Prawnik

Wydawnictwo: Amber
The Associate
powieść, prawnik, szpieg, szantaż
dona

UWAGA. Wydana także jako "Adept". Kyle McAvoy to młody absolwent Yale, któremu świat powinien paść do stóp - a tymczasem jego życie staje się koszmarem. Zmuszony szantażem do przyjęcia posady na Wall Street w najbardziej prestiżowej firmie prawniczej świata, Kyle staje się pionkiem w zabójczej grze korporacyjnego szpiegostwa. Tak jak inny młody prawnik, Mitch McDeere z Firmy, Kyle jest...

UWAGA. Wydana także jako "Adept".

Kyle McAvoy to młody absolwent Yale, któremu świat powinien paść do stóp - a tymczasem jego życie staje się koszmarem. Zmuszony szantażem do przyjęcia posady na Wall Street w najbardziej prestiżowej firmie prawniczej świata, Kyle staje się pionkiem w zabójczej grze korporacyjnego szpiegostwa. Tak jak inny młody prawnik, Mitch McDeere z Firmy, Kyle jest wtrącony w sytuację, która go przerasta. I tak jak Mitch, Kyle nie ma nikogo, kto mógłby mu pomóc, ani miejsca, gdzie mógłby się schronić...

Opinie czytelników (1940)
gwiazdka | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 22 lutego 2016

„Prawnik” Grishama nie jest najbardziej sensacyjną powieścią, jaką ostatnio czytałam, ale za to jedną z tych, które trudno odłożyć. I w zasadzie nie do końca wiem, na czym polega urok tej książki, akcja jest powolna, tematyka obraca się wokół prawników, kancelarii i prawa, a nie jest to mój ulubiony temat, a mimo wszystko czytałam i czytałam, aż dobrnęłam do ostatniej strony. Chyba zasługą, i to w dużej mierze, jest styl Grishama, żywa narracja i prawdziwi ludzie. Pan G. ma ten talent, że pokazuje środowisko prawnicze pod przeróżnymi kątami (w tym przypadku ani razu nie zaprowadzał nas na salę sądową) i robi to w sposób fascynujący, jednocześnie posługuje się prostym słownictwem, nie udziwnia akcji. Dla mnie powieść bardzo wciągająca.

Paweł | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

John Grisham tym razem mnie nie zaskoczył. „Prawnik” to kolejna typowa produkcja mistrza thrilleru prawniczego . Książka według mnie jest swoistą komplikacją wcześniejszej i dużo słynniejszej powieści pisarza pod tytułem „Firma”, z nieco inną, mniej znaną książką Grishama „Ułaskawienie”. W tej pierwszej mamy opis procesu osaczania młodego zdolnego człowieka przez szpony zaborczej międzynarodowej korporacji prawniczej. W drugiej książce motywem przewodnim jest opis metod inwigilacji i prześladowania zaszczutej ofiary przez profesjonalną organizację wywiadowczą. Spojenie tych dwóch motywów stanowi kanwę dla fabuły książki „Prawnik”. Dla mnie, jako osoby dość dobrze obeznanej z książkami Grishama, lektura była schematyczna, przewidywalna, miejscami nudna. Ale jednak była w tym wszystkim ręka mistrza, która spowodowała, że całość była relatywnie przyjemna i wciągająca. Po prostu czytałem ją tak, jakbym oglądał po raz kolejny ten sam ulubiony film.
Tak na marginesie wydaje mi się, że...

Książkowa-Fantazja | 2013-06-17
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Wiele o Grishamie słyszałam i to wiele pozytywnych opinii, więc nie pozostało mi nic innego, jak zasmakować się w jego twórczości. Na pierwszy ogień wybrałam "Prawnika". Czy był to słuszny wybór? O tym za chwilę.

John Grisham ur. w 1955 roku w Jonesboro. Uzyskał dyplom studiów prawniczych po czym otworzył kancelarię. Następnie inspirując się jedną z prowadzonych spraw postanowił napisać książkę. Znany głównie z takich powieści jak: " Firma", "Raport Pelikana", "Czas zabijania", czy "Klient". Wymienione powieści doczekały się ekranizacji.

