Pozwólcie nam krzyczeć

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
83-215-8315-6
Jola_St

Inne wydania

"Pozwólcie nam krzyczeć" to dzieje warszawskiej dziewczyny wywiezionej na przymusowe roboty do Niemiec, ukazane na tle losów innych cudzoziemców, zapędzonych, jak ona, do niewolniczej pracy, a także Niemców.

Papusza | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Trylogia Stanisławy Fleszarowej- Muskat mimo, że akcja dotyczy II wojny światowej, nie jest książką w której pokazane są bestialstwa gestapo, bezpośredni udział żołnierzy na polu bitwy czy zagłada w obozach koncentracyjnych. To książka opisująca to co działo się „na zapleczu” frontu. S. Fleszarowa-Muskat wywieziona została w 1941 r. na roboty przymusowe do Bawarii, gdzie najpierw pracowała w gospodarstwie a potem w fabryce obuwia. Być może w tej trylogii jest wiele własnych wspomnień autorki z okresu pobytu w Bawarii.
Pierwszy tom trylogii, „Pozwólcie nam krzyczeć” opisuje losy Magdaleny oraz innych ludzi, którzy zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Rzeszy. Niemcy potrzebowali rąk do pracy przede wszystkim w fabrykach w których produkowano rzeczy i sprzęt na potrzeby wojenne. Zaopatrzenie w żywność ludność niemiecką oraz żołnierzy również musiało się odbywać bez zakłóceń. Wraz z rozpoczęciem wojny mężczyźni wyjechali na front i Niemcy zaczęli przywozić do przymusowej pracy...

wiech | 2014-06-26
Przeczytana: 2009 rok

Moja ukochana książka, stoi u mnie na półce od lat.
Czytana była już kilka razy, także przez innych członków mojej rodziny.
Jest to pierwsza część trylogii, druga to "Przerwa na życie", a trzecia "Wizyta".
Wszystkie części są piękne, ale pierwsza i druga zrobiły na mnie największe wrażenie.
POLECAM!

andzia12 | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Świetna książka! Godna uwagi ze względu na przedstawioną historię Magdaleny, która została wywieziona na roboty do Niemiec w czasie II wojny światowej. Problematyka tych robót nie jest często spotykana w takich powieścia. Stąd warto po nią sięgnąć.
Autorka opisała jak wygladąło życie ludzi na takich robotach(problemy z niechcianą ciażą, czy zwiążane z ogrzewanie- zakup pieca przez Magdalenę). A przy tym spotakamy i wątek miłosny, uczucie głównej bohaterki do Piotra. Ksiązka wciaga, dlatego szybko zaczęłam drugą część...

andzia12 | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 maja 2014

Druga częsć książki jest równie bardzo dobra jak pierwsza.
Tym razem autorka przedstawiła szerzej historie Piotra oraz zycia robotkników fabryki. Na ta część składa się splot losów Niemców i robotników a kończy sie podóżą Magdaleny do mista rodzinnego Warszawy(zniszczonej po powstaniu).
Jestem bardzo ciekawa dlaszych losów Magdaleny...
Polecam!

keys | 2012-12-12

Świetna wojenna opowieść o zwykłych ludziach i ich losach. Napisana ciekawym stylem, bardzo wzruszająca.

Kasia | 2014-07-30

Pierwsza część trylogii o warszawiance Magdalenie, która znalazła się w niemieckiej niewoli. Do przeczytania zostałam niejako namówiona przez znajomą panią, pomimo moich protestów pt. "nie chcę o wojnie!". A książka o wojnie jest, ale ta wojna jest nieco na dalszym planie - na pierwszym jest układanie sobie życia takiego, na jakie można sobie w tej chwili pozwolić, życia w niewoli, teoretycznie nieszczęśliwego, lecz praktycznie polegającego na szukaniu chociaż drobnych powodów do szczęścia, do zapomnienia o całej sytuacji. Warto przeczytać.

orchisss | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

I tym razem nie obędzie się bez wyznania - czuję się przytłoczona nowościami książkowymi. Każdy kolejny tydzień wprawia mnie w rosnący niepokój. Nie jestem w stanie nadążyć za kolejnymi świeżynkami, debiutami. Przy krzykliwych, kolorowych, bardzo zachęcających okładkach rzeczonych nowości, książka wydana w 1971 roku, na niezbyt dobrym papierze, wydrukowana niemiłosiernie drobną czcionką, nie miała prawa się obronić. Chyba, że autorką jest Stanisława Fleszarowa-Muskat do której pałam niesłabnącą od lat sympatią.

Jeśli pierwszy raz słyszycie jej nazwisko - odwołuję się do Waszego molowego rozsądku. Jest mnóstwo "must read'ów", ale pisarstwo pani Fleszarowej-Muskat jest czymś, czego absolutnie nie powinniście pomijać w Waszych wyborach czytelniczych. Nieżyjąca od 1989 roku autorka napisała ponad siedemset utworów wszelakiej maści - powieści, słuchowisk, dramatów, poezji czy publicystyki. Najbardziej znana jest jednak ze swojej prozy, opowiadającej o losach zwykłych ludzi, uwikłanych...

Lenka | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Dalsze losy Magdaleny i innych osób, które już poznałam w I tomie książki. W dalszym ciągu bardzo interesująca lektura, tylko trochę mnie jednak drażniło to, że akcja nadal toczy się w trakcie wojny, bo jestem z tych osób, które nie przepadają za książkami po wojnie. I wiem już, że to nie koniec historii Magdaleny, bo w kolejnym tomie z serii mistrzyni powieści obyczajowych mają być ukazane dalsze losy Magdaleny, więc pewnie za jakiś czas znów poczytam o historii tej bohaterki.

Lenka | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Książkę przede wszystkim o Magdalenie- Polce, która zostaje „wywieziona w okresie okupacji hitlerowskiej ma przymusowe roboty do Niemiec” i choć jej historia początkowo okazała się mało interesująca to jednak moim zdaniem to bardzo ciekawa lektura, ktorą warto przeczytać i na pewno już niedługo sięgnę po drugi tom,w którym opisane sa dalsze losy Magdaleny.

fidrygauka | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Gdybym chciała gwiazdkami oddać to, jak bardzo tę książkę lubię, to byłaby ich maksymalna liczba.
Książka jednak nie jest arcydziełem w ścisłym tego słowa znaczeniu, więc nie chcę nikogo zmylać.
Jest to, tym niemniej, jedna z moich ukochanych książek, książek przeczytanych po wielokroć. Nie mam jej nawet w biblioteczce, bo posiadany przeze mnie egzemplarz był tak zdezelowany, że nie nadawał się w daleką podróż do Anglii*.

Trudno mi powiedzieć, za co tak lubię tę książkę.
Za Magdalenę? Bo przypomina mi trochę mnie samą?
Za innych bohaterów, którzy uwikłani w okrucieństwa wojny próbują żyć swoim życiem, kochać, marzyć, łamać stereotypy?
Za Philomenę, jej dzikość, jej niegodzenie się na rzeczywistość?
A może za realizm?

Fleszarowa-Muskat opisuje wojnę, czas okrutny i nieprzewidywalny. Jest łapanka, obóz pracy, prześladowania, gestapowskie tortury. Bezradność, przerażenie, śmierć przeplata się jednak ze 'zwykłym' życiem, ukazując siłę walki przeciętnych ludzi, których losy...