Wiatr Przeznaczenia

Tłumaczenie: Joanna Wołyńska
Cykl: Trylogia Magicznych Wichrów (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Winds of Fate
Dzieckokwiatu

Ostatni mag heroldów oddał życie, aby uchronić Valdemar os zniszczenia przez moce ciemności. Wysoka Magia zniknęła z królestwa. Teraz krajowi znów grozi niebezpieczeństwo. Herold Elspeth, następczyni tronu, musi podjąć wyzwanie, opuścić dom i znaleźć nauczyciela, który poradzi sobie z jej uśpionymi zdolnościami. Jednak nie tylko ona walczy ze złymi czarnoksiężnikami. Mroczny Wiatr, zwiadowca Tayledras, pierwszy spotyka się ze złem pochodzącym z "ziem nie oczyszczonych". Kiedy zagrożenie narasta, Mroczny Wiatr staje przed wyborem: wytrwać w postanowieniu nieużywania magii i narazić swój lud czy podjąć wyzwanie wroga, którego zaklęcia ranią bardziej niż miecz...

aredhela | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

To była jedna z tych książek, które chciałam jak najszybciej przeczytać, ale równocześnie nie chciałam skończyć. Żal mi było pozbawić się tak szybko przyjemności czytania :)
W "Wietrze przeznaczenia" autorka udowodniła, jak bardzo przemyślana i spójna jest cała seria o Valdemarze. Pozornie mało znaczące wzmianki z poprzednich tomów, nabrały ogromnego znaczenia, co szalenie mi się podobało. Pojawili się też bohaterowie znani z początków całej serii (gryfy!). Tym razem nie było też dłużyzn ani tematyki nawiązującej stricte do najemników, więc książkę czytało się mi się bardzo szybko. Akcja, gnająca do przodu przez cały czas, nie pozwalała ani na chwilę odetchnąć, a kolejne zagadki nie dawały spokoju, póki nie zostały do końca wyjaśnione.
Polecać będę panią Lackey wszem i wobec, ale naprawdę najlepiej czytać jej powieści w kolejności chronologicznej dziejów Valdemaru (jest ona przedstawiona w większości książek z tej serii).

Nanik | 2016-02-02
Na półkach: 040 Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2016

Uwielbiam fantasy i zwykle jestem bardzo wyrozumiała, jeśli chodzi o książki z tego gatunku, z tą jednak wyjątkowo się męczyłam. Przedstawiony w niej świat sprawiał wrażenie chaotycznego, bohaterowie - niespójnych i przerysowanych, a rozwój akcji pozbawiony napięcia.

Być może to pozycja dla młodszego, mniej wymagającego czytelnika.

Cała opinia: http://nanikowy.blogspot.com/2016/02/wiatr-przeznaczenia-mercedes-lackey.html

sav | 2010-05-23

Świetny klimat, naprawdę magiczna powieść. Ze wszystkich książek bardziej o ludziach (co wyklucza wojny magów) najlepiej poprowadzone trzy części, najciekawsza i najbardziej wartka akcja, najmniej przesłodzenia. Poza tym z czystym sumieniem mogę polecić te części cyklu ewentualnym czytelnikom płci męskiej, którzy mają problem z niestandardowymi związkami - nie zawierają bezpośrednich napomknień na ten temat.

Dzieckokwiatu | 2010-04-08

Rewelacyjna. Jestem może zauroczona w powieściach autorki, ale na pewno są tego warte!

subaru77lina | 2010-08-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Swietna książka. Jeda z najlepszych fantasy jakie czytałam :)

Aza Guilli | 2016-11-16
Na półkach: 2010-2013, Przeczytane