Pod drzewem, pod zielonym

Tłumaczenie: Ewa Kołaczkowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Under the greenwood tree

Anglia, druga połowa XIX w. Życie mieszkańców prowincjonalnego Mellstock skupia się wokół lokalnego kościoła, na czele którego stoi wszechwładny pastor Maybold. Do kościelnego zespołu muzykantów należy stateczna głowa licznej rodziny, Reuben Dewy, i jego najstarszy syn, Dick. Pewnego dnia w spokojnej osadzie zamieszkuje młoda nauczycielka, Fancy oraz jej ojciec - schorowany Geoffrey Day. Niezwykle urodziwa i sympatyczna panna podbija serca lokalnej społeczności, a Dick zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Przystojny chłopak wzbudza zainteresowanie Fancy. Tymczasem o jej względy zaczyna zabiegać starszy, bogaty farmer, Shiner. Stary Day sugeruje córce, iż zaakceptuje wyłącznie małżeństwo z zamożnym, ustatkowanym kandydatem. Nauczycielka nie może jednak oprzeć się wzbierającemu uczuciu do ubogiego Dicka.

Ewa | 2011-09-06

Oglądałam film nakręcony na podstawie tej powieści. Był dobry. Książka okazała się zupełnie inna w odbiorze. Doskonały przekład Ewy Kołaczkowskiej świetnie oddaje charakter dawnej angielskiej wsi a zwłaszcza mowę jej mieszkańców. Wspaniałe są ich rozmowy a zwłaszcza rozważania filozoficzne i spostrzeżenia wygłaszane prostym językiem, nie tym literackim, poprawnym, ale tym dosadnym "soczystym", choć nie wulgarnym. Autor przedstawił tu całą galerię postaci typowych dla angielskiej prowincji - duchowny, nauczycielka, miejscowi bogacze i chłopi. Różnią się zachowaniem, strojem no i tą mową! Postacie nie są wolne od ludzkich słabości, nie są ideałami, ulegają pokusom, ale starają się walczyć z nimi. Na swój sposób. Książka może się bardzo podobać, zwłaszcza wielbicielom literatury angielskiej. Mnie się bardzo podobała.

newmeg | 2015-01-15

Książka z serii łatwych, lekkich i przyjemnych. Polecam po przeczytaniu obejrzeć adaptację filmową (pod tym samym tytułem).

BEATA | 2010-12-08
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione

Chciałabym przeczytać tę książkę oglądałam film i bardzo mi się podobał.Polecam .

kocham_czekoladę | 2017-03-03
Konrad | 2016-09-06