Będziemy sądzeni z miłości. Biografia Dorothy Day

Wydawnictwo: Znak
Love is the Measure. A biography of Dorothy Day
biografia, religia
Snoopy

Dorothy Day: lewicowa dziennikarka, uczestniczka anarchistycznych demonstracji, która w młodości poddała się aborcji. Czy może zostać kandydatką na ołtarze? Tak, bo się nawróciła i całe późniejsze życie pomagała potrzebującym oraz walczyła o pokój. Była niezwykłą osobą, założycielką gazety „Catholic Worker” oraz ruchu o tej samej nazwie. Nawet w podeszłym wieku brała udział w manifestacjach w obronie praw człowieka, często lądując w areszcie. Podróżowała po świecie, przyjaźniła się z Matką Teresą z Kalkuty, a w młodości pisała powieści. Jej przesłanie zupełnie się nie zestarzało, a współcześni działacze społeczni nadal mogliby się od niej wiele nauczyć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

UWAGA!! DOROTHY 10, JIM 4; ŚREDNIA 7 GWIAZDEK
Jim Forest. Prawosławny. No właśnie !!! A Wydawnictwo Znak - katolickie. To jak im nie pasuje, to po co wydają? Bo TAK TO SIĘ NIE ROBI!!! Jak można wydać książkę nie zamieszczając nawet pół słowa informacji o autorze? Po co wydają w ogóle książkę o lewicowej działaczce Dorothy Day, która nie tylko się wyskrobała, ale w dodatku była powiązana z Thomasem Mertonem? Przypominam, że Morton jest źle widziany przez dużą część Kościoła Rzymskiego, wskutek propagowania "interfaith dialogue". Nie miejsce tu, abym wyjaśniał niuanse pojęcia "interfaith"; powiem tylko, że w takim dialogu nie ma mowy o wywyższaniu jakiejkolwiek religii bądź kościoła nad inne. Postaram się zastąpić wydawnictwo i podać istotne informacje o autorze (na podstawie Wikipedii)
Jim Forest urodził się 2.11.1941 w Utah, a więc stanie zdominowanym przez ...

Dominika Pawelec | 2011-05-24
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2011

"Będziemy sądzeni z miłości: Biografia Dorothy Day" to niewykorzystany potencjał. Jim Forrest, mając do napisania biografię o niezwykle barwnej i ciekawej postaci, zapomniał o ofiarowaniu czytelnikowi "czegoś od siebie". Tego czynnika brakuje książce najbardziej, a szkoda, bo Dorothy Day to postać wspaniała.

Jak na osobę, która jest ogromnie szanowana przez Kościół Katolicki, miała bardzo burzliwe życie.
Jak się okazało ani jej problemy z mężczyznami, lewicowe poczynania polityczne czy aborcja, nie powstrzymały jej od późniejszego stawania do polemiki z duchownymi.
Bo Dorothy Day to była osoba, która miała bardzo dużo do powiedzenia na temat wiary,tak dużo, że założyła istniejącą do dzisiaj gazetę "Catholic Worker". Było to oczywiste odwołanie do ideologii komunistycznej, ponieważ Day bardzo chciała zrozumieć wszystkich ludzi także robotników, których życie, w czasach wielkiego kryzysu w Stanach Zjednocznych, nie było usłane różami. Ona ich doskonale rozumiała, bo wywodziła się...

Natalia Tokarska | 2016-03-01

Książka zdobyta na wymianie, nie dziwię się, że ktoś się jej pozbył.
Bardzo nużąca, męcząca i nieciekawa, jedynie koniec troszkę ją ratuje.
Choć lubię biografie ta kompletnie nie przypadła mi do gustu, bardzo długo zeszło mi się z dobrnięciem do końca. Sama Day budzi we mnie szacunek,jej poświęcenie sprawie i dobroć, którą niosła chwyta za serce, jednak sposób ukazania tego w owej książce nie przypadł mi do gustu.

Miedzianowska | 2012-05-17
Przeczytana: 2010 rok

Niesamowita biografia Dorothy Day. Książka warta przeczytania.

odkaczałka | 2013-08-26

Sam tytuł mówi za siebie. Opowieść o kobiecie, której siła i piękno życia zawstydza.

pkd | 2016-02-14
KAROL | 2015-11-28