Prawnik

Wydawnictwo: Amber
The Associate
powieść, prawnik, szpieg, szantaż
dona

Kyle McAvoy to młody absolwent Yale, któremu świat powinien paść do stóp - a tymczasem jego życie staje się koszmarem. Zmuszony szantażem do przyjęcia posady na Wall Street w najbardziej prestiżowej firmie prawniczej świata, Kyle staje się pionkiem w zabójczej grze korporacyjnego szpiegostwa. Tak jak inny młody prawnik, Mitch McDeere z Firmy, Kyle jest wtrącony w sytuację, która go przerasta. I tak jak Mitch, Kyle nie ma nikogo, kto mógłby mu pomóc, ani miejsca, gdzie mógłby się schronić...

gwiazdka | 2016-02-22
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2016

„Prawnik” Grishama nie jest najbardziej sensacyjną powieścią, jaką ostatnio czytałam, ale za to jedną z tych, które trudno odłożyć. I w zasadzie nie do końca wiem, na czym polega urok tej książki, akcja jest powolna, tematyka obraca się wokół prawników, kancelarii i prawa, a nie jest to mój ulubiony temat, a mimo wszystko czytałam i czytałam, aż dobrnęłam do ostatniej strony. Chyba zasługą, i to w dużej mierze, jest styl Grishama, żywa narracja i prawdziwi ludzie. Pan G. ma ten talent, że pokazuje środowisko prawnicze pod przeróżnymi kątami (w tym przypadku ani razu nie zaprowadzał nas na salę sądową) i robi to w sposób fascynujący, jednocześnie posługuje się prostym słownictwem, nie udziwnia akcji. Dla mnie powieść bardzo wciągająca.

Książkowa-Fantazja | 2013-06-17
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Wiele o Grishamie słyszałam i to wiele pozytywnych opinii, więc nie pozostało mi nic innego, jak zasmakować się w jego twórczości. Na pierwszy ogień wybrałam "Prawnika". Czy był to słuszny wybór? O tym za chwilę.

John Grisham ur. w 1955 roku w Jonesboro. Uzyskał dyplom studiów prawniczych po czym otworzył kancelarię. Następnie inspirując się jedną z prowadzonych spraw postanowił napisać książkę. Znany głównie z takich powieści jak: " Firma", "Raport Pelikana", "Czas zabijania", czy "Klient". Wymienione powieści doczekały się ekranizacji.

Główny bohater to Kyle McAvoy młody, zdolny absolwent amerykańskiej uczelni Yale, który jest także redaktorem pisma prawniczego. Wiele prestiżowych kancelarii walczy, aby to właśnie on dołączył do ich zespołu. Jednym słowem Kyle ma szerokie możliwości. Na pozór wszystko układa się świetnie, gdyby nie fakt poznania niejakiego Bennie Wrigt'a. Od tej pory nasz młody prawnik ma kłopoty, bowiem zostaje zmuszony do przyjęcia posady w korporacyjnej...

kasiamaja | 2011-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2011

Książka odziwo przypadła mi do gustu. Odziwo - bo czytałam ję szybko (dzisiaj zaczęłam i dzisiaj skończyłam) łatwo i z ogromnym zainteresowaniem, bo strasznie wciągająca. Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że jest to taka dobra pozycja. Właściwie to książka jest MEEGA!John Grisham naprawdę się postarał, wielki szacunek dla niego, ma niesamowity talent do pisania i jestem ciekawa, jakie są jego inne książki. Z pewnością sprawdzę, jak tylko dorwę jakąś:-)
Ksiązka napisana jest bardzo prostym, łatwym językiem, trochę prawniczym, no ale wiadomo, skoro jest to thriller prawniczy.
Opowiada o młodym absolwecie prawa, który staje przed trudną decyzją i trudnym zadaniem. Ma wybór - szpiegostwo albo więzienie i koniec kariery i co za tym idzie koniec dobrego życia.
Wciągający thriller prawniczy, który gorąco polecam miłośnikom takiej literatury i nie tylko! :-)

wiejskifilozof | 2014-06-25

Zawsze,gdy czytam Grishama lubię porównywać sceny z jego książek,to realnego życia.
Zastanawiać się,dlaczego prawo nie funkcjonuję tak dobrze w życiu jak na kartach jego powieści.
Książka,którą przeczytałem jest takim rasowym prawniczym thrillerem.
Akcja wciąga,od samego początku.Autor,opowiada historię młodego mężczyzny oskarżonego o gwałt.
Przyznam,że zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.
To zasługa przede wszystkim autora i jego talentu,to opisywania takich historii.
Jestem przekonany,że Prawnik będzie chętnie czytany przez tych co lubią takie klimaty.

