Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania

The Curious Case of Benjamin Button
opowiadania, Fitzgerald
literatura piękna
Ruda Mała

„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu". To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania „Ciekawego przypadku Benjamina Buttona", ale autor „Wielkiego Gatsby'ego" przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję. Pewnego letniego dnia w Baltimore...

Pewnego letniego dnia w Baltimore przychodzi na świat siedemdziesięcioletni człowiek. Przerażeni rodzice odkrywają, że od chwili narodzin życie dziecka biegnie w odwrotnym kierunku! Benjamin Button z każdym rokiem staje się młodszy. Lecz proces tej niebywałej przemiany biegnie nieubłaganie. I nic – nawet miłość – nie jest w stanie zatrzymać upływającego czasu…

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” i zawartych w tym zbiorze 7 innych opowiadań, wydanych po raz pierwszy od 1981 roku, jest ucztą dla miłośników wspaniałej prozy jednego z największych amerykańskich pisarzy XX wieku.

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Nadia Grześkowska | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Kupiłam tę książkę na jakiejś wyprzedaży za złotówkę.
To najlepiej wydana złotówka w moim życiu.

Luiza | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Opowiadania te są niesamowite.
Rzucają na czytelnika urok - jesteś pod takim wrażeniem, że ciężko jest się otrząsnąć raz-dwa.
Ale oczywiście zepsułam sobie zabawę oglądając najpierw ekranizację z Bradem Pittem i Cate Blanchett. Reżyser przeszedł samego siebie - z czegoś tak małego stworzyć tak wielkiego! Muszę stwierdzić, że po raz kolejny to film jest lepszy od książki (tu opowiadania). Ale pozostałe zdecydowanie mają w sobie 'to coś'.
Uczta była wyborna.

Marquee | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Ciekawe przypadki Fitzgerald'a
Pozycja ta jest zbiorem kilku tekstów autora. Każdy z nich robi wrażenie i wciąga. Jednak szczególną uwagę przyciąga tytułowe opowiadanie. Fabuła niezwykła i idąc za tytułem jest to naprawdę "ciekawy przypadek" nie tylko Benjamina Buttona, ale też dobrej literatury.Polecam

ania | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"Po przeczytaniu wszystkich tych utworow nabierzecie pewnosci, ze nie mamy tu do czynienia z arcydzielami - ot, zabawne opawiadania, troche juz dzisiaj przestarzale, lecz niewatpliwie z gatunku tych, co pozwalaly przetrwac okropne pol godziny w poczekalni dentysty. Czlowiek, ktory je napisal, byl bystry, dowcipny, utalentowany, mial dar narracji; prawdopodobnie byl mlody. Odnalezione probki jego tworczosci moga obudzic niejakie zainteresowanie dla kaprysow zycia, lecz nic wiecej - nie ma w nich ironicznej refleksji, nastroju frustracji czy cienia tragedii"
F. Scott Fitzgerald
W tym cytacie autor dokladnie opisal moje wrazenia przy czytaniu tych opowiadan. Moze za wyjatkiem ostatniego zdania.

Łukasz Witt | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

W pierwszej kolejności muszę się przyznać, że omawiany zbiór opowiadań Scotta Fitzegeralda wylądował w moich rękach raczej przypadkowo, a już za największą agitację posłużyło oczywiście tytułowe opowiadanie - Ciekawy przypadek Beniamina Buttona. Po jego przeczytaniu i zderzeniu z filmem, byłem pełen podziwu dla twórców ekranizacji, co jednak w żaden sposób nie urąga samemu opowiadaniu. Główną różnicę stanowi fakt, iż opowiadanie jest zdecydowanie jak komedia, takie zwiewne, lekkie, a film podany jest w formie dramatu. Pozostałe 7 opowiadań to typowe obyczajówki z mądrym przesłaniem. W których poruszane są między innymi takie kwestie jak; czy warto być nad wyraz dobrym człowiekiem, że mała przemoc w słusznej sprawie czasami popłaca. Opowieści są przewrotne, lekko odrealnione, i co ważne, nieprzegadane, jak przystało na dobre opowiadania. Czyta się je z przyjemnością, bez poczucia marnowania czasu.

andydufresne | 2012-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te "inne opowiadania" są tylko dodatkiem do słynnego i tytułowego "Beniamina", lecz nic bardziej mylnego. Każde kolejne opowiadanie jest ciekawsze i bardziej wciągające. A na końcu każdego z nich czai się puenta, nad którą trudno przejść obojętnie. Polecam.

Buka | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Spodziewałam się czegoś znacznie lepszego! Nawet sławetne opowiadanie o Beniaminie Buttonie nie zrobiło na mnie spodziewanego wrażenia (filmu nie widziałam, bo jakoś nie potrafiłam i nie potrafię się za niego zabrać). Jakość opowiadań wprawdzie jest dobra, czasami dowcipna, niemniej jednak trochę się wynudziłam. Nie porwał mnie ferwor czytania i z wysiłkiem dobrnęłam do końca, wypatrując następnej książki, którą będę mogła przeczytać, kiedy tą wreszcie uda mi się dokończyć ;).

Zuza Pytkowska | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Fitzgerald to z pewnością świetny pisarz, choć muszę przyznać, że od jego opowiadań wolę dłuższą prozę (polecam szczególnie Wielkiego Gatsby'ego). Ze trzy utwory w tym zbiorze to prawdziwe perełki, resztę również z przyjemnością się czyta, ale można powiedzieć, że nie są porywające. Pisarz jednak odznacza się pewną monotematycznością, np. ciągle pojawia się w jego dziełach bohaterka najpiękniejsza na świecie. Ma też niestety skłonność do opisywania tego, co było po np. 20 latach w życiu postaci, czego nie znoszę w lekturach.

Natalia | 2014-02-21
Przeczytana: 13 lutego 2011

Nie jestem fanką opowiadań, ale miałam nadzieję, że po przeczytaniu kilku utworów Fitzgeralda, przekonam się do tej formy prozy. Mogę powiedzieć, że nie do końca stałam się fanką, ale powoli dostrzegam urok krótkich historii. Każda z nich, niczym bajka, baśń, przekazuje jakąś prawdę życiową, morał. Czasami trochę ironicznie, czasami bardzo na serio. Są to historie o przyjaźni, miłośćci, przedwczesnym dojrzewaniu i krótkim przeżywaniu wspaniałego życia. Moją ulubioną opowieścią jest opowiadanie "Bez namysłu..."

holly25 | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

bardzo mi się spodobały te opowiadania. Krótkie historie, różni bohaterowie, zaskakujące zakończenia... bardzo miła lektura :)