Szkoła niezbędnych składników

Tłumaczenie: Ewa Borówka
Cykl: Szkoła niezbędnych składników (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The School of Essentials Ingredients
kuchnia, obyczajowe
Pistacia

Inne wydania

„Wszyscy zaczynają od pytania, czym są niezbędne składniki… — Lillian zamilkła i uśmiechnęła się. — Powiem od razu, że nie mam i nigdy nie miałam takiej listy. Nie podaję też gotowych przepisów. Dodam tylko, że nauczycie się tego, co trzeba”. Szkoła niezbędnych składników to relacja z życia ośmiu osób, które w każdy poniedziałkowy wieczór spotykają się na kursie gotowania. Prowadzi go...

Szkoła niezbędnych składników to relacja z życia ośmiu osób, które w każdy poniedziałkowy wieczór spotykają się na kursie gotowania. Prowadzi go Lillian, znana mistrzyni kuchni, której alchemiczne zabiegi kulinarne przysporzyły niemałej sławy. Szybko jednak staje się jasne, że wszyscy uczniowie — w tym nastoletnia kelnerka, młoda matka, wdowiec i małżeństwo z wieloletnim stażem — przychodzą w poszukiwaniu przepisów na coś więcej niż tylko potrawy. Powoli kwintesencja kuchni Lillian zaczyna wykraczać poza restaurację i zakradać się do sekretnych zakamarków życia uczniów, co wywołuje zupełnie zaskakujące, a często i smakowite rezultaty.

Ataga | 2013-09-10
Przeczytana: wrzesień 2013

"Kiedy żyje się zmysłami, nie trzeba wydawać fortuny, żeby zrobić coś romantycznego."

"Szkoła niezbędnych składników" to kwintesencja wyrafinowanego smaku dla rządnego przygód czytelnika. Wszystkie kartki są przesiąknięte niesamowitymi zapachami bajkowych potraw.

Życie ośmiu nieznanych sobie ludzi zostało nagle połączone za sprawą niebanalnego kursu gotowania. Wszystko wydawałoby się normalne, gdyby nie to, że kucharka prowadząca - Lillian - nie uznaje żadnych przepisów.

Powieść pani Bauermeister pobudziła moje zmysły. Ze względu na to, że jestem zapaloną cukierniczką postanowiłam wypróbować nowe przepisy. Książka stała się dla mnie wyrocznią w dziedzinie dobierania odpowiednich składników.

Po przeczytaniu nasunęła mi się jedna myśl: człowiek jest jak ciasto. Trzeba odpowiednich składników, aby było dobre. Trzeba również cierpliwości i czasu aby ciasto wyrosło. Dopiero po upieczeniu przekonujemy się czy wszystko zrobiliśmy dobrze.

Opowieść snuta jest tu inaczej. Ta jej odmienność polega na stworzeniu jakby miniatur z opowieści o uczestnikach kursu gotowania składających się na kompletny obraz o przedsięwzięciu głównej bohaterki. Tak, zdecydowanie napisana inaczej. Autorka pozwala nam przyglądać się snutej opowieść od strony różnych jej uczestników, przez chwilę jesteśmy oprowadzani przez ten świat przez Carla, Helen, Claire i pozostałych. Ich oczami widzimy nie tylko zdarzenia bieżących wieczorów, to co ma miejsce na spotkaniach w restauracji Lilian, ale przedstawiane są pokrótce historie z ich życia, przefiltrowana przez ich pamięć do danych zdarzeń. Zapachy, kolejne potrawy wywołują w uczestnikach kursu wspomnienia.
Dla samej Lilian nie ma istotnego znaczenia przepis i dokładne odmierzanie składników, ale pamięć smaku, który zawsze powraca i przywołuje pierwotne wspomnienia. Zajęcia gotowania połączyły uczestników tak jak Lilian składniki swoich dań.
W pewnym momencie czytając ta książeczkę wróciłam...

zabielka | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Początek książki niestety nie zachęcił mnie do jej czytania, wydawał się nudny i rozciągnięty, jednak nie poddałam się i nie żałuję swojego wyboru. Książka pozwala poznać charaktery kilku bohaterów, poznać ich życie i dowiedzieć się co ich skłoniło do wybrania się na kurs gotowania. przedstawione jest to dość malowniczo, interesująco. Polecam przeczytać, szczególnie w długie zimowe wieczory. :)

allison | 2011-05-15
Przeczytana: 14 maja 2011

Książka lekka, ale nie banalna. Czytało mi się ją z prawdziwą przyjemnością i ciągłym apetytem, bo plastyczne i poetyckie opisy smaków, zapachów, kolorów bardzo działają na zmysły:).
Losy bohaterów opowiedziane zostały prosto, ale i ciekawie, udowadniając, że najlepsze historie pisze nieraz zwykłe życie (nawet jeśli to tylko literacka fikcja)...

Miss_Jacobs | 2010-07-28
Przeczytana: 2010 rok

Ci, którzy znają mnie prywatnie wiedzą jak bardzo lubię gotować i, że całkiem nieźle mi to wychodzi. Z powodu mojego zamiłowania do kuchni raz na jakiś czas sięgam po literaturę o pograniczu kulinarnym. Nic, więc dziwnego, że z wielką chęcią zapisałam się do „Szkoły niezbędnych składników. Erici Bauermeister.

