Portret grupowy z damą

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Gruppenbild mit Dame
literatura niemiecka

"Portret grupowy z damą" uchodzi za najwybitniejszą powieść Bolla i za jeden z najbardziej przekornych i oryginalnych "portretów" niemieckiego społeczeństwa. W rok po wydaniu tej powieści autor otrzymał Nagrodę Nobla. Jeden z najbardziej przekornych i oryginalnych "portretów" niemieckiego społeczeństwa. Powieść była blokowana przez cenzurę ze względu na ukazanie przyjaźni i kooperacji...

"Portret grupowy z damą" uchodzi za najwybitniejszą
powieść Bolla i za jeden z najbardziej przekornych
i oryginalnych "portretów" niemieckiego społeczeństwa.

W rok po wydaniu tej powieści autor otrzymał
Nagrodę Nobla.

Powieść była blokowana przez cenzurę ze względu na ukazanie przyjaźni i kooperacji nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego przed 1941 roku, a także o Rosjanach, którzy dostali się do niemieckiej niewoli i po wojnie obawiali się wrócić do ojczyny - wiedząc, że czeka ich tam łagier.

Inna_odInnych | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Kolejna lektura. I totalna porażka. Długa, przynudnawa książka, stworzona w formie reportażu o zwykłej niemieckiej dziewczynie Leni. Poznajemy jej życie z różnych punktów widzenia (poprzez wypowiedzi różnych ludzi) i poznajemy sytuację zwykłego Niemca przed, podczas i po wojnie. Niestety męczyłam się miesiąc z tą książką i nie raz zasypiałam w trakcie jej czytania.

Magdalena | 2014-11-28
Przeczytana: 08 lipca 2015
adetat | 2015-07-03
lilka212 | 2015-06-15
forlorn | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Niem.
alexanderson | 2015-02-26
Przeczytana: 28 lutego 2015