Przemysław Zyra | 2015-01-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Zachęcony książką "Firma" sięgnąłem po kolejną pozycję autora. Niestety nie mam już tak dobrej opinii. Książka przy poprzedniej wydaje się średnia a poza tym mam wrażenie, że jest trochę z niej ściągana. Czyżby autor próbował naśladować samego siebie? Treść niestety bywa nużąca i nie wciąga.

dioneja | 2011-05-03
Przeczytana: 02 maja 2011

Dużo osób polecało książki Grishama. Wielu mnie męczyło, żebym i ja wzięła do ręki, którąś z jego książek. Przez to stworzyłam sobie obraz o Johnie Grisham'ie, że jest wielkim 'guru' w tym gatunku powieści. Bałam się, że mogę nie docenić twórczości pisarza, którego jednak tak dużo osób wielbiło.
Jednak się przemogłam, wzięłam do ręki jego książkę. Padło właśnie na "Prawnika". I nastąpiło to czego się bałam - rozczarowałam się, padł 'obraz idealnego Johna Grisham'a' i jego powieści. Ale do rzeczy...
Książkę bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Pomimo prawniczych sformułowań można bez problemu przez nie przebrnąć nie czując się głupkiem ;).Fabuła całkiem całkiem. Jednak, żeby nie było tak pięknie teraz trochę pozrzędzę. Spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Czasem powiewało nudą, za mało akcji jak na thriller/sensację/kryminał. Nie było nic zaskakującego, zabierającego dech w piersiach. Jeszcze to zakończenie... Możliwe, że ktoś lubi takie końcówki, gdzie autor pozostawia wiele...

Kuba | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 listopada 2012

To moja druga książka Grishama i niestety zawiodłem się. Akcji nie będę oceniać bo jej po prostu nie ma. COKOLWIEK zaczyna się dziać dopiero na 50 stron przed końcem. Temat też mało ciekawy. Autor chciał chyba na siłę stworzyć postać podobną do Mitcha z 'Firmy', ale nie miał pomysłu jak poprowadzić fabułę. Zamiast głównym wątkiem bardziej interesowałem się romansem bohatera z...(nie będę spoilerować:)). O zakończeniu nie warto nawet wspominać i nie ma co spodziewać się fajerwerków.

Książka nie jest tragiczna, ale jeśli ktoś ma zamiar zapoznawać się z twórczością Grishama to polecam na początek rewelacyjną 'Firmę'. Czytając jako pierwszego 'Prawnika' możemy się tylko zniechęcić do innych książek tego bez wątpienia utalentowanego pisarza:)

Przeczytana: 12 października 2011

Historia kryminalna sama w sobie jak na J. Grishama niezbyt fascynująca. Moją uwagę przykuł jednak obraz "snu o Ameryce". Piękne, wzniesione ku niebu biurowce, serce Manhattanu i ludzie wykorzystywani do granic możliwości. Śpiący w śpiworach nowicjusze marzący o sukcesie w świecie prawników - mdlejący podczas syzyfowej pracy. Naciąganie klientów, w sposób bardzo irytujący i postawa naciąganych, dla których prestiż i zawyżone koszty są jednym ze sposobów osiągnięcia alternatywnych korzyści. Polecam wszystkim, którym marzy się kariera Rockefellera :)

killersteward | 2014-04-17

Lubię Grishama, nie ma co kryć. Ale z każdą nową książką dociera do mnie, że facet traci formę i to jest nie do przyjęcia. Niestety to już nie to samo co "Firma" lub "Rainmaker". "Prawnik" nie jest zły, ale po pierwsze wolno to się jakoś rozkręca, a po drugie jak już się jako tako rozkręciło, to za chwilę się kończy książka. No i głównemu bohaterowi jakoś łatwo zwodzić supertajnych agentów, zbyt to naiwne. Mimo wszystko Grisham w słabszej formie i tak jest lepszy od multum innych pisarzy poruszających się w "prawniczej" powieści. Ale na przyszłość liczę na poprawę.

Hana | 2014-12-02
Na półkach: Grisham John, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka o tym jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, jak trudno znaleźć wyjście z bardzo trudnej sytuacji, jak nie ulec naciskom i zachować dobre imię. Ponadto o tym jak wywinąć się szantażyście i o korporacyjnym szpiegostwie. A wszystko dzieje się w środowisku prawniczym Nowego Jorku gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze. Dużo słabszy Grisham. Można sobie darować lekturę.