Ponury Wtorek

Cykl: Klucze do Królestwa (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Grim Tuesday
Nix, klucze do królestwa, wtorek

Arthur liczył na to, że po zdobyciu Pierwszego Fragmentu Ostatniej Woli Architektki będzie miał spokój na co najmniej parę lat. Mylił się - zaledwie kilka godzin po powrocie z Domu znów wpada w tarapaty, tym razem za sprawą Ponurego Wtorka, który już na pierwszy rzut oka wydaje się groźniejszym przeciwnikiem niż przebiegły Pan Poniedziałek. Czy Arthur znajdzie w sobie dość siły, by udać się...

Czy Arthur znajdzie w sobie dość siły, by udać się na samo dno mrocznych kopalnianych czeluści - do królestwa Ponurego Wtorka, gdzie czai się deprawująca Nicość i czyhają przerażające niebezpieczeństwa?

Siedem fragmentów Woli
Siedmiu Wykonawców
Miliony stworów Nicości
Kilometry mrocznych korytarzy
Jeden chłopiec - wybraniec przeznaczenia

źródło opisu: [Wydawnictwo Literackie, 2006]

Weronika | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

W tej książce nie ma strony, na której działoby się coś normalnego, wszędzie jakieś postacie, zachowania fantasy. To się zaczyna robić nudne...
Lubię fantastykę, ale bez przesady

MajinFox | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

W "Poniedziałku" tematem było lenistwo i biurokracja, a we "Wtorku" - chciwość i niewolnictwo. Książka tylko na parę godzin, 280 stron na opisanie nowo stworzonego świata, nowych postaci, zaskakujących przedmiotów. Malutko! Zwłaszcza, jak się pomyśli, że środek książki nieco nuży brakiem jakiejkolwiek dynamiki.

Po "Poniedziałku" myślałem, że to tylko takie niemrawe rozpoczęcie, po drugim tomie już nie widzę tej całej serii tak jasno. Nix za dużo wymyśla nowości w literaturze, a za mało poświęca czasu na budowanie klimatu. Wszystko leci, jak z bicza.

Książka dobra, ale tylko dobra, zbyt lakoniczna - nie umywa się do ospałej sagi o Abhorsenie, w której było o wiele mniej innowacji, ale istniał klimat i ciekawie stworzony świat. I tak będę czekał na kolejny tom - "Utopioną Środę".

Opinia po sześciu latach:

No! W końcu natknąłem się na recenzję, gdzie potrafiłem wyłożyć kawę na ławę. Już wtedy zauważyłem, że Nix leci w kulki. Kolejny stworzony świat MÓGŁBY być ciekawy, gdyby...

Maruda007 | 2014-02-16
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Arthur, po powrocie do swojego świata i wyleczeniu wszystkich z sennego pomoru, otrzymuje telefon od Woli. Okazuję się, że w ciągu ośmiu godzin w Domu upłynęło pół roku! Wiele się zmieniło. Dolna część Domu bankrutuje, nie ma pieniędzy na nic, a co gorsza Ponury Wtorek(posiadacz drugiego klucza) żąda zwrotu pierwszego klucza od Artura, gdyż jego poprzedni posiadacz, czyli Poniedziałek, nie płacił za zakupione u Ponurego rzeczy, co upoważnia go do przejęcia królestwa w ramach rekompensaty. Sam Wtorek, drugi z potomnych dni, włada Dalekimi rubieżami, miejscem, w którym wydobywa się nicość, do jej dalszej obróbki (z nicości powstało wszystko, nawet Ty). Niestety, Ponury jest osobą, która nadmiernie podziwia pośrednie królestwa, w tym też Ziemię i nicość wykorzystuje, aby tworzyć kopie dzieł ludzkich np. pociąg, dzieła sztuki itp. Przyczyniło się to, do niebezpiecznych wycieków nicości, ponieważ zachłanny Wtorek tak pogłębiał studnie, że nicość wycieka hektolitrami. Arthur musi w...

LadyKocur | 2013-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Książka faktycznie jest trochę nudna, ale dzięki językowi, tak się szybko ją czyta, że właściwie nie zauważyłam że aż tyle to trwało.
Fabuła jest tu mniej ciekawa niż w Panu Poniedziałku, ale z przyjemnością mogę stwierdzić że warto ją przeczytać (sama przeczytałam ją w niecałe dwa dni). Bardzo mi się podoba postać samego Wtorka, jednak sposób w jaki Arthur odbiera od niego klucz, trochę mnie zawiódł. W książce jest wiele śmiesznych momentów (głównie z Suzy).
Mi osobiście nie przeszkadza styl autora (czyli niby dziecinny i td.). Dzięki niemu czytanie książki idzie szybko i błyskawicznie.
Sama książka ma ładną okładkę i jest dość łatwa do wzięcia i przechowania.
W samej tej serii, podoba mi się to że wszystko ma ze sobą jakiś związek, w Środzie przeplatają się nawet te niezbyt istotne wątki z Wtorka i Poniedziałka i td. Nawet trochę jest tam o Sobocie i Niedzieli.
Jedyna wada, o której jeszcze tu powiem to trochę to że w tych trzech pierwszych częściach, Arthura robi autor na...

emi | 2012-11-10
Przeczytana: 2011 rok

Oto i jest - Ponury Wtorek. Choć Artur postanowił wrócić do niesamowitego Domu, nie spodziewał się, że przyjdzie mu to zrobić tak szybko. Jego rodzina znalazła się w niebezpieczeństwie i teraz na jego korzyść działał fakt, że w Domu czas płynął zdecydowanie wolniej. Jest to kontynuacja przygód chłopca, który stopniowo zdobywa wszystkie klucze.
W tej części zagłębiamy się w najniższe piętra Domu. Jest tam wiecznie ciemno i niebezpiecznie. Wiele stworzeń traci życie, schodząc w otchłanie. A Artur zostaje tam zrzucony.
Po raz kolejny powiem, że Garth Nix pisze językiem przeznaczonym dla dzieci. Tworzy opisy, które doskonale odzwierciedlają świat przedstawiony. Z łatwością potrafię wyobrazić sobie sytuacje i miejsca, ale dziecinny język niesamowicie mnie drażni.

Książka nudzi. Autor dość długo rozwodził się nad tym, co działo się w czeluściach, książka była pełna mroku i szarości, bez jakichkolwiek przebłysków kolorów. Coś niesamowicie irytującego.

Kacper | 2011-07-16
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Arthur musi się dostać do odległych rubieży,gdyż przez Ponurego Wtorka on i jego rodzina są na skraju bankructwa.Czy uda mu się pokonać Ponurego?
Polecam:)

adusia98 | 2013-08-24

najlepsza książka na świecie polecam wszystkim!!!!!!!!

fioł | 2011-04-22

Podobała mi się idea schodów i skrzydeł :)

Rosalie Soiree | 2016-12-04
PSYCHO4FUN | 2016-11-10