Smutek

Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Wydawnictwo: Esprit
A Grief Observed
978-83-61989-01-1

"Smutek" C.S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu "Opowieści z Narnii", napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. "Smutek" jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowaniem na własną śmierć, rozpaczliwą próbą zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi i potrafi w nadzwyczajny, empatyczny sposób przeżywać smutek i żałobę wraz z czytelnikiem. Nie popada w banały, lecz subtelnie kieruje w stronę nadziei i pocieszenia.

Na podstawie książki i wydarzeń z życia Lewisa, które ją zainspirowały, powstał wzruszający, wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough "Cienista dolina" z Anthonym Hopkinsem i Debrą Winger.

"Trudno o cierpliwość w stosunku do ludzi, którzy mówią: Śmierci nie ma albo Śmierć nie ma znaczenia. Śmierć istnieje. I jakakolwiek by była, ma znaczenie. Wszystko, co się wydarza ma jakieś następstwa, i zarówno to, jak i te następstwa to rzeczy nieodwracalne i nieodwołalne. Tak samo można by powiedzieć, że nie mają znaczenia narodziny. Podnoszę wzrok i patrzę w nocne niebo".

Clive Staples Lewis, "Smutek"

"Smutek" jest niezwykłą książką. Jej siła zniewala czytelnika, nie pozwala się oderwać, nie daje się zlekceważyć. "Smutek" to także dyskusja z Bogiem – Lewis podejmuje temat sprzeczności pomiędzy miłosiernym, opiekuńczym Bogiem a niedoskonałym, przepełnionym bólem światem. Stara się pogodzić cierpienie (także cierpienie Chrystusa) z Boską dobrocią, nie zgadza się jednak na łatwe kompromisy. Odpowiedź nie przekreśla bólu, nie podważa istoty pytań – świat, w którym żyjemy jest światem sprzeczności.

Scarlett | 2011-01-30
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 15 listopada 2010

Czytałam „Smutek” wielokrotnie. W swej naiwności tkwiłam w przekonaniu, że jako wielka entuzjastka twórczości Lewisa zgłębiłam dość mocno tę publikację. Cóż, facepalm.

Sięgnęłam po tę książkę jeszcze raz, niespełna tydzień temu. Dopiero teraz zauważyłam, jak różną w odbiorze może się stać, gdy czyta się ją sercem zranionym.

Jak silnym człowiekiem trzeba być, by pośród rozpaczy po stracie najbliższej osoby sięgnąć po pióro i rozwalić w mak wszelkie sprzeczne uczucia, przychodzące z szybkością błyskawicy, jedna za drugą? Jak silną trzeba mieć wiarę, by zadawać Bogu pytania, o jakich inni boją się nawet pomyśleć? I – przede wszystkim – jak nie popaść w marazm i użalanie się, gdy stajemy twarzą w twarz z cierpieniem, którego ogrom zapiera dech?
O tym mówi „Smutek”. W sposób typowy dla C. S. Lewisa, a więc nie spodziewajcie się tanich rozwiązań, taniego pocieszenia, tanich odpowiedzi.

kajsa | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Śmierć ukochanej osoby, niezależnie od okoliczności,zawsze jest traumatycznym przeżyciem,pełnym bólu,skrajnych emocji,nad którymi tak trudno zapanować.
To właśnie my, którzy zostaliśmy na tym świecie,jesteśmy nieszczęśliwi, czujemy się oszukani przez los, Boga,...etc.
Potrzeba czasu,by przemóc rozpacz i zwątpienie, poukładać w sobie uczucia,przemyślenia, wspomnienia.
"Smutek" C.S.Lewisa to takie antidotum na zgnębioną duszę. Człowiek dostrzega nagle,że inni też znaleźli się w podobnej sytuacji i próbują ją sobie jakoś wytłumaczyć.
Dobrze,że taka książka istnieje, bo pozwala spojrzeć na własne przeżycia z perspektywy drugiej osoby. Okazuje się,że mamy podobne odczucia,od rozpaczy i łez,po uśmiech,który ta zmarła osoba może bardziej by wolała.

wiech | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Smutek, ból, cierpienie… Strata ukochanej osoby.
Czy można opisać smutek i cierpienie?
Jakich słów użyć, jak nazwać emocje?
Lewis to potrafił. Potrafił nazwać swoje emocje, potrafił dobrać właściwe słowa.
To niezwykła umiejętność.
Ale też był niezwykłym człowiekiem. Zarówno on, jak i jego żona, której stratę tak boleśnie przeżywał.
Bo im większa miłość, tym większe cierpienie.
Podziwiam autora za to, jak potrafił zmierzyć się z cierpieniem.
Jak silnym emocjonalnie człowiekiem był.
To swoisty dziennik smutku, ale też dziennik niesamowitej miłości do żony.
Czy zdążymy pokochać tak mocno, zanim los zabierze nam ukochaną osobę?
Niezwykła książka.
Czy takie książki są potrzebne?
Są. Nawet do wielokrotnego czytania.
Czy pomagają w cierpieniu?
Nie wiem.

kasandra_85 | 2012-02-04
Przeczytana: luty 2012

Aria | 2010-08-12
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 29 stycznia 2010

"Naprawdę niewielu ludzi mogłoby napisać tę książkę, co więcej - jeszcze mniej liczni są ci, którzy napisaliby ją, nawet gdyby mogli, a już całkiem nieliczni opublikowaliby ją po napisaniu'' - pisze we wstępie książki syn żony Lewisa. - ''Podczas pisania [Lewis] nie miał zamiaru opublikowania tych wynurzeń, ale czytając je jakiś czas potem poczuł, że mogą pomóc innym, cierpiącym w podobny sposób z powodu zgiełku myśli i uczuć, które smutek rzuca nam naprzeciw.''

