Wie geschah es wirklich
literatura faktu
Marcin Szajda

Historia może być fascynująca. Być może niektórym prawdę tę zdołali obrzydzić w szkole nauczyciele historii na tyle skutecznie, że po skończeniu edukacji nigdy nie kupili czy nawet nie sięgnęli po książkę podejmującą taką tematykę. Książka "Wielkie zagadki przeszłości" ma szansę zainteresować nie tylko osoby rozmiłowane w historii, a nawet tych, którzy lubią powtarzać za Alfredem Jarry zdanie: "Historia uczy jednego, że jeszcze nigdy nikogo historii nie nauczyła".

"Wielkie zagadki przeszłości" to zbiór 91 esejów poświęconych różnym wydarzeniom z różnych epok, które łączy element aury tajemniczości, zagadkowości czy wręcz sensacyjności. Całość podzielono tematycznie na siedem części. I tak w rozdziale "Zaginać bez śladu" możemy się dowiedzieć np. o losach skarbów III Rzeszy czy Roula Wallenberga.

W innym rozdziale możemy prześledzić losy tajemniczych postaci, takich jak: Lawrence z Arabii czy Rasputin. W rozdziale "Pół legendy, pół prawdy" historycy próbują odpowiedzieć jak wiele z rzeczywistością historyczną mają wspólnego np. legenda o królu Arturze, przygody Robin Hooda czy Wilhelm Tella.

O tragedii "Titanica", czy powodach ataku generała Custera na Indian pod Little Bighorn możemy przeczytać w rozdziale "Fatalne pomyłki".

Tytuły rozdziałów: "Śmierć w nie wyjaśnionych okolicznościach", "Winny czy niewinny" czy "Pytania bez odpowiedzi" już same brzmią interesująco, oferując zresztą ciekawą lekturę.

Niewątpliwą zaletą tej pozycji jest także to, że została ładnie wydana, a podejmowane tematy wzbogacono wieloma ilustracjami.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Beata | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Wspaniała dla wielbicieli tajemnic oraz do zainteresowania kogoś historią. Książka piękna pod względem graficznym, interesująca pod kątem merytorycznym.

| 2014-07-03

Książka o świetnej szacie graficznej, bogato ilustrowana. "Wielkie Zagadki Przeszłości" to zbiór 91 esejów dla miłośników historii i nie tylko. Mamy tu opowieści z odległych stuleci jak i bliskiej przeszłości. W dziale pt. "Śmierć w nie wyjaśnionych okolicznościach" możemy przeczytać o J.F.Kennedy'm, J. stalinie czy Napoleonie.
Dział "Postaci dziwne i tajemnicze" to sylwetki ludzi fascynujących, w dobrym i złym sensie. Jest tutaj lekarz i alchemik Nostradamus, Rasputin czy Dian Fossey - kobieta, która poświęciła życie dla ratowania górskich goryli. Oczywiście w książce o zagadkach i tajemnicach nie mogło zabraknąć Titanica, kobiety - szpiega Maty Hari oraz Hitlera. Polecam.

charu | 2014-09-25

Książka o świetnej szacie graficznej, bogato ilustrowana. "Wielkie Zagadki Przeszłości" to zbiór 91 esejów dla miłośników historii i nie tylko. Mamy tu opowieści z odległych stuleci jak i bliskiej przeszłości. W dziale pt. "Śmierć w nie wyjaśnionych okolicznościach" możemy przeczytać o J.F.Kennedy'm, J. Stalinie czy Napoleonie.

Kuba | 2013-11-23

Dostałem ją jako 10/11 letni szczyl. Codziennie po powrocie ze szkoły czytałem, ba, studiowałem ją z wypiekami na twarzy. Ehh, rzut oka na półkę i wracają obrazy z dzieciństwa:)

Mollinka_90 | 2016-07-30
Przeczytana: 2005 rok

Są na świecie rzeczy, których ludzki rozum nie jest w stanie pojąć. Historia pokazuje nam wiele niewyjaśnionych do tej pory przypadków, które ocierają się niekiedy o fikcję, a do dzisiejszych czasów obrosły legendą.
Autorzy publikacji próbują się z tymi mitami rozprawić i przekazać nam w szczegółach wszystko, co o danym niezwykłym wydarzeniu czy postaci, powinno się wiedzieć.
Znajdziemy tu bardzo ciekawe opisy i wiele fotografii, zapoznamy się z historią w niebanalny sposób. Wspaniała książka dla wielbicieli zagadek z przeszłości.

Adrianna | 2015-07-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Choć historia jest w szkołach jednym z najbardziej znienawidzonych - zaraz po matematyce - przedmiotów, i powszechnie uważana jest przez uczniów za nudną oraz niepotrzebną, "Wielkie zagadki przeszłości" mogą raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Z lekcji historii wyniosłam jedynie parę nazwisk, dat i miejscowości. Słowem, ogrom suchych faktów, które nikogo nie byłyby w stanie zainspirować czy w jakimkolwiek stopniu zaciekawić.

Miałam jednak to szczęście, że w przeciwieństwie do rówieśników poznałam zupełnie inne oblicze historii, pełne nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, zwrotów akcji i ekscentrycznych osobowości, o których podręczniki milczą jak zaklęte. Pierwszą książką, która mi to wszystko uświadomiła, były właśnie "Wielkie zagadki przeszłości".

Forma długich esejów historycznych może z początku odstraszyć potencjalnego czytelnika, ale już jedno zagłębienie się w treść książki rozwieje wszelkie wątpliwości. Bogato ilustrowane wydanie zainteresuje zarówno małoletniego...

krystalizator | 2015-07-10

Książka jest niesamowita. Jedyna,która sprawia,że zagadnienia historyczne czytam z zapartym tchem! Regularnie do niej powracam i za każdym razem znajduję nowe interesujące rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi. Polecam fanom historii ale również i laikom w tym temacie ;)

Pami | 2012-08-08
Przeczytana: 2009 rok

Książka do której na pewno wrócę za jakiś czas.
Wiele informacji nad którymi można dumać, spędzając deszczowy dzień przy kominku z właśnie tą książką.
Wara kupienia.

Sorpresa | 2012-11-28

Jak dla mnie rewelacyjna książka ;)

Mathias | 2016-01-12

Ciekawe historie opatrzone dużą ilością rycin. Bardzo ciekawa książka.