokazał w swoich opowiadaniach, że istnieją zbrodnie doskonałe, ale nie ma człowieka, który byłby w stanie udźwignąć ciężar popełnionego morderstwa.

Prędzej czy później każdego zbrodniarza dopada sumienie.

Joseheim | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Kolejny raz poległam na klasyku. Opowiadania wydały mi się męczące, nieciekawe, najeżone długimi, nic nie wnoszącymi opisami i generalnie pozbawione klimatu.

senkrada | 2012-12-23

mój ulubiony Edgar, jego opowiadania mają w sobie coś takiego... drugie dno, dla mnie są uniwersalne. W wolnej chwili lubię do nich wracać.