rozwiń zwiń

Ulana

Okładka książki Ulana
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ossolineum literatura piękna
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
83-905811-1-6
Tagi:
wieś poleska powieść romantyczna Ulana Tadeusz
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
447 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

"On bezgranicznie kochał swoją wybrankę, a ona całym sercem kochała jego. Coś takiego musiało się skończyć nieszczęściem." - to najlepsze podsumowanie "Ulany" Kraszewskiego. Powieść ta należy całkiem zasłużenie do najwybitniejszych i najciekawszych dzieł tego najbardziej płodnego polskiego pisarza oraz romantyzmu w naszym rodzimym wydaniu. Pomimo swojej prostoty i dosyć czarno-białej konstrukcji postaci, a jednocześnie oszczędnej formy (żeby nie powiedzieć – miejscami skąpej) utwór posiada szereg cech, które dodają mu charakteru sprawiając, że historię Tadeusza i Ulany poznaje się z ciekawością.
Najważniejszym i właściwie jedynym rozwijanym wątkiem jest związek pary głównych bohaterów, ale miejscami wplecione zostały w fabułę fragmenty dotyczące bardziej ogólnej problematyki – być może nawet niezamierzenie przez autora. I tak mamy tu kwestię relacji przedstawicieli warstw posiadających (szlachty, arystokracji) z chłopstwem, statusu kobiet w czasach zaborów czy kondycją pewnych niepisanych tradycji, które przetrwały poza dużymi miastami mimo powszechnego rozwoju gospodarczego oraz zmian w mentalności społeczeństwa XIX wieku.

Trudno tutaj o jakieś poważne streszczenie, gdyż rzecz sprowadza się właściwie do źle widzianego w tamtych czasach, nielegalnego związku chłopki z paniczem, który to kończy się tragedią. Historia jakich wiele? Być może, ale jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że akcja dzieje się na Polesiu (czyli mamy nasze polskie realia), główni zainteresowani nie są postaciami kryształowymi jak w niektórych światowych romansach, a stany emocjonalne samej Ulany zostały opisane bardzo sugestywnie, to ostatnie kilkanaście stron potrafi rzeczywiście wywołać duże wrażenie.
Całość tej krótkiej powieści stanowi także mimowolną pochwałę prostego życia. Może nie tyle na wsi (bo obsługa dworu i mieszczanie – znajomi Tadeusza również mają tu coś niecoś do powiedzenia), co ogólnie nieskażonego wyrobami cywilizacji, blisko z naturą, od świtu do zmierzchu, rolniczego chciałoby się powiedzieć. Trochę to „Chłopi” Reymonta, a trochę „Żywot człowieka poczciwego”. Przesłanie to jawi się jako delikatna pogarda próżności tego świata i jego zbytku, a skupienie się na „rozkoszy” (według Mikołaja Reja), czyli skromnym, zacnym, cichym żywocie w rodzinnym gronie i na własnym gospodarstwie. Gdyby nie losy bohaterów, to wydźwięk „Ulany” byłby nostalgiczny i bardzo ciepły, a tak dostajemy dramat romantyczny w urzekającej scenerii z ciekawie zarysowanymi postaciami, który dosyć niespodziewanie przekształca się w tragedię. Być może właśnie to pozornie przeciwstawne zestawienie stanowi o jakości dzieła Kraszewskiego.

"On bezgranicznie kochał swoją wybrankę, a ona całym sercem kochała jego. Coś takiego musiało się skończyć nieszczęściem." - to najlepsze podsumowanie "Ulany" Kraszewskiego. Powieść ta należy całkiem zasłużenie do najwybitniejszych i najciekawszych dzieł tego najbardziej płodnego polskiego pisarza oraz romantyzmu w naszym rodzimym wydaniu. Pomimo swojej prostoty i dosyć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    673
  • Chcę przeczytać
    124
  • Posiadam
    72
  • Ulubione
    12
  • Lektury
    12
  • Studia
    11
  • Literatura polska
    9
  • Klasyka
    8
  • 2018
    7
  • Literatura piękna
    6

Cytaty

Więcej
Józef Ignacy Kraszewski Ulana Zobacz więcej
Józef Ignacy Kraszewski Ulana Zobacz więcej
Józef Ignacy Kraszewski Ulana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także