Bez śladu

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Myron Bolitar (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
1 186
2 355
1 116
Fade Away
978-83-7359-517-0
powieść, zabójstwo, detektyw, Bolitar
dona

Spektakularny sukces powieści Nie mów nikomu uczynił z Cobena megagwiazdę współczesnego thrillera. Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiające się niemal na każdej stronie, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy jego pisarskiego stylu. Aż w dziewięciu powieściach pojawia się Myron Bolitar, były pracownik FBI, agent sportowy i detektyw ? amator w jednej osobie, który nieustannie wplątuje się w kryminalne kłopoty. Myron przyjmuje propozycje właściciela klubu New Jersey Dragons i zgadza się odnaleźć gwiazdę drużyny, Grega Downinga, swojego rywala z czasów studenckich, który przepadł jak kamień w wodę. Dzięki temu zleceniu otrzyma szansę powrotu do zawodowej koszykówki. Co naprawdę stało się z Gregiem? Czy uciekł przed gangsterami poszukującymi go za długi hazardowe, czy ukrywa się przed policją w związku z zabójstwem Carli - kobiety, która go szantażowała? W domu zaginionego Bolitar znajduje ślady krwi zamordowanej, które niebawem ktoś usuwa, podobnie jak ślady obecności tajemniczej kobiety, z którą Greg żył po rozstaniu z żoną. Okazuje się, że cała sprawa ma związek z wydarzeniami z własnej przeszłości Myrona...

"Bez śladu" jest rzetelnie, ciekawie napisanym thrillerem. Ale daleko mu do doskonałości czy wspaniałości.
Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Akcja toczy się żwawo, bez przestojów na niepotrzebne opisy. Jak to u Cobena bywa, mamy tu dużo suspensów. Dzięki temu książka całkowicie oderwała mnie od rzeczywistości.

W tej pozycji jest wiele wątków, wszystkie mniej, lub bardziej są z sobą połączone. Mamy też parę scen mrożących krew w żyłach. Natomiast w sprawie morderstwa jest podejrzanych wiele osób, po pewnym czasie miałem mętlik w głowie bo nie wiedziałem kogo podejrzewać. Rozwiązanie sprawy okazało się niewiarygodne. Wątek morderstwa bardzo przypominał mi kryminał Agathy Christie, oczywiście uwspółcześniony.

Myron Bolitar dostaje niezwykłą propozycję zagrania w Smokach, drużynie koszykarskiej rywalizującej o mistrzostwo NBA. Ale gra jest jedynie przykrywką, tak naprawdę Myron ma odnaleźć swojego dawnego kolegę i rywala Grega Downinga gracza Smoków.

ChicaDeAyer | 2015-12-17
Przeczytana: 2009 rok

Ostatnio odłożyłam na tor boczny Cobena i zupełnie nie znam jego najnowszych dokonań literackich ani wypadków z powołanego przezeń do życia cyklu z innym bohaterem w roli głównej. Za to zawsze z dużym sentymentem sięgam do starszych książek, bo to z nimi zaczynałam swoją przygodę z thrillerem i szeroko pojmowaną powieścią sensacyjną - i po latach wciąż zaliczam tego autora do grona swoich ulubieńców.

Jak zwykle jest to powieść bardzo sprawnie napisana, co pozwala czytelnikowi na czerpanie pełnymi garściami z lektury - nic nie odwraca jego uwagi od fabuły, nie znajdzie się przywar które mogą irytować (a ja się lubię poczepiać pod tym względem, oj bardzo). Obok creme de la creme, jaki stanowi główna zagadka, autor zadbał także o dodatkowe bodźce, które mają oddziaływać na czytelnika i skutecznie uwiązać go do tego tytułu: mamy tajemnice z przeszłości, które wołają o rozwiązanie, mamy cierpki humor, mamy WINA. Czego więcej trzeba do spędzenia kilku miłych chwil z twórczością Cobena?

mclena | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

"Nie wierzył w miłość i trwałe związki z płcią przeciwną. Niektórzy uznaliby to za seksizm. Ale nie mieliby racji. Win nie traktował kobiet przedmiotowo. Niektóre przedmioty darzył szacunkiem."

