Narzeczone Allacha

Wydawnictwo: Videograf II
Nevesty Allaha
literatura faktu
Izabella

W Czeczeni samobójstwo jest hańbą . Mężczyżni nie wysadzają się w powietrze . Dlaczego więc giną w ten sposób kobiety ? Żadna z nich nie została terrorystką - samobójczynią dla idei - z powodów religijnych czy dla narodu . Głównymi powodami ich decyzji były najczęściej osobiste tragedie lub nieszczęśliwe życie . Często kobiety te nie chciały umierac , lecz nie miały innego wyjścia . Książka Julii Jusik powstała na podstawie rozmów z terrorystkami , które cudem ocalały , oraz z bliskimi tych , które zginęły . Poznajemy w niej sylwetki kobiet biorących udział m.in. w tak głośnych zamachach jak ten na Teatr na Dubrowce czy na szkołę w Biesłanie . . Tragiczna prawda wyłaniająca się z tych relacji jest zupełnie inna od rozpowszechnianej w mediach , zarówno rosyjskich , jak i czeczeńskich

pemmagast | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

"Mit o fanatyzmie i agresywności czeczeńskich terrorystek- samobójczyń".
Szokująca wycieczka po kulisach tragicznych ataków terrorystycznych w Rosji.Po raz kolejny okazuje się,że w życiu nic nie jest czarno-białe. Wbrew temu, czym karmią nas media nie wszystkie terrorystki-samobójczynie to religijne fanatyczki ogarnięte szałem mordowania niewiernych.
Julia Jusik pokazuje nam, jak łatwo jest zmusić Czeczenki do wysadzenia się w powietrze- podstępem, groźbą, przekupstwem, narkotykami i hańbą. A zhańbić Muzułmankę jest bardzo łatwo...
Czego jeszcze się nam nie mówi? Choćby tego, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa FSB.
"One nie zabijały. Zabijano przez nie."

Na półkach: 2012 rok, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Naprawy dobry reportaż, przeczytałam jednym tchem. Pozwala na zapoznanie się z sytuacją i wyciągnięcie własnych wniosków!

DominikaW | 2013-05-11

Nie ma co ukrywać - książka jest smutna. Ale warto ją przeczytać z prostego powodu - żeby zobaczyć portrety kobiet, które wysyłane są na śmierć i to wcale nie dlatego, że chcą, czy tak każe im religia. Warto przyjrzeć się ich dramatowi, który kryje się za informacjami przekazywanymi nam we wiadomościach "z ostatniej chwili".

Anna Grochal | 2013-05-06
Przeczytana: 05 maja 2013

Książka, którą warto przeczytać. Autorka pokazuje smutną, tragiczną, wręcz przerażającą historię kobiet zamachowców-samobójczyń... Zupełnie odbiegającą od tego, co przekazują media.

SOLDIER | 2017-02-14
ewka | 2016-10-16