Wątpię, by w moim życiu pojawił się taki drugi pisarz jak C.S. Lewis. Ja zwykle kocham dzieła, nie pisarzy. Jednak gdy sprawa dotyczy twórcy Narnii, wszystko jest zupełnie inaczej. Lewis jest dla mnie osobą, już dawno przestał być tylko pisarzem. Jest osobą bardzo mi bliską, osobą którą kocham i o której myślę tak, jak myślimy o naszych rodzicach, rodzeństwie itp. Czytając jego dzieła, mam wrażenie, że przenikam poprzez kruchą ścianę tekstu i czasu i dotykam żywych słów pisarza, siadam obok niego i trzymam go za ciepłą...

Paweł Flisiński | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Na czym polega wyjątkowość tej książki? Na umiejętności ubrania w słowa i nazwania uczuć, emocji, myśli ich prawdziwymi określeniami.
Nawet po wielu latach pozwala zrozumieć, albo chociaż przybliżyć się do zrozumienia tego co jednym słowem zostało określone jako 'smutek'.
I choć tematem przewodnim jest żałoba to nie sposób nie poczuć przebijającej ze stron nadziei.

Isadora | 2012-01-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2012

"Smutek przypomina długą, krętą dolinę, gdzie za każdym zakrętem może ukazać się zupełnie inny krajobraz"

Jak dotąd nie zdarzyło mi się jeszcze obcować z prozą równie dojrzałą, przystępną i ekspresyjną zarazem, nacechowaną tak przenikliwą głębią, jak i wzruszającą prostotą, pełną tak naturalnej i niewymuszonej wrażliwości, jak proza C.S. Lewisa. Za każdym razem zdumiewa mnie i zachwyca to fenomenalne połączenie bezpretensjonalnej szczerości, głębokiego humanizmu wyrażającego się w pięknie uczuć i autentyzmie emocji oraz nadzwyczajnej erudycji przejawiającej się w lekkości i precyzji artykułowania myśli.
Nie inaczej jawi się nam "Smutek". Na dzieło to składają się zapiski prowadzone przez pogrążonego w bólu Lewisa po śmierci ukochanej żony Joy Gresham, która przegrała walkę z rakiem. Stanowią one poruszające studium żałoby, pisane jako obrona przed ostatecznym załamaniem i próba uchwycenia sensu tego, co go spotkało, zrozumienia istoty życia, w którym jesteśmy skazani na odczuwanie...

nikalil | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Czasami nie mamy wpływu na to, co spotyka nas w życiu. Dowiadujemy się o nieuleczalnej chorobie, śmierci ukochanej osoby i w jednej chwili świat zatrzymuje się w miejscu. Pojawia się niedowierzanie, złość, rezygnacja, aż wreszcie przychodzi czas na pytania. Dlaczego to spotkało właśnie mnie? Czy tak musiało być? Odpowiedzi nie znajdziemy wewnątrz siebie - w zmęczonym umyśle albo rozbitym na kawałki sercu. Potrzebujemy kogoś, kto da nam siłę by żyć i pomoże odnaleźć w tym wszystkim głębszy sens. Dla Lewisa kimś takim był Bóg.

Surprised by Joy to tytuł autobiograficznej książki C.S. Lewisa. Pisząc o zaskoczeniu radością miał na myśli zmianę spojrzenia na sprawy wiary, własne nawrócenie. Chociaż publikując tę jakże osobistą powieść znał już swoją przyszłą żonę - Joy Davidman - być może jeszcze nie przeczuwał, że ona również stanie się jednym z jego największych skarbów...

Jak przeczytamy we wstępie*, znajomość Clive'a i Joy rozpoczęła się od wymiany listów. Wkrótce zostali...

Cornelie | 2012-01-27

Pewnie każdy z nas kojarzy C.S. Lewisa. Każdy z nas pewnie kiedyś szukał we własnej szafie ukrytego przejścia do Narnii. Przynajmniej ja tak miałam. Ale nigdy nie podejrzewałam, że spotkam się z książką Lewisa, która wypali pewną dziurę w moim sercu.

Mowa o „Smutku”. Autor opisuje swoje przeżycia i przemyślenia po śmierci ukochanej żony. Na potrzeby książki nazywa ją H. Niesamowicie wzruszająca opowieść o tym, jak ciężko jest wrócić do normalnego życia po stracie kogoś, kogo kocha się całym sercem. Lewis bardzo filozoficznie opisuje to, co siedziało w nim głęboko i kuło za każdym razem, gdy próbował oddychać bez myśli o niej. Jego bezpretensjonalne podejście do wszystkiego, co go otacza sprawiło, że sama zaczęłam się nad tym zastanawiać.

Ból. Cierpienie. Śmierć. Każdy z nas się z nim zetknął. Każdy z nas kogoś stracił. Wszyscy cierpieliśmy. Trudno jednak pogodzić się ze stratą, trudno ją zaakceptować. Lewis zadaje więc pytania, odpowiada na nie. Analizuje swoje własne relacje z...

Monka | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

"Smutek" C.S. Lewisa jest pełen smutku, rozpaczy, tęsknoty, niezrozumienia, lęku... Jest to książka, w której każdy, kto utracił bliską mu osobę odnajdzie samego siebie, wszystkie swoje rozterki, tęsknoty i cały swój ból.