Autorka zdecydowała się na bardzo dobry zabieg mianowicie zamiast umieszczać swoich bohaterów w bajecznej scenerii Włoch sama tam zamieszkała. Dzięki temu ich kulinarna filozofia w postaci prostoty przebija, książka ewidentnie pachnie pysznościami, ale nie jest naciągana. Bohaterami są Amerykanie i jedna Włoszka, która jedynie wspomina dzieciństwo w słonecznej Italii. Każdy z nich pochodzi z różnej klasy społecznej, ma inne problemy, oczekiwania od życia, różnią się również wiekiem. Gdyby nie zajęcia w pewnej restauracji nie spotkaliby się, a ich życie nie zmieniłoby się.

Cała fabuła nie jest zaskakująca, choć przyznam się, że przeżyłam jeden moment zaskoczenia. To tylko...

Dominika | 2013-10-07

Bardzo inspirująca książka

Kama | 2011-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Smakowita. Do tego stopnia, że pożarłam ją w jeden wieczór.
Zapachy, przyprawy, smak mieszają się z emocjami, nastrojem, osobowością i wspomnieniami.
Doskonałe połączenie wzruszających historii zwyklych ludzi i lekcji gotowania.
Polecam dla wszystkich smakoszy i nie smakoszy :)

Szczypta_Kasi | 2015-08-21
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Na okładce książki widnieje rekomendacje tej pozycji napisana przez Sarhę Addison Allen. Nie wiele więcej potrzeba mi było, aby ochoczą podjąć się jej przeczytania.
Lilian jest właścicielką restauracji i jednocześnie szefem kuchni, która wierzy, że gotowanie ma w sobie magiczną moc zmieniania ludzi. Raz w miesiącu prowadzi zajęcia w ramach kursu gotowania, który nie tyle uczy przyrządzać potrawy, a raczej przelewać emocje na serwowane danie.
"Szkoła niezbędnych składników" to powieść składając się z kilku oddzielnych historii. Każdy rozdział dotyczy innego kursanta. Poznajemy jego przeszłość, dowiadujemy się jak kurs gotowania zaczyna odmieniać jego teraźniejszość, lecz pozostajemy bez konkretnych odpowiedzi co do jego przyszłości. Książka otwiera przed nami okna w domach jej bohaterów, nie pozwalając jednak dokładnie pomyszkować w ich zakamarkach. Daje duże pole do popisu naszej wyobraźni, pozwala nam zagłębić się w domysłach jak bardzo zmieniło się ich życie po odbytym kursie,...

Oliwia | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

"Szkoła niezbędnych składników" jest książką, która poza treścią posiada także swoją historię.
Najpierw wypatrzyłam ją w internecie. Później ona nieśmiało uśmiechała się z księgarnianej półki. Po kilku miesiącach wizyt w księgarni postanowiłam zaprosić "Szkołę" na swoją półkę.
W sumie miałam tylko zobaczyć jak się będzie czytać, a rozsmakowałam się w każdej historii, każdej stronie, każdym przepisie...

Szkołę niezbędnych składników prowadzi Lillian. Ma ona dość nietypowe podejście do gotowania. Nie uznaje żadnych przepisów i w kuchni kieruje się głównie intuicją. Poznajemy ją przed rozpoczęciem kolejnego kursu gotowania, gdy symbolicznie zapala w kuchni światło. Nim poznamy uczestników kursu, dowiadujemy się skąd u Lillian niechęć do przepisów i słowa pisanego oraz poznamy jej kulinarne początki.

Na następnych kartach książki pojawia się ósemka kursantów. Znajdziemy wśród nich między innymi młodą pomocnicę kelnerek, nieśmiałego informatyka i Włoszkę, która zdecydowała się na...

milla | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

„Szkoła Niezbędnych Składników” jest utworem, którego zdefiniowanie dostarcza mi kłopotów - niby powieść, a bardziej przypomina zbiór opowiadań połączonych wspólnym motywem, którym jest jedzenie. Przez karty książki Ericki Bauermeister przewija się całkiem spora grupa bohaterów. Postacie spotykają się na lekcjach gotowania. Opisy przyrządzania potraw przez poszczególnych uczestników kursu przeplecione zostają retrospekcjami z ich życia. Każda postać dostaje swoje pięć minut.

Mam okropny dylemat, jak ocenić ten tytuł. Książkę czyta się bardzo szybko, a lektura jest przyjemna kiedy trwa, niestety już z momentem przewrócenia ostatniej strony zaczyna zapominać się o fabule. Pamiętam, że bohaterowie brali udział w lekcjach gotowania. Przypominam sobie, że proces przygotowywania jedzenia był opisywany w niemal magiczny sposób. Niestety same postacie dość szybko zaczęły zacierać się w mojej pamięci. Przyznam, że nie byłam przygotowana na formę, którą zaserwowała mi pisarka i nieźle się...