Król

Okładka książki Król Donald Barthelme
Okładka książki Król
Donald Barthelme Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
140 str. 2 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The king
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
140
Czas czytania
2 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7120-444-2
Tłumacz:
Jacek Wietecki
Tagi:
rycerze Okrągłego Stołu wojna literatura amerykańska
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
618
604

Na półkach:

Nazwisko Donalda Barthelme, nazywanego niekiedy przez krytykę głównym amerykańskim surrealistą w literaturze, stoi w jednym rzędzie z takimi twórcami jak Franz Kafka, Samuel Beckett, Benjamin Peret czy Brunon Schulz. Tyle tylko, że szczyt aktywności – i popularności – amerykańskiego pisarza przypada na drugą połowę XX wieku, podczas gdy jego poprzednicy tworzyli w pierwszej połowie minionego stulecia.

Jedni wychwalają styl Bartheleme’a, widząc w nim czystość języka Kafki i czarny humor Becketta, inni wyśmiewają jako epigoński, pusty i akademicki postmodernizm. Sam pisarz podkreślał znaczenie kolażu jako naczelnej zasady sztuki XX wieku, gdyż klasyczny racjonalizm – w narracji i stylu – ani nie jest w stanie odzwierciedlić niepokojów czasu, ani nie może być zrozumiany przez społeczeństwo z mózgami wypranymi przez propagandę mediów. Barthelme umieszczał popularne fikcyjne, lub historyczne, postacie w absurdalnych sytuacjach, wymuszając tym samym na czytelniku wysiłek zrewidowania jego pojęć i odniesień historycznych.

W tym stylu jest także napisany „Król”, powieść wydana już po śmierci pisarza i przełożona na polski kilka lat później. „Król” to przeniesienie mitu o królu Arturze do czasów II wojny światowej. Akcja powieści rozgrywa się tuż po bitwie pod Dunkierką. Czytelnicy mają jednak przed sobą nie powieść historyczną, lecz co najwyżej historię alternatywną – gdyż w dziele Barthelme'a król Artur z legendy zastępuje Jerzego VI w roli monarchy brytyjskiego.

W rzeczywistości powieść Barthelme’go jest znacznie głębsza, bardziej wielowymiarowa. Nie chodzi nawet o to, że z punktu widzenia zasad wyznawanych przez Artura i jego rycerzy II wojna światowa, z jej totalitarnymi reżimami, mechanizacją i dehumanizacją, jest dystopijnym światem, który nie ma nic wspólnego z rycerskością ani z tradycją europejską. Przenosząc króla Artura do (prawie) współczesności, oscylując między historią a pamięcią o niej i sztuką, którą tworzą mity i literatura, pisarz wplata historię w subiektywną pamięć, ucieleśnianą przez pracę pisarza i jego percepcję książek i podań, napisanych przez innych pisarzy. Jest więc ostatnia powieść Bartholeme’go jednocześnie powieścią o pamięci i wyobraźni, a więc także o naszym postrzeganiu świata, ponieważ postrzeganie to formowane jest właśnie przez subiektywny odbiór przeszłości, przez literaturę i mity.

Nazwisko Donalda Barthelme, nazywanego niekiedy przez krytykę głównym amerykańskim surrealistą w literaturze, stoi w jednym rzędzie z takimi twórcami jak Franz Kafka, Samuel Beckett, Benjamin Peret czy Brunon Schulz. Tyle tylko, że szczyt aktywności – i popularności – amerykańskiego pisarza przypada na drugą połowę XX wieku, podczas gdy jego poprzednicy tworzyli w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
279
202

Na półkach:

To samo, co napisałem po "40 opowiadaniami" .

To samo, co napisałem po "40 opowiadaniami" .

Pokaż mimo to

avatar
1184
119

Na półkach: ,

Naprawdę nietypowa książka, która na pewno nie spodoba się każdemu czytelnikowi. Historia bazuje na micie o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu w wydaniu absurdalnym, pełnym czarnego humoru (i nie tylko). Opowieści, nie sposób traktować serio, bo wtedy traci wszelkie walory i nie da się jej czytać z jakąkolwiek przyjemnością. Polecam każdemu, kogo bawi Monty Python, gdyż jest to podobny, nonsensowny rodzaj humoru, oparty na pastiszu, grotesce oraz parodii. Rzeczywistość powieści jest zupełnie odrealniona (pomieszanie mitycznej legendy o Arturze z realiami II wojny światowej) i pełna surrealistycznych epizodów. Wspaniała parodia rycerskich opowieści z całą plejadą typowych dla gatunku postaci, których cechy, dzięki wyolbrzymieniu, nabrały mocno humorystycznego akcentu, jak na przykład przedstawienie królowej Ginewry jako nimfomanki, która na prawo i lewo zdradza Artura, a w międzyczasie udaje się na majówkę w samym centrum wojennej zawieruchy. Wbrew pozorom jest to śmiech przez łzy, bo ukazuje prawdę o tym, jak bardzo zmieniła się wojna od czasu legendarnych rycerzy, którzy w końcowej części opowieści, muszę pogodzić się z tym, że ich techniki walki, etos odchodzi w niepamięć, bo jak tu "polski ułan na koniu ma się przeciwstawić czołgom"? Polecam.

Naprawdę nietypowa książka, która na pewno nie spodoba się każdemu czytelnikowi. Historia bazuje na micie o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu w wydaniu absurdalnym, pełnym czarnego humoru (i nie tylko). Opowieści, nie sposób traktować serio, bo wtedy traci wszelkie walory i nie da się jej czytać z jakąkolwiek przyjemnością. Polecam każdemu, kogo bawi Monty Python,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
560
274

Na półkach:

niespójne i głupkowate. strata czasu

niespójne i głupkowate. strata czasu

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    24
  • Posiadam
    9
  • 📚w domowej biblioteczce
    1
  • # Mistrzowie Literatury [Rebis]
    1
  • 📚w poczekalni
    1
  • Literatura i dramat
    1
  • 2011
    1
  • Lit. Amerykańska
    1
  • Literatura amerykańska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Król


Podobne książki

Przeczytaj także