Główny bohater to Kyle McAvoy młody, zdolny absolwent amerykańskiej uczelni Yale, który jest także redaktorem pisma prawniczego. Wiele prestiżowych kancelarii walczy, aby to właśnie on dołączył do ich zespołu. Jednym słowem Kyle ma szerokie możliwości. Na pozór wszystko układa się świetnie, gdyby nie fakt poznania niejakiego Bennie Wrigt'a. Od tej pory nasz młody prawnik ma kłopoty, bowiem zostaje zmuszony do przyjęcia posady w korporacyjnej...

eunice | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 02 lutego 2017

Dla mnie ta książka to najlepszy dowód na to, że można stworzyć thriller prawniczy, w którym nie będzie potyczek na sali sądowej, a i tak będzie on pasjonujący i nie da się go tak po prostu odłożyć. Więc... albo Grisham jest fenomenalny, albo ja jestem jego zagorzałą i bezkrytyczną fanką.

Miras | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

JG jak zwykle mnie nie zawiódł. Mam wrażenie, że takie historie mogą wydarzyć się tylko w USA. Nieoczekiwane, pełne nierozwiązanych zagadek zakończenie, które może sugerować dalszy ciąg. Polecam.

czytamcałyczas | 2014-06-25

Zawsze,gdy czytam Grishama lubię porównywać sceny z jego książek,to realnego życia.
Zastanawiać się,dlaczego prawo nie funkcjonuję tak dobrze w życiu jak na kartach jego powieści.
Książka,którą przeczytałem jest takim rasowym prawniczym thrillerem.
Akcja wciąga,od samego początku.Autor,opowiada historię młodego mężczyzny oskarżonego o gwałt.
Przyznam,że zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.
To zasługa przede wszystkim autora i jego talentu,to opisywania takich historii.
Jestem przekonany,że Prawnik będzie chętnie czytany przez tych co lubią takie klimaty.

kasiamaja | 2011-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2011

Książka odziwo przypadła mi do gustu. Odziwo - bo czytałam ję szybko (dzisiaj zaczęłam i dzisiaj skończyłam) łatwo i z ogromnym zainteresowaniem, bo strasznie wciągająca. Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że jest to taka dobra pozycja. Właściwie to książka jest MEEGA!John Grisham naprawdę się postarał, wielki szacunek dla niego, ma niesamowity talent do pisania i jestem ciekawa, jakie są jego inne książki. Z pewnością sprawdzę, jak tylko dorwę jakąś:-)
Ksiązka napisana jest bardzo prostym, łatwym językiem, trochę prawniczym, no ale wiadomo, skoro jest to thriller prawniczy.
Opowiada o młodym absolwecie prawa, który staje przed trudną decyzją i trudnym zadaniem. Ma wybór - szpiegostwo albo więzienie i koniec kariery i co za tym idzie koniec dobrego życia.
Wciągający thriller prawniczy, który gorąco polecam miłośnikom takiej literatury i nie tylko! :-)

Przemysław Zyra | 2015-01-09
Na półkach: X2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Zachęcony książką "Firma" sięgnąłem po kolejną pozycję autora. Niestety nie mam już tak dobrej opinii. Książka przy poprzedniej wydaje się średnia a poza tym mam wrażenie, że jest trochę z niej ściągana. Czyżby autor próbował naśladować samego siebie? Treść niestety bywa nużąca i nie wciąga.

Hana | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka o tym jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, jak trudno znaleźć wyjście z bardzo trudnej sytuacji, jak nie ulec naciskom i zachować dobre imię. Ponadto o tym jak wywinąć się szantażyście i o korporacyjnym szpiegostwie. A wszystko dzieje się w środowisku prawniczym Nowego Jorku gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze. Dużo słabszy Grisham. Można sobie darować lekturę.

Nitager | 2017-10-05

Młody, zdolny, przepełniony ideami absolwent prawa, kończący studia z wyróżnieniem, który może sobie przebierać w ofertach pracy. I duża kancelaria prawnicza, zatrudniająca takich absolwentów, oferująca wysokie zarobki, ale w zamian żądająca praktycznie całego życia pracownika, ledwo pozostawiająca mu parę godzin na sen. I w międzyczasie egzamin adwokacki do zdania... I jeszcze wiele rzeczy, których świeżo upieczony pracownik nie chce robić, bo są sprzeczne z prawem i etyką zawodową, jednak musi, przymuszony szantażem o podtekście seksualnym. Znamy to? Oczywiście! To "Firma"!

I tu niespodzianka - wcale nie!

Sama powieść jest niezła. Problem w tym, że jest wtórna. Fabułę autor niemal żywcem zerżnął ze swej własnej, wcześniejszej powieści. Trochę różni się intrygą - ale w sumie też niewiele. I tak samo jak tam, żółtodziób z powodzeniem wodzi za nos armię zawodowców. Jak na Grishama, nic zaskakującego. Powiedziałbym nawet, że jak na pisarza tej klasy, powieść jest wręcz żenująca -...

zobacz kolejne z 1930