Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania

Wydawnictwo: Amber
The Curious Case of Benjamin Button
opowiadania, Fitzgerald
Ruda Mała

„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu." To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania Ciekawego przypadku Beniamina Buttona, ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję. Rzeczywiście w klinice w Baltimore...

Rzeczywiście w klinice w Baltimore rodzi się - ku oburzeniu personelu i przerażeniu rodziców - siedemdziesięcioletni starzec. Jego życie będzie biegło wstecz. Beniamin Button będzie stawał się coraz młodszy.
Ale czas zawsze jest dla nas bezlitosny. Nieważne czy zaczyna się od właściwego początku. Zawsze prowadzi nieubłaganie do końca. I nic nie może go powstrzymać. Nawet miłość.

To niezwykłe opowiadanie wydane w 1922 roku uznano je za arcydzieło gatunku. Już od końca lat 80. stało się wyzwaniem dla hollywoodzkich reżyserów, m.in. Stevena Spielberga i Rona Howarda. David Fincher, twórca przebojów Siedem, Gra, Podziemny krąg, Azyl, Zodiak, pracował nad filmem ponad dwa lata. Ciekawy przypadek Beniamina Buttona to jedyna ekranizacja prozy jednego z największych pisarzy amerykańskich XX wieku wymieniana jako pewny kandydat do Oscara, choć inne jego dzieła - Wielki Gatsby, Ostatni z wielkich, Czuła jest noc – również przenoszono na ekran.

Powieści i opowiadania Francisa Scotta Fitzgeralda są nieustannie wznawiane na całym świecie, a jego życie prywatne i burzliwe małżeństwo stanowią niewyczerpany temat dla historyków literatury, biografów, pisarzy i scenarzystów filmowych.

Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i siedem innych opowiadań zawartych w tym zbiorze, wydanych po raz pierwszy w Polsce od 1981 roku, odzwierciedlają – jak cała twórczość pisarza – towarzyszącą mu nieprzerwanie tęsknotę za sukcesem, świadomość jego ulotności i gorzki smak niepowodzenia. A równocześnie są filozoficzną refleksją nad ludzkim losem i jego paradoksami.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Opinie czytelników (1931)
Nadia Grześkowska | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Kupiłam tę książkę na jakiejś wyprzedaży za złotówkę.
To najlepiej wydana złotówka w moim życiu.

Luiza | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Opowiadania te są niesamowite.
Rzucają na czytelnika urok - jesteś pod takim wrażeniem, że ciężko jest się otrząsnąć raz-dwa.
Ale oczywiście zepsułam sobie zabawę oglądając najpierw ekranizację z Bradem Pittem i Cate Blanchett. Reżyser przeszedł samego siebie - z czegoś tak małego stworzyć tak wielkiego! Muszę stwierdzić, że po raz kolejny to film jest lepszy od książki (tu opowiadania). Ale pozostałe zdecydowanie mają w sobie 'to coś'.
Uczta była wyborna.

Marquee | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Ciekawe przypadki Fitzgerald'a
Pozycja ta jest zbiorem kilku tekstów autora. Każdy z nich robi wrażenie i wciąga. Jednak szczególną uwagę przyciąga tytułowe opowiadanie. Fabuła niezwykła i idąc za tytułem jest to naprawdę "ciekawy przypadek" nie tylko Benjamina Buttona, ale też dobrej literatury.Polecam

ania | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"Po przeczytaniu wszystkich tych utworow nabierzecie pewnosci, ze nie mamy tu do czynienia z arcydzielami - ot, zabawne opawiadania, troche juz dzisiaj przestarzale, lecz niewatpliwie z gatunku tych, co pozwalaly przetrwac okropne pol godziny w poczekalni dentysty. Czlowiek, ktory je napisal, byl bystry, dowcipny, utalentowany, mial dar narracji; prawdopodobnie byl mlody. Odnalezione probki jego tworczosci moga obudzic niejakie zainteresowanie dla kaprysow zycia, lecz nic wiecej - nie ma w nich ironicznej refleksji, nastroju frustracji czy cienia tragedii"
F. Scott Fitzgerald
W tym cytacie autor dokladnie opisal moje wrazenia przy czytaniu tych opowiadan. Moze za wyjatkiem ostatniego zdania.

