Okładka książki Opowieści z Narnii. Ostatnia bitwa

Opowieści z Narnii. Ostatnia bitwa

Autor:
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 7)
tłumaczenie
opowieści z narnii, Aslan
typ
papier
sakura
7.24 (2554 ocen i 78 opinii)

Opis książki

W końcowym, siódmym tomie opowieści zatytułowanym OSTATNIA BITWA do śmiertelnego boju o Narnię staje wraz z garstką przyjaciół ostatni jej król, Tirian. Rzeczywistego zwycięzcę i prawdziwą Narnię ujrzy jednak tylko ten, kto przekroczy otwarte przez Aslana Drzwi.

źródło opisu: Media Rodzina, 2003.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników
Kosa | 2012-04-06
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Mogę tylko żałować, że nie przeczytałam "Opowieści z Narnii" w dzieciństwie, bo pewnie oceniłabym je wyżej. A tak, będąc "nudną" dorosłą, pozwoliłam by podczas lektury do mojej głowy wkradły się myśli: rany, ale infantylny język i naiwny światopogląd! Mam do siebie o to duży żal. Dla dzieci jest to bowiem książka idealna, kształtująca ich wrażliwe, podatne na sugestie dusze.
Ten ostatni tom czytało mi się szczególnie dobrze, bo w okresie tuż przedwielkanocnym. Daje nadzieję. Nawet takim pragmatycznym dorosłym jak ja.

Asheraa | 2013-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2013

I nadszedł ten czas, kiedy trzeba się pożegnać z magiczną Narnią, mieszkającymi w niej wspaniałymi stworzeniami oraz sympatycznymi bohaterami.

To już ostatnia historia. Głównym bohaterem jest młody, narnijski król Tirian. Jego problemy zaczynają się w momencie, gdy "podróbka" Aslana pojawia się w jego kraju.

Grupa podstępnych stworzeń przebiera niewinnego osła za Wielkiego Lwa, a następnie manipuluje w ten sposób nieświadomymi mieszkańcami Narnii. Bo w końcu żadne mówiące zwierze nie sprzeciwi się woli "Aslana".

Król Tirian nie wierzy jednak, że to prawdziwy Lew nawiedził Narnię. Pozostaje więc wierny swoim przekonaniom i postanawia za wszelką cenę zdemaskować wroga.

W tym właśnie momencie czytelnik zaczyna główkować, jak zakończy się ta opowieść. Emocje sięgają zenitu, bo zdaje sobie sprawę z tego, że to ostatnia część i wszystko może się wydarzyć. Przyznam, że również ja, mimo iż nie mam 9 lat, byłam niezmiernie ciekawa finału. Wszystko byłoby pięknie i fajnie gdyby nie główny b...

W ostatniej części poznamy dwóch nowych, zwierzęcych bohaterów. Będzie to Małpa Krętacz i Osioł Łamigłówka. Pewnego dnia, gdy znajdują skórę lwa wszystko się zmienia. Zwierzęta wpadają na bardzo głupi pomysł, który wpłynie na bezpieczeństwo tej krainy. Wkrótce do Narnii zostają wezwane dzieci, aby uporały się z problemem.
Zakończenie jest niezwykle zaskakujące i robi wrażenie. Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam.

Hania | 2011-10-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczęśliwszego zakończenia nie można było wymyślić, a ja bardzo chciałam, żeby ta seria tak się właśnie zakończyła. Całe sendo "Opowieści z Narnii" jest na ostatniej stronie ostatniej części. Była taka recenzja o tym, że pomysł tej lepszej Narnii w Narnii nie spodobał się, bo niezrozumiane zostało dokładnie o co w tym chodziło. Z przyjemnością wytłumaczę: Lewis napisał całą serię opierając się o wiarę chrześcijańską i o Biblię. Jest tam napisane, że po Sądzie Ostatecznym powstanie nowa Ziemia - lepsza Ziemia. Pod koniec "Ostatniej Bitwy" jest właśnie opisana Apokalipsa i to, jak niekochający i nieufający Aslanowi giną w cieniu Lwa. I tam powstaje nowa, lepsza Ziemia.
Okazuje się, że seria była jedną wielką przypowieścią: w pierwszej części "Opowieści z Narnii" za grzech Edmunda ginie Aslan jako Chrystus, który następnie powraca do życia w pełni chwały. W " Książę Kaspian" powiedział Ryczypiskowi przed uzdrowieniem mu ogona "Nie na twoją dumę, lecz na miłośc twych braci" - towarzysze R...

