Opowiadania

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej - XIX wiek". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mediasat Poland

- Eleonora
- Studnia i wahadło
- Złoty żuk

książek: 1990

Wielki Edgar Allan Poe, a ja daję jego opowiadaniom ocenę 'dobrą'? Jakim prawem? Inaczej po prostu nie mogę.
Doceniam tego pisarza głównie za poezję oraz to, że jako jeden z pierwszych autorów zainteresował przyszłych twórców tematami grozy, horroru i sił nadprzyrodzonych. Ale jednego mu nie daruję - czemu w swoich opowiadaniach pisał tak długie wstępy, a potem część właściwą skrócił do niewielkiej liczby linijek?! Samo przebrnięcie przez np. początek, gdzie z dużymi szczegółami opisuje swoje uczucia do kobiety, która potem umiera, było dla mnie męczarnią. I tak w całym zbiorze opowiadań, na które akurat trafiłam. Może moje odczucia wynikają z tego, że mam inne podejście do horrorów, trochę się tego naoglądałam, poza tym jestem starsza i inaczej wyobrażałam sobie te opowiadania... Nie wiem, ale Poe najbardziej irytował mnie tymi wydłużonymi w nieskończoność początkami.
Co do fabuł opowiadań, to z mojej strony polecam dwa tytuły - 'Berenice' (zęby będą mi się śnić po nocach) oraz...

Orzeł | 2013-04-01
Przeczytana: 30 marca 2013

Edgar Allan Poe uchodzi za twórcę literatury grozy oraz kryminału. Od współczesnych horrorów zasadniczo różni jednak "Opowiadania" sposób budowania napięcia. Występuje tu oczywiście przemoc fizyczna i okrucieństwo, jednak nie one stanowią o specyficznej atmosferze opowiadań. Ponury klimat niepewności budowany jest w zupełnie inny sposób. Poe doskonale rozumiał zasadę, że człowiek najbardziej boi się nieznanego i nierozumianego. Tłem dla opowiadań uczynił zatem ponury zamek, piwniczne lochy, obskurną spelunę. Czasem akcji - ciemną noc. Bohaterów opowiadań - raczej dziwacznymi niż odrażającymi. Fabułę naszpikował Poe irracjonalnymi i zaskakującymi rozwiązaniami, bardzo często z premedytacją zostawiając niedopowiedzenie. Umiejętne operowanie wszystkimi tymi środkami artystycznymi w zupełności wystarczyło do zbudowania niepokojącego, mrocznego klimatu. Pozwoliło to Poe uniknąć epatowania przemocą, obrzydliwością czy agresją. Czytelnik raczej przeczuwa dlaczego i gdzie czyha...

Alkestis | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Z czystej przekory rozpoczęłam czytanie zbioru od drugiego tomu opowiadań. Na swoją obronę mam tyle, iż przynajmniej opowiadania znajdujące się tam czytałam jedno za drugim, bez zerkania na ostatnią stronę. A korciło niewymownie.
W tej części znajduje się czternaście opowiadań, zwykle nie powiązanych ze sobą w żaden sposób. Po przeczytaniu całości, mam już swoich "ulubieńców" ale żeby sprawiedliwość oddać całemu zbiorowi, o nich na koniec.
Pierwszym z opowiadań jest Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket. Co do samego dzieła – czytało się nierówno – moim momentem zwątpienia był okres, kiedy główny bohater dryfuje po oceanie. I nie dlatego, iż nic się nie działo. Wprost przeciwnie, ilość nieszczęść które spadają na bohaterów piętrzyła się tak niesamowicie, że końca ich wyglądałam z niecierpliwością. Ta część uświadomiła mi jednak jak bardzo przywiązałam się do tego opowiadania.
Co do reszty - koniecznie wspomnieć należy o opisach. Nie wierzę, że to piszę - ale ciekawszego...

