Niewinny

The Innocent
978-83-88722-34-9
powieść, zabójstwo, śledztwo
dona

Dziewięć lat po wyjściu z więzienia Matt Hunter nadal wraca myślami do owego strasznego wieczoru, kiedy w przypadkowej, niesprowokowanej przez siebie bójce zabił człowieka. Wydarzenie to kładzie się cieniem na jego życiu i relacjach rodzinnych... ale w końcu wszystko ponownie zmierza ku szczęśliwej, ustabilizowanej przyszłości. Świeżo poślubiona, piękna, kochająca go żona Olivia spodziewa się dziecka, kariera prawnicza Matta nabiera rozpędu. Wydaje się, że nic nie zakłóci ich idylli - do czasu, kiedy decydują się kupić telefony komórkowe wyposażone w funkcję przekazu wideo. Kilka godzin po służbowym wyjeździe Olivii do innego miasta, na komórce Matta pojawia się wiadomość wysłana z telefonu żony: na krótkim filmiku widać Olivię i nieznanego mężczyznę w pokoju hotelowym... To dopiero początek serii zagadkowych wydarzeń następujących w lawinowych tempie: ktoś śledzi samochód Matta, policja typuje go na głównego podejrzanego w sprawie zabójstwa zakonnicy ze śladami operacji powiększenia biustu, padają kolejne ofiary. Przeszłość powraca w najbardziej nieoczekiwany sposób...

nadzieja1925 | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Matt Hunter z więzienną przeszłością, odnajduje się w życiu. Piękna żona, dziecko w drodze i aż sam nie umie uwierzyć w swoje szczęście…
Jednakże dostaje wiadomość z telefonu żony – a tam ona w peruce, zgrabnej sukience i z innym facetem. Następne telefony od kochanka Olivii i zaczyna się śledztwo.
Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości i powiązanie z innymi sprawami, a głównym podejrzanym znów zostaje Matt. Lecz nawet w FBI są wtyczki i będą działać dla własnego dobra.

Fajna lektura, której przewidywalne momenty są tylko przykrywką dla czegoś znacznie większego.

mclena | 2017-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

"Świat nie jest ani okrutny, ani radosny. Jest po prostu chaosem pędzących na oślep cząsteczek, mieszaniną reagujących ze sobą substancji chemicznych. Nie ma w nim prawdziwego ładu. Nie ma uświęconego potępienia zła i zwycięstwa słusznej sprawy. Chaos, dziecino. To wszystko chaos."

Cóż... stała się rzecz niesłychana... pierwszy raz udało mi się częściowo przewidzieć przebieg książki Cobena! Co absolutnie nie zepsuło przyjemności z czytania i nadal uważam "Niewinnego" za świetną lekturę. Od początku poczułam dużą sympatię do głównego bohatera Matta a także do niespawiedliwości systemu prawa, który mimo wydawałoby sie uzasadnionego wyroku skazującego jest w swych decyzjach bezlitosny. Jego powrót do społeczeństwa i problemy z tym związane były bardzo bolesnym doświadczeniem dla mnie samej i beznadziejność jego sytuacji ogromnie mnie przygnębiała.
Mimo częsciowej przewidywalności Coben wciąż dał radę zaskoczyć, nawet w momencie, kiedy wydawało sie, że powieść już dobiegła końca....

gwiazdka | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Książka należy do tych, które raz zaczęte nie pozwalają się odłożyć na potem. Akcja bardzo zagmatwana, wiele wątków nawet nieźle połączyło się na końcu w całość. Przyznam, że wielokrotnie Coben mnie wyprowadził w pole, wyskakując z nowym, zupełnie niespodziewanym faktem, który sprawił, że nie wiedziałam czego spodziewać się na kolejnej stronie. Zakończenie całkiem wiarygodne, jednej rzeczy tylko w całości udało mi się domyśleć, reszta była dla mnie zaskoczeniem. Fakt, że pod drodze wystąpiły jakieś drobne sprzeczności w zasadzie nie przeszkadzał mi. Ogólnie więc Coben w bardzo dobrej odsłonie, czyta się więc lekko i łatwo, narracja bardzo „przyjazna czytelnikowi”, któremu nic nie pozostało tylko połykać kolejne strony.

mariusz | 2014-09-14
Przeczytana: 13 września 2014

Bardzo ale to bardzo dobra książka, to jest to czego oczekiwałem od Harlana Cobena. Rzec by można, że wszystkie kryteria dobrego kryminału zostały spełnione w 100 procentach.

Główny bohater Matt Hunter przez przypadek wpada w straszne kłopoty, zostaje skazany, odbywa wyrok czterech lat więzienia.
Dziewięć lat później życie zaczyna mu się układać, piękna żona, dziecko w drodze, praca, plany zakupu domu i jak to w życiu bywa okrutny los ponownie wystawia go na ciężką próbę.
Jego świat nagle się wali, małżeństwo zachwiane, żona jakby stała się obca a on jako były skazaniec staje się się głównym podejrzanym o morderstwo.
Matt główny bohater podejmuje walkę o ocalenie rodzinny i udowodnienie swojej niewinności.

Akcja powieści bardzo szybka, świetna narracja, jak zwykle u Cobena sporo dialogów co sprawia, że książkę czyta się szybko.
Wisienką na torcie jest natomiast zakończenie które zadowoli najwybredniejszych czytelników, po prostu majstersztyk!

