Stress without distress
ania

Rzecz o stresie, początkowo w medycznym ujęciu, później już bardziej filozoficznym. Stres to nieswoista reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu "żądania". Czynniki wywołujące stresy, tzw."stresory" są rozmaite, lecz wszystkie powodują tę samą w swej istocie biologiczną reakcję stresową. Powodują też wzrost potrzeby spełniania funkcji przystosowawczych, tym samym powrotu do stanu normalnego.
Stres nie jest czymś, czego należy i czego można unikać. Całkowita wolność od stresu to śmierć.

alja | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

Bardzo dobra pozycja! Autor epatuje pozytywnym nastawieniem, przedstawiając naukowe treści w sposób bardzo przystępny, używając ciekawych przykładów z życia codziennego. Zapewne część wiedzy się zdezaktualizowała (np. przywoływanie wielkich osobowości - sprzed stu lat), nie mniej zarys problemu, jaki stanowi (dy)stres zostaje zaprezentowany i oswojony.

ania | 2010-04-06
Przeczytana: marzec 2010

Na początku książka ta wydaje się lekturą o fizjologii stresu, wręcz medyczna. Ale to tylko przez krótki czas. Za niedługo można się przekonać, że to rzecz o korzeniach altruistycznego egotyzmu (a to już psychologiczne), książka o roli pracy w życiu człowieka, o poszukiwaniu jego celu (czyli nieco filozoficznie). Nie zgadzałam się momentami z Selye`m, polemizowałam z nim i jego niektórymi konserwatywnymi poglądami. Ważne jednak, że jego stwierdzenia,rady, mimo,że ogólnikowe, są bardzo trafne i odświeżają spojrzenie na nasze życie, ot np.: "Sięgaj zawsze, jak możesz najwyżej, lecz kiedy walczysz na próżno - zstąp niżej(...)".
Dla tych, którzy mają chwilę, by z refleksją popatrzeć z góry na swoje życie - warto.

azizi | 2016-02-02
Schwarzi | 2015-05-22