Darek DTSG | 2013-07-12

Bardzo odprężający zbiór opowiadań . Mamy tu lekkie , zabawne i sarkastyczne historie zebrane w formie zbioru opowiadań .
Miłośnicy pióra Poe znacznie cięższego kalibru będą zawiedzeni
POLECAM

atimere | 2015-08-17

Rewelacyjne opowiadania, w sam raz na jesienne wieczory. Łączą w sobie dwie istotne cechy z jednej strony historie na prawdę mrożą krew w żyłach, ale z drugiej stronie pisane są lekkim stylem, bez niepotrzebnej masakry. Trochę jakby ich autorem był postronny widz. A przy tym opowiadania mają tę zaletę, że nadają się do przeczytania przed snem i nie zagrażają nam zarwaniem nocy, o ile oczywiście nie sięgniemy po kolejne i następne...

mosadi | 2011-11-22

Po prawdzie, to w tomie pierwszym zawarto, moim zdaniem, te ciekawsze, bardziej nastrojowe nowele Poe. Co nie zmienia faktu, że czyta się z przyjemnością, nastrój i styl są nie do podrobienia.

mosadi | 2011-11-22

Ach.. Poe, uwielbiam ten tajemniczy, mroczny, melancholijny, chorobliwy wręcz nastrój jego opowiadań. Absolutny klasyk.

Sonia | 2014-02-28

O Edgarze Allanie Poe słyszałam wiele: niedościgniony mistrz horroru, prekursor noweli kryminalnej, twórca pierwszego detektywa w literaturze – C.Auguste’a Dupina. Postanowiłam więc sprawdzić na własnej skórze na czym polega fenomen tego autora i czy naprawdę jest się kim zachwycać.

Nie będę opisywać tutaj każdego z tych opowiadań, bo nie ma to najmniejszego sensu. Postaram się za to wyłuskać najważniejsze wspólne cechy. Co łączy te opowiadania? Najczęściej ich głównym bohaterem jest śmierć – ludzie są tylko kukiełkami w jej rękach i zupełnie poddają się „sile wyższej”. Poe uśmierca swe postaci w przeróżny sposób: pewną kobietę dusi i wpycha do komina głową w dół, inną osobę zamurowuje żywcem w piwnicy a następnej – po prostu – podrzyna gardło. Każda ze zbrodni jest opisana w brutalny, plastyczny sposób. Nieraz aż dostawałam gęsiej skórki od nadmiaru wrażeń!

Poe bawił się moimi uczuciami, manipulował mną. Zazwyczaj powtarzał się jeden schemat odczuć: opowiadanie zaczynałam...

atimere | 2015-08-17

Równie rewelacyjny jak pierwszy tom. W sam raz na długie jesienne wieczory. Tylko akurat to wydanie jest mało praktyczne, bo klejone i ma tendencje do rozpadania się na luźne strony. Poza tym nie ma się czego czepić. Absolutnie klasyczne opowiadania mrożące krew w żyłach.

bibliofilka | 2012-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2012

Jest mroczny, głuchy i smętny dzień jesienny. Posępny nastrój miesza się z bezgranicznym przygnębieniem. Na niebie pod ciężką posową obłoków, co wloką się nisko, nie widać najmniejszego przebłysku słońca. Na świat opadła zasłona szarości wywołująca rozstrój duchowy. W taki klimat wprowadził mnie wczoraj Edgar Allan Poe. Przeczytałam tylko dwa opowiadania, a cały wieczór przechodziły mnie dreszcze.

"Upadek domu Usherów"
Fabuła jest dość prosta. Nieznany nam bohater, przyjeżdża do domu Usherów, na prośbę swojego starego znajomego - Rodericka Ushera. Sama już doroga i widok zamku odbijającego się w jeziorze wprowadza go w posępny nastrój - "skierowałem mego konia na urwiste wybrzeże czarnej, zasępionej topieli, co roztaczała wokół domu zastygłe w bezruchu zwierciadło, i z dotkliwszym jeszcze niż poprzednio drżeniem spoglądałem na odbite w niej, przeinaczone obrazy szarego sitowia, upiornych pni drzewnych tudzież zgasłych niby źrenice okien".

Roderick Usher napisał do narratora...

Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?