Anioł Pitou - 2 tomy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki lekarza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00654-X
Elodie

Inne wydania

Akcja powieści rozgrywa się tuż przed wybuchem Rewolucji Francuskiej i w pierwszych jej dniach. Zabawny Anioł Pitou („Anioł” to imię) w sposób dość nieoczekiwany znajduje się w centrum wydarzeń rewolucyjnych. 14 lipca 1789 roku patrzy, jak rozwścieczeni paryżanie burzą symbol absolutystycznej władzy Francji: Bastylię. Widzi wiele śmierci ważnych urzędników. Czy jego młody, i prężny, ale jednocześnie naiwny i niedoświadczony umysł jest w stanie objąć i zrozumieć powagę wydarzeń, których jest świadkiem?
Spotykamy się tutaj z dobrze znanymi z "Józefa Balsamo" postaciami, takimi jak Gilbert czy też Andrea. Jak potoczyły się ich losy? Czy wszystko skończy się dobrze?
"Anioł Pitou" to pozycja, która w znaczny sposób przybliży nam dzieje rewolucji francuskiej, oszczędzając wielu godzin, które moglibyśmy spędzić nad encyklopediami.

Cykl powieści przygodowych opowiadających o czasach królowej Marii Antoniny pt. Pamiętniki lekarza (Józef Balsamo, Naszyjnik królowej, Anioł Pitou, Hrabina de Charny, Kawaler de Maison-Rouge).

Antoni Leśniak | 2013-11-23
Przeczytana: 17 listopada 2013

Choć nasz bohater, według słów swego księdza preceptora, popełnia mnóstwo solecyzmów i barbaryzmów, to kiedy musi stanąć do bezpośredniej z nim walki na argumenty, okazuje się, że kwietnie potrafi sobie poradzić z budową zdań, swobodnie przeskakując pomierzy łaciną a greką, powodując przy tej okazji nie małe zaskoczenie, ba, wywołując gniew nauczyciela, któremu w subtelny, acz bezpośredni sposób potrafi zwrócić uwagę, że i on takie błędy popełnia. Owa scena tej niezwykłej konwersacji jest jedną z najbardziej zabawnych i pouczających ale i oryginalnych, obserwujemy niesamowity pojedynek na słowa, który łączy zarówno językową poprawność z logiką wywodu. A jesteśmy bowiem świadkami wymądrzeń, które w zdecydowany sposób zmieniły oblicze Francji. Oto na naszych oczach do tej pory tłamszony i lekceważony lud staje w obronie swych praw, których nie miał, a których uzyskania postanawia się upomnieć. Żeby to jednak osiągnąć musi rozprawić się z symbolami swego zniewolenia, by posmakować...

Narcyz | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Rozumiem, że Anioł Pitou to część większego cyklu, ale żaden, dosłownie żaden wątek nie został jakoś zamknięty. Książka urwana w pół. Dalszy ciąg czyli 'Hrabina Charny' powinna tworzyć z Aniołem tę samą powieść (pod warunkiem, że tam zakończą się wszystkie zaczęte tutaj wątki), a nie osobne. Tak jak 'Józef Balsamo' i 'Naszyjnik królowej' stanowiły jakieś zamknięte całości, zwłaszcza 'Naszyjnik'.
Poza tym wszystko w najlepszym porządku ;)

Zosia | 2013-10-28
Przeczytana: lipiec 2014

Całą serie Pamiętniki Lekarza czyta się z zapartym tchem aż do ostatniej strony. Anioł Pitou opowiada historię rewolucji francuskiej, pełnej sprzeczności, okrucieństwa i niepewności. Ponownie spotykamy się z bohaterami Józefa Balsamo i Naszyjnika Królowej: Gilbertem, który zyskał sławę uczonego doktora i filozofa, Andree de Charny oraz hrabiego de Charny i oczywiście króla
Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny.
Historie tych, a także nowych postaci: Billot'a, Anioła Pitou i Sebastiana Gilberta, są niesamowite. Jak zwykle kunsztowność i lekkość języka Dumas zachwyca. Bardzo polecam.

lidianna | 2012-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2012

fantastyczna książka
fabuła powieści rozgrywa się na tle rewolucji francuskiej.
Dla tych,którzy nie interesują się specjalnie historią, ta pozycja jednak może niejednego zainteresować.
bardzo barwny język.
Sporo wiedzy na temat tamtych czasów.
od zera do bohatera,,,tak można nazwać głowny wątek tej powieści.
Przez całą 2 tomy przewija się historia chłopaka, który, jako chłopek w trakcie swojego życia przemienia się w bohatera rewolucji francuskiej,,,

bree | 2016-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2016