Victoria014 | 2011-07-28
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta część , zdecydowanie mnie zasmuciła , koniec wszystkiego , koniec wielkich podróży i wspaniałych przygód. Koniec cudownej krainy magii. Wszyscy umarli i trafili do nieba , jakim była Narnia, każdy na swój sposób może zinterpretować tą części a nawet i pozostałe.
Nawiązanie do Biblii niby było nie zamierzone , lecz w ostatniej części jest bardzo zauważalne. Oczywiście można wcale tego tak nie rozumieć i czytałam nawet gdzieś że Lewis nie chciał , nawiązywać do Biblii a było to jedynie wynikiem jego fantazji a powieść jest adresowana do najmłodszych ...

Beata | 2011-12-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Hmm... więc tak:
Siedziałam na uczelni, na wykładzie, zewsząd otoczona ludźmi, zaczytana w "Ostatniej Bitwie" a po policzkach płynęły mi łzy. A po przeczytaniu krótkie westchnienie i uśmiech przez łzy, i myśl o bohaterach Opowieści z Narnii: "Ci to mają dobrze. Aż by się chciało, żeby Niebo wyglądało właśnie tak."
Lewis zrobił kawał dobrej roboty :) Bogu niech będą dzięki za ów wyniesiony z dzieciństwa obraz fauna z parasolem i torbami idącego przez zaśnieżony las, który zainspirował Lewisa do napisania Opowieści :)

Stasia | 2013-08-20
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Ostatnia i najbardziej wzruszająca część "Opowieści z Narnii".
Zakończenie absolutnie piękne, po skończeniu książki ryczałam przez pół nocy, co nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło! Jedyna co mnie zawiodło to Zuzanna,(moja BYŁA ulubioną bohaterką z książek Pana Lewisa) która odwróciła się od Narnii.

Uszata99 | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Książka totalnie mnie zachwyciła.Była perfekcyjna, w końcu to Opowieści z Narnii...Akcji było w niej więcej niż we wszystkich częściach razem wziętych :D Koniec był cudowny.Płakałam.
Ale czy czytając książkę nie chodzi właśnie o to by wyrażać swoje emocje?

Optymista | 2014-02-08
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Clive Staples Lewis jest brytyjskim pisarzem, którego książki pokochały miliony dzieci i dorosłych na całym świecie. ,,Ostatnia bitwa'' jego autorstwa, jest już (niestety) ostatnią książką z cyklu ,,Opowieści z Narnii''.

Przeczytawszy wszystkie poprzednie dzieła, doszedłem do tej książki. Sięgnąłbym po nią nawet wtedy, gdybym nie czytał żadnej z poprzednich części. Zresztą, czy mógłbym siebie nazywać bibliofilem, gdybym miał w swojej kolekcji jakieś nie przeczytane powieści?

Pewnego dnia, podstępny Krętacz odnajduje w rzece skórę martwego lwa. Małpa przerabia ją na płaszcz i obdarowuje nim osła Łamigłówka. W głowie Krętacza naradza się niecny plan, o zmienieniu Narnii na, jego zdaniem, lepszy kraj. Upodabnia on biednego osiołka do wielkiego Aslana, a Narnijskie zwierzęta służą mu, bo wierzą, że jest prawdziwym Władcą-z-za Morza. Dzielny królewicz Tirian nie daje wiary Krętaczowi i postanawia zdemaskować wroga. Jak teraz potoczą się losy Narnii?

Już od pierwszej strony zadawałem sob...

Dawid | 2011-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2011