Tumult i widma

Wydawnictwo: Znak
83-7006-595-X
Snoopy

Józef Czapski (1886-1993) splótł fascynującą biografię własną, świadectwo burzliwej epoki, ze sztuką i literaturą. Tumult i widma to książka, którą sam autor zestawił ze swych dzienników, zapisków podróżnych, esejów pisanych od połowy lat czterdziestych do końca lat siedemdziesiątych. Pierwotnie książka ukazała się w Instytucie Literackim w Paryżu. Obecne wydanie po raz pierwszy ukazuje się w kraju oficjalnie.

BeArcik | 2017-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Każdy zbiór esejów Czapskiego to niekończący się szereg bram, z których wszystkie chciałoby się zwiedzić. Każde nazwisko, każdy tytuł przedstawiony jest z takim ładunkiem emocjonalnym, że samemu chce się z nim zapoznać, doświadczyć tego, czego doświadczył Czapski. Albo porównać własne doświadczenie. Zbiór czytało się nieco inaczej niż "Patrząc" - przede wszystkim tamtejsze eseje były poświęcone głównie sztuce plastycznej i malarzom, "Tumult i widma" skupione są z kolei na literaturze, ale także doświadczeniach życiowych autora (Paryż tuż po wojnie, Ameryka lat 40. i 50.). Bardzo subiektywna, ale robiąca na mnie spore wrażenie, była także kwestia czasu wydania opracowania czytałam. Tutaj natrafiłam na wydanie stosunkowo nowe, podczas gdy "Patrząc", które trafiło w moje ręce wydano jeszcze za życia Czapskiego. W jakiś sposób pozwoliło mi to znacznie bardziej wczuć się w autora.

Krzysiek Sobiecki | 2013-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Genialna pozycja, by rozpocząć przygodę, którą niewątpliwie jest obcowanie z myślami i słowami Józefa Czapskiego!!!

wetewe | 2016-12-27
Przeczytana: 2012 rok