Rambo: pierwsza krew

Wydawnictwo: Śląsk
First Blood
Arek

Inne wydania

Książka jednego z najlepszych współczesnych autorów powieści sensacyjnych, w której wykreował kultową postać komandosa Johna Rambo - wspaniałego wojownika, weterana z Wietnamu, który po wielu niebezpiecznych misjach bojowych wrócił do Ameryki. Wrócił, ale wojenne przeżycia odcisnęły trwałe piętno na jego psychice. Co więcej, ze strony społeczeństwa czeka obojętność, a nawet wrogość. W małym miasteczku w Kentucky John Rambo ponownie musi robić to, czego nauczył się w Wietnamie - walczyć i zabijać. Tym razem staje do pojedynku z policją całego stanu...

SłabyGracz | 2013-08-03

Moja ulubiona powieść z gatunki książek sensacyjnych. Historia osławionego przez serie filmów z wybitnym Sylvestrem Stallone w roli głównej. Stanowiła podstawę pierwszej części z tej serii obrazów. Książka bardzo drastyczna i bezkompromisowa. Wulgarna, krwawa oraz smutna. Posiada antywojenne przesłanie, które często jest niezauważane. Autor wprowadził do narracji bardzo ciekawy patent. Mianowicie mamy narrację prowadzoną dwutorowo, która co kilka rozdziałów zmienia punkt widzenia. Raz jest to Rambo, a innym razem ścigający go miejscowy policjant. Zakończenie bardzo zaskoczy tych co oglądali film. Polecam.

Dorian_LC | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

RAMBO: POWIEŚĆ, A FILM

Rambo: Pierwsza krew; to debiut literacki, uznanego dziś autora powieści sensacyjnych David'a Morrell'a.

Książka odniosła sukces z dwóch powodów: - po pierwsze; została wydana w 1972 roku, podejmując adekwatny dla tamtych czasów temat konfliktu w Wietnamie, - a po drugie; 10-lat później została zekranizowana, a w rolę głównego bohatera wcielił się Sylvester Stallone, ikona kina akcji lat 80-tych.

Fabularnie powieść nie różni się od filmu, wyjątek stanowią szczegóły (np. akcja toczy się w stanie Kentucky, a nie w Oregonie); w literackim pierwowzorze jest dużo opisów, a stosunkowo mało dialogów. Natomiast ekranizacja została bardziej udramatyzowana, przez co Rambo wydaje się bardziej ludzki, a jego poczynania znacznie mniej krwawe.

Wychowałem się na kinie lat 80-tych, kiedy to filmy oglądało się jeszcze na VHS-ie, znam ekranizację na pamięć i zawsze chciałem zobaczyć, jak...

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 2004 rok

Rewelacyjna powieść posiadający niesamowity klimat, ukazująca w jaki sposób pogardliwy stosunek do człowieka może doprowadzić do tragedii.

| 2012-12-13

Jak to bywa w tym świecie najpierw był film a dopiero potem książka. W takiej oto kolejności zapoznałem się z Rambo. Zarówno film jak i książka są dobre. Choć mają zupełnie inne zakończenia. Lektura jest mimo swojej sensacyjnej oprawy antywojennym protestem czasów wojny wietnamskiej i pokazuje stosunek społeczeństwa do weteranów tego konfliktu. Sam tytułowy bohater służy przedstawieniu losów niechcianych bohaterów. Autor odwalił kawał dobrej roboty.

Coraz bardziej zaskakujące tytuły trafiają do mojej biblioteczki na półkę 'przeczytane'! Ale skoro książkowe wyzwanie 2015 ma być rzeczywiście Wyzwaniem przez wielkie W, to niech przynajmniej część czytanych w jego ramach książek będzie należała do tych, po które szybko bym nie sięgnęła.

Za sprawą niezapomnianej roli Sylvestra Stallone, John Rambo wpisał się już na stałe do panteonu najsławniejszych i najbardziej rozpoznawanych postaci filmowych. Nie oglądałam żadnej części filmowej i tym większe było moje zaskoczenie, gdy zaczęłam czytać powieść Davida Morrella. Okazało się bowiem, że dopóki nie sięgnęłam po tą książkę, przekonana byłam niesłusznie, że wszystkie przygody Rambo miały miejsce w Wietnamie podczas wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Akcja "Pierwszej krwi" jest natomiast usytuowana w USA już po zakończeniu wspomnianego wcześniej konfliktu.

