Miecz i łańcuch. Księga II. Strażnicy Płomienia

Okładka książki Miecz i łańcuch. Księga II. Strażnicy Płomienia Joel Rosenberg
Okładka książki Miecz i łańcuch. Księga II. Strażnicy Płomienia
Joel Rosenberg Wydawnictwo: ISA Cykl: Strażnicy płomienia (tom 2) fantasy, science fiction
Strażnicy płomienia (tom 2)
ISA
2000-01-01
2000-01-01

Okładka książki Krainy Podmroku Mark Anthony, Elaine Cunningham, Ed Greenwood, Roger E. Moore, Brian M. Thomsen
Krainy Podmroku Mark Anthony, Elain...
Okładka książki Krainy Głębin. Groźba z morza Lynn Abbey, Philip Athans, Elaine Cunningham, Troy Denning, Clayton Emery, Ed Greenwood, Mel Odom
Krainy Głębin.... Lynn Abbey, Philip ...
Okładka książki Krainy Cienia Peter Archer, Philip Athans, Lizz Baldwin, Jessica Beaven, Richard Lee Byers, Elaine Cunningham, Troy Denning, Ed Greenwood, Paul S. Kemp, Jess Lebow, Murray J. D. Leeder, Robert Anthony Salvatore, Lisa Smedman
Krainy Cienia Peter Archer, Phili...

Akcja dokładnie jak w pierwszym tomie leci dość szybko. Duża część wydarzeń jest pomijana przez przeskoki czasowe. Czyli dokładnie to samo co w pierwszym tomie. Książka jest prosta i prosto napisana. Tym razem smoka było znacznie więcej. Dalej nie potrafię pamiętać kto jest kim z głównych bohaterów. Fabuła wydała mi się ciekawsza. Jest lepiej ogólnie. Ale już widzę, że cykl nie będzie niczym wybitnym ani nawet o krok od tego. Myślę, że cała seria będzie zasługiwać na ocenę około 4-5/10.

Dobra, trzyma poziom poprzedniczki. Lekkie i przyjemne fantasy.

Dobra, trzyma poziom poprzedniczki. Lekkie i przyjemne fantasy.

Nader często zdarza się, że dobrze rozpoczęty cykl powieści fantasy obniża poziom wraz z kolejnymi tomami. Natomiast do zupełnej rzadkości należy przypadek odwrotny, gdy średniej jakości odsłona pierwsza rozwija się w udaną kontynuację. Tymczasem taką sytuację mamy w przypadku cyklu J. Rosenberga „Strażnicy płomienia”. Tom pierwszy, „Śpiący smok”, wypadł dość nijako i sztampowo, ot klasyczna powieść drogi (drużyna przeniesionych do innej rzeczywistości bohaterów przemieszcza się z miejsca na miejsce, by odnaleźć przejście, które umożliwi im powrót do naszego świata),nawiązująca do gier fantasy i z nich czerpiąca inspirację. Jedyny plus to duża ilość dialogów, poprzez które autor posuwa do przodu fabułę oraz charakteryzuje postacie. Inna sprawa, że dialogi te bywają raczej sztywne i monotematyczne, koncentrując się wokół dwóch kwestii: rywalizacji o przywództwo oraz o względy przynależnych do drużyny dziewczyn (szczególnie jednej z nich).
Po takim doświadczeniu, z pewną obawą sięgałem po tom drugi cyklu: „Miecz i łańcuch”. Tymczasem spotkało mnie przyjemne zaskoczenie. Autor wyraźnie rozwinął skrzydła, rozbudował zdawkowo uprzednio przedstawiony obraz świata, wprowadził kilka ciekawych pomysłów fabularnych (szczególnie przypadli mi do gustu „polinezyjscy wikingowie”),postacie nabrały życia, pojawiły się zręcznie opisane, dramatyczne sceny. Nadal dużą rolę w powieści odgrywają dialogi, poprzez które postępuje naprzód fabuła. Stały się jednak bardziej różnorodne, ożywione i naturalne. Jedyny minus, to nadmierne demonizowanie instytucji niewolnictwa, zwalczanie którego w „nowym” świecie staje się misją (czy wręcz krucjatą) głównego bohatera i spółki. Oczywiście, niewolnictwo to zło samo w sobie, ale w naszych własnych, nie tak dawnych dziejach, zdążyliśmy się przekonać, że ludzkość potrafi wymyślić rzeczy znacznie gorsze. Autor jest jednak Amerykaninem z krwi i kości i odwołuje się do tamtejszych doświadczeń, a zapewne i kompleksu poczucia winy. Ogólnie powieść godna polecenia, niezbyt obszerna, z wartką i wciągającą akcją.

Kolejna część nie rozczarowuje a wręcz zachęca do dalszej lektury. Tym razem wszystkie wydarzenia które przytrafiają się bohaterowi są opisane nic nie zostało przemilczane. Jak poprzednio czyta się szybko i przyjemnie. Przy tej lekturze spędziłem bardzo miło czas, więc już zabieram się za następną część.

• Przeczytane 2009
  • Smoki