Łukasz Witt | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

W pierwszej kolejności muszę się przyznać, że omawiany zbiór opowiadań Scotta Fitzegeralda wylądował w moich rękach raczej przypadkowo, a już za największą agitację posłużyło oczywiście tytułowe opowiadanie - Ciekawy przypadek Beniamina Buttona. Po jego przeczytaniu i zderzeniu z filmem, byłem pełen podziwu dla twórców ekranizacji, co jednak w żaden sposób nie urąga samemu opowiadaniu. Główną różnicę stanowi fakt, iż opowiadanie jest zdecydowanie jak komedia, takie zwiewne, lekkie, a film podany jest w formie dramatu. Pozostałe 7 opowiadań to typowe obyczajówki z mądrym przesłaniem. W których poruszane są między innymi takie kwestie jak; czy warto być nad wyraz dobrym człowiekiem, że mała przemoc w słusznej sprawie czasami popłaca. Opowieści są przewrotne, lekko odrealnione, i co ważne, nieprzegadane, jak przystało na dobre opowiadania. Czyta się je z przyjemnością, bez poczucia marnowania czasu.

andydufresne | 2012-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te "inne opowiadania" są tylko dodatkiem do słynnego i tytułowego "Beniamina", lecz nic bardziej mylnego. Każde kolejne opowiadanie jest ciekawsze i bardziej wciągające. A na końcu każdego z nich czai się puenta, nad którą trudno przejść obojętnie. Polecam.

Natalia | 2014-02-21
Przeczytana: 13 lutego 2011

Nie jestem fanką opowiadań, ale miałam nadzieję, że po przeczytaniu kilku utworów Fitzgeralda, przekonam się do tej formy prozy. Mogę powiedzieć, że nie do końca stałam się fanką, ale powoli dostrzegam urok krótkich historii. Każda z nich, niczym bajka, baśń, przekazuje jakąś prawdę życiową, morał. Czasami trochę ironicznie, czasami bardzo na serio. Są to historie o przyjaźni, miłośćci, przedwczesnym dojrzewaniu i krótkim przeżywaniu wspaniałego życia. Moją ulubioną opowieścią jest opowiadanie "Bez namysłu..."

EnfantTerrible | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 16 września 2011

Właściwie po książkę sięgnęłam wyłącznie dlatego, iż zawierała interesujący mnie 'Ciekawy przypadek Beniamina Buttona', jednakże nie spodziewałam się, iż reszta opowiadań również tak bardzo przypadnie mi do gustu! Każde z nich opowiada własną, intrygującą historię, zwracającą naszą uwagę w pewnym, konkretnym kierunku, każde pełne jest ciekawych, barwnych bohaterów, a wreszcie specyficznego humoru autora, który uwiódł mnie już po kilku pierwszych stronach. Zdecydowanie miła rozrywka, zdecydowanie dobry pomysł na przyjemne spędzenie czasu, a przy tym zdecydowanie warte zastanowienie się nad każdą, trafną puentą, którymi Fitzgerald skrzętnie szafuje. Zdecydowanie polecam.

Zuza Pytkowska | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Fitzgerald to z pewnością świetny pisarz, choć muszę przyznać, że od jego opowiadań wolę dłuższą prozę (polecam szczególnie Wielkiego Gatsby'ego). Ze trzy utwory w tym zbiorze to prawdziwe perełki, resztę również z przyjemnością się czyta, ale można powiedzieć, że nie są porywające. Pisarz jednak odznacza się pewną monotematycznością, np. ciągle pojawia się w jego dziełach bohaterka najpiękniejsza na świecie. Ma też niestety skłonność do opisywania tego, co było po np. 20 latach w życiu postaci, czego nie znoszę w lekturach.

Buka | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Spodziewałam się czegoś znacznie lepszego! Nawet sławetne opowiadanie o Beniaminie Buttonie nie zrobiło na mnie spodziewanego wrażenia (filmu nie widziałam, bo jakoś nie potrafiłam i nie potrafię się za niego zabrać). Jakość opowiadań wprawdzie jest dobra, czasami dowcipna, niemniej jednak trochę się wynudziłam. Nie porwał mnie ferwor czytania i z wysiłkiem dobrnęłam do końca, wypatrując następnej książki, którą będę mogła przeczytać, kiedy tą wreszcie uda mi się dokończyć ;).

zobacz kolejne z 1921