Okrutny szlak

83-7391-447-1
husky, psie zaprzęgi, Alaska
literatura faktu
Altan

W styczniu 1925 r. w Nome na Alasce wybucha epidemia błonicy. W miejscowym szpitalu kończą się zapasy starych szczepionek i jedynym ratunkiem dla mieszkańców miasteczka jest zdobycie nowych. Drogę przez Alaskę jednak o tej porze roku są w stanie pokonać jedynie psie zaprzęgi. Rozpoczyna się wyścig z czasem...

Paweł | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Książka w przepiękny i dosłowny sposób traktuje o przywiązaniu psa do człowieka. Przedstawia nam silną więź między człowiekiem, a zwierzęciem, które w ostatecznym rozrachunku ludzkiego życia będzie gotowe ponieść swoją ofiarę za uratowanie człowieczeństwa. W małej miejsowości Nome, gdzieś daleko na Alasce wybucha epidemia błonicy. Ostatni statek z zaopatrzeniem odpłynął przed zamarznięciem morza. Niestety tym razem nie ,,dowieziono" surowicy na(jak się póżniej okaże) opanowanie choroby. Droga powietrzna nie jest wskazana ze względu na fatalne warunki pogodowe. Pozostaje człowiek i jego wierny kompan czyli pies. Zaczyna się wyścig z czasem, mrozem sięgającym nawet do -60 z silnym wiatrem i niebezpieczeństwem czyhającym na każdego poganiacza i jego psi ,,zestaw". Przepiękna literatura faktu, która chwyta za serce i daje wiele do myślenia. Książka to również w pewnym sensie podręcznik, który opisuje jak radzili sobie poganiacze z naprawdę strasznymi warunkami. Każdy powiadał, że...

Szymon | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Pomimo bardzo dużej ilości informacji historycznych książka ta jest bardzo wciągająca i potrafi wycisnąć nie jedną łzę. Czytając "Okrutny szlak" uświadamiamy sobie jakim wielkim skarbem jest dla nas pies, jak potrafi się poświęcić dla człowieka i jak wielkim uczuciem go darzyć. Jestem pełen podziwu dla tych dzielnych zwierząt i ich poganiaczy, którzy w tak trudnych warunkach transportowali antytoksyny, narażając swoje życie aby ratować mieszkańców Nome. Balto i Togo na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

Pocahontas | 2013-06-24

Obowiązkowa lektura dla posiadaczy psów ras zaprzęgowych.Po jej przeczytaniu będziecie wiedzieć że husky czy malamut musi pracować a nie zdobić Wasz ogród czy przesiadywać w bloku po kilkanaście godzin.
Piękna powieść która chwyta za serce i wyciśnie łzę.
POLECAM!!!

Snafu | 2016-02-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 lutego 2016

Kiedy zaczęłam czytać "Okrutny szlak" nie miałam pojęcia o czym jest książka, nie czytałam nawet opisu. Wystarczyło mi, że widzę psi zaprzęg na okładce. Okazało się, że autorki są kuzynkami i zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami wyruszyły na Alaskę, by zebrać materiał do książki. Rozmawiały z wciąż żyjącymi uczestnikami wyścigu.

"Okrutny szlak" to opowieść o heroicznym wyścigu ludzi i psów. Walczą oni z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, z siłami natury, stawką jest ludzkie życie.
Jest rok 1925, na skutek zbiegów okoliczności w Nome, niewielkim miasteczku na Alasce wybucha epidemia błonicy, a miejscowemu lekarzowi zabrakło surowicy, która mogłaby położyć kres chorobie. Miasteczko na czas zimy jest odcięte od świata, jedyny sposób, by dostarczyć lek to wysłać psie zaprzęgi. Rozpoczyna się wyścig ze śmiercią, cenna jest każda godzina.

Dopiero po kilkunastu stronach zorientowałam się, że to bardziej powieść dokumentalna, ale autorki pisały tak, że wydawało się,...

Lidka Aribaldi | 2016-05-14

Szkoda tylko, że oba sławne psy nie zasłużyły na to by ostatnie dni spędzić przy swoich właścicielach, do których się przywiązały. Zbyt bardzo właściciele byli skupieni by walczyć o to, który z psów jest lepszy o co same psy nie dbały, były gotowe zginąć za swoich opiekunów. Polecam film "Antakrtyka" z cudowną muzyką Vangelisa w tle.

Jjolka | 2011-04-18
Przeczytana: maj 2011

Niesamowita! Czyta się z zapartym tchem. Lubię zapoznawać się z nowymi kulturami, krajobrazami. Dzięki dla autorek książki, podziw dla maszerów a przede wszystkich ich dzielnych psów.

Zielin | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Książka przedstawia niezwykle ciekawy obraz Alaski, jej mieszkańców i warunków życia w jakim przyszło im żyć. W ten na pozór sielski obraz, wplotła się walka o ludzkie życie. Wygrana zależała jedynie od kilku ludzi, którzy bez wahania zdecydowali się pomóc, z narażeniem własnego życia. Tym właśnie ludziom i ich wiernym psom, została poświęcona ta książka.

petervader | 2013-11-27
Przeczytana: październik 2013

Czyta się dobrze, podobnie jak dobrze ogląda się programy na Discovery. Niestety na Discovery jest mało programów zapadających w pamięć, podobnie jest z tą książką.

szedar1 | 2016-11-08
Przeczytana: 14 listopada 2016