Weteran wojenny John Rambo, wykazujący ewidentnie symptomy stresu pourazowego, tuła się od miasta do miasta. W żadnym z nich nie...

Michał | 2012-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2012

Książka na podstawie której powstał słynny film pod tym samym tytułem.
Autorowi udało się wykreować postać która żyje swoim życiem poza książką, chyba każdy kojarzy Rambo, bohatera i współczesnego wojownika.
Jednak książka opisuje go inaczej niż filmy. Mamy tutaj widoczny także aspekt psychologiczny działań obu głównych przeciwników. Tytułowego bohatera i szeryfa policji Teasle'a.
"Stwierdziłeś, że to włóczega i koniec. A czym u diabła miał być? Poświęcił trzy lata życia dla wojny, z której miał odnieść pożytek jego kraj, i nauczył się tylko jednego: zabijać. Gdzie miał szukać pracy wymagającej tych umiejętności?"
To nie jest książka o zabijaniu. To książka o zmarnowanym pokoleniu ludzi, których młodość przypadła na czas wojny. To książka o walce o własną godność i o tym, jak ciężko przerwać konflikt kiedy ten zaczyna się rozkręcać.
Książkę polecam wszystkim fanom powieści sensacyjnych, jej akcja dzieje się szybko i nie ma tutaj miejsca na nudę.
Na koniec macham na pożegnanie tym...

fik | 2015-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2015

Książka stanowiąca kolejny przykład na to jak można ją przekłamać w filmie. Poza głównym wątkiem i paru scenami jest całkowicie inna. Przede wszystkim pokazuje doskonałe stadium psychologiczne człowieka zdesperowanego a do tego bezwzględnie wyszkolonego na zabójcę . Negatywna osoba szeryfa w filmie tu ukazana w całkiem innym świetle i czuje się do niego sympatie a nawet można go polubić bo przecież wykonuje on tylko swoje obowiązki. No i przede wszystkim Rambo to nie jakiś tam nadczłowiek lecz zwykły facet który jest z krwi i kości doprowadzony do ostateczności . Chwała panu Morrellowi za tą książkę

A_R_O | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Polecam osobom, które lubują się w powieściach sensacyjnych. Dla fanów filmów o Johnie Rambo, to obowiązkowa lektura.

Po prostu klasyk.

Polecam.

Moja ocena 6/10

Spiderdog86 | 2014-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowita książka. Adaptacja filmowa była bardzo dobra,ale książka po prostu wymiata.Książkowy pierwowzór różni się niejako od filmowego Johna Rambo. Przede wszystkim jest bardziej wygadany,żyje jak włóczęga no i jest sto razy bardziej brutalny.Bardzo się zdziwiłem,gdy okazało się,że pozabijał tych wszystkich policjantów i to z satysfakcją i dumą.Można mu to jednak wybaczyć,gdyż powojenna trauma i niezbyt ciepłe przywitanie ze strony amerykańskiego społeczeństwa popchnęły go do tego szaleństwa.Poza tym na swój sposób uzależnił się od walki i zabijania (wszelkie skojarzenia z filmem "Nożownik" są jak najbardziej na miejscu).Szeryf Teasle natomiast okazuje się o wiele sympatyczniejszą postacią niż odgrywający go w filmie Brian Dennehy i naprawdę czytelnikowi robi się żal, iż ginie na końcu.Naprawdę mocna książka. Czyta się ją jednym tchem ;)

| 2014-05-16

Książka, tak jak i wszystkie części filmu bardzo przypadły mi do gustu. Książka napisana zgrabnie, szybko się ją czyta.

Jesienna depresja? Nie w Poznaniu... i nie z "Rambo"!

Poznańskie Kino Orbis Pictus zaprasza na seanse z przymrużeniem oka. Pierwszych 10 osób które zjawi się na seansach "Rambo: Pierwsza krew" 18 i 30. listopada, otrzyma w prezencie kultową książkę Davida Morrell'a, na podstawie której powstał film.