Roland | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Przeszłość nie zapomina

Żyjąc teraźniejszością jesteśmy spięci łańcuchami z przeszłością. Drodzy współczytelnicy, choćbyśmy się nawet nie wiem jak starali to od minionych, dawnych wydarzeń nie sposób całkowicie się odciąć. Każdy z nas ma zbiór wydarzeń i wspomnień o których chce pamiętać, ale również takich, na które zasunąłby zasłonę niepamięci. Jednakże czasami demony przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć i wówczas mają realny wpływ na codzienne życie. Twórczość Cobena na polu thrillerów odznacza się silnym wpływem przeszłych wydarzeń na losy bohaterów i niejednokrotnie to właśnie w niej trzeba doszukiwać się rozwiązania zagadki. Owszem można zarzucić, że wykorzystując ten sam schemat autor może zacząć upodabniać niektóre powieści względem siebie. Jednakże przewrotnie napiszę i co z tego? Mało to świetnych autorów korzysta lub korzystało z tych samych schematów, a mimo tego pisało świetne powieści. Rzecz dotyczy sposobu realizacji pomysłu. W przypadku „Niewinnego”...

Sylwia | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

To moja pierwsza, i na pewno nie ostatnia, książka p. H. Cobena.
Doskonale skrojona intryga (wprost na miarę każdego czytelnika, który najlepiej czuje się w kolorach zagadki, niewyjaśnionych zdarzeń, niesłusznie podejrzanych), wspaniałe, wyraziste postaci (zwykli, normalni obywatele, którzy nie są idealni, niektórzy wywodzą się ze świata, w którym wyje zło i już dawno wyprowadziła miłość, inni z jawną, jeszcze inni ze skrytą niechlubną przeszłością, posiadający własne problemy, tajemnice, niewyjaśnione sprawy), z którymi przeżywa się niezapomnianą przygodę, a do tego są przedstawieni w taki sposób, aby ich odbiór nie był nacechowany oceną (przynajmniej ja tak to odczułam), tylko chęcią dobrnięcia z nimi do szczęśliwego rozwiązania ich problemów.
Polecam, zdecydowanie!

Paco | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane, COBEN
Przeczytana: 2015 rok

Coben porusza delikatną materię,jaką jest powrót do społeczeństwa po konflikcie z prawem. Na swój sposób wplata w to zagmatwaną intrygę i swoje ulubione,,zaszłości z dawnych lat,,. Robi to na tyle sprawnie ,że zatrzymuje czytelnika siłą by nie poszedł spać :) Nie zanudzi Was . Zapewniam:)

zosia_bm | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 marca 2017

Następna, bardzo dobra książka Harlana Cobena. Moim zdaniem spełniająca kryteria wymagane od kryminału: wartka akcja, dobre dialogi, niecodzienne okoliczności i trzymający
do końca w niepewności „kto winien”, a rozwiązanie i tak zaskakujące.
Interesująca jest postać głównego bohatera Matta Huntera, który przez przypadek (brzmi
to dziwne, ale jest prawdziwe), u progu wkraczania w dorosłość, prawidłowo funkcjonujący
w środowisku, staje się sprawcą morderstwa. Zdarzenie to ma wpływ na jego życie, na życie jego rodziny. Po odbyciu kary próbuje wrócić do swojego życia. Nie jest to łatwe. Ale kiedy układa sobie życie; ma pracę, kupuje dom, ma ukochaną żonę z którą oczekują dziecka; zostaje wystawione na ciężką próbę.
Znajdują się osoby w otoczeniu, które nie wierzą, że osoby będące w wiezieniu mogą być bezpieczne dla otoczenia. Jest pierwszym podejrzanym o morderstwo. Jego determinacja pomaga mu w walce o swoje dobre imię i rodzinę.
Polecam każdemu kto lubi kryminały i tym, którzy...

Radek | 2017-07-30

Chciałbym najpierw powiedzieć, że to już moja 15 książka Harlana, którą przeczytałem. Jak do tej pory każdą jego powieść, jaką przeczytałem uważam za fenomenalne i genialne powieści, a kilka z nich to są dla mnie szczególne petardy. Tak jest też w przypadku tej powieści, którą śmiało mogę zaliczyć do szczególnych i prawdziwych petard w jego dorobku.

Sakeena | 2016-04-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Powróciłam do Cobena. Wybrałam tytuł na chybił-trafił. Tego autora zawsze czytało mi się bardzo dobrze, nie inaczej było i tym razem.
Harlan stworzył świetny kryminał, pełny zagadek i zwrotów akcji. Zawsze próbuję coś przewidzieć, lecz on w niezwykle zwinny sposób wyprowadza mnie z błędu. Jak już miałam pomysł na to co będzie dalej szybko zostawałam sprowadzona na ziemię.
Główny bohater to Matt Hunter, któremu w przeszłości niechcący zabiło się człowieka (tak źle to brzmi...). Po wyjściu z więzienia stara się zacząć budować swoje życie na nowo. I już, gdy wydaje się że zaczyna się mu pomału układać sytuacja zaczyna się psuć. Żona okazuje się być inną osobą, niż myślał oraz zbyt dużo niedobrych sytuacji zaczyna być powiązanych z jego osobą. I chociaż autor stara się jak może, to wcale nie Matt sprawił, że czytało się dobrze. Dużo bardziej interesującą postacią jest jego żona Olivia. Fabuła jest bardziej zagmatwana, niż to napisałam, ale w trakcie czytania zaczyna się układać w...