Och Myron... serce mi pękło na milion kawałeczków...

To jak narazie najlepsza z cyklu, bardziej personalna, niż wcześniejsze, naprawdę świetnie napisana. W życiu bym sama tej zagadki nie rozwiązała. Jestem wstrząśnięta tym jak to wszystko się potoczyło. Nie spodziewałam się, że Myron zostanie aż tak uwikłany w to co tutaj znalazłam. Moje uwielbienie do Wina tylko wzrosło - choć czasem możnaby sie przyczepić do jego podejścia, ale oddaniem dla przyjaciół sprawia, że jestem kompletnie ślepa na wszelkie mankamenty i jest moim numerem jeden. Nie do końca zrozumiałam zakończenie, gdzie Bolitar rozmawia z Jessicą, ale myśle, że to się dość szybko wyklaruje w następnym tomie.

Zostałam pochłonięta żywcem przez kryminały Cobena i naprawdę nie wiem, kiedy zostanę wypuszczona.

Strasznie ciężko...

gwiazdka | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Cohen w dobrym wydaniu. Ciekawe śledztwo, a mamy tutaj i zaginięcie i morderstwo, akcja więc trzyma w napięciu, rozwiązanie zaś może zaskoczyć. Czyta się, jak wszystkie książki tego autora, lekko i przyjemnie. Jeden z lepszych tytułów pana Harlana, w każdym razie w moim odczuciu. Polecam zarówno miłośnikom Cohena jak i tym, którzy lubują się w kryminałach.

Eli1605 | 2018-07-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Nie Myron Bolitar ale Winston Horne Lockwood Trzeci jest moim bohaterem, moją gwiazdą i moim ulubieńcem. Uwielbiam tego gościa. Nazwisko Cobena w zasadzie gwarantuje dobry kryminał i tak też było i tym razem. Początkowo akcja rozwijała się bardzo powoli, ale po kilkudziesięciu stronach było lepiej. Niestety nie udało mi się wytypować mordercy i zakończenie mnie zaskoczyło. Ale to dobrze, lubię nieprzewidywalne zakończenia.

deskath | 2014-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

To moje trzecie spotkanie z Myronem Bolitarem. Tym razem bohater musi odszukać zaginionego zawodnika drużyny koszykarskiej. Sprawa zaczyna się komplikować gdy w mieszkaniu zaginionego Myron odnajduje ślady krwi. Ustala również, że był on szantażowany. Wynik śledztwa będzie na prawdę zaskakujący. Autor przedstawia również informacje dotyczące głównego bohatera związane z jego sportową przeszłością. Książkę czyta się świetnie. Kolejne informacje potrafią zaskoczyć, a finał jest ciężki do odgadnięcia. Duet Myron - Win sprawdza się jak zawsze genialnie, zwłaszcza na płaszczyźnie dialogów. Polecam.

mariusz | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Harlan Coben jak zwykle na niezłym wysokim poziomie. "Bez śladu" to moja trzecia książka tego autora, wszystkie odebrałem bardzo pozytywnie. W żołnierskich słowach można rzec, tradycyjnie świetna fabuła, bardzo ciekawe i co ważne zaskakujące zakończenie, no i oczywiście świetne dialogi z duża dawką humoru. Coben się nie nudzi, gwarantuje miły relaks więc z pewnością sięgnę po kolejną jego powieść. Polecam!!!

Magdalena | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Wszystkie książki Cobena uwielbiam. Ta również bardzo mi się podobała. Przeczytałabym ją szybciej, ale... nauka. W zagadkach z udziałem Myrona Bolitara bardzo podoba mi się poczucie humoru. Uwielbiam !

Roland | 2016-05-27
Przeczytana: 26 maja 2016

Przeszłość nie zapomina

Powieści kryminalne, a zwłaszcza thrillery można klasyfikować według własnego klucza. Otóż można wyróżnić te bardziej nastawione na akcję, inne zasypują czytelników zwrotami akcji, jeszcze inne zatrważają makabrą, nie należy zapominać o tych psychologicznych. Powieść „Bez śladu” Harlana Cobena można zaklasyfikować do lżejszych thrillerów, nastawionych na rozrywkę z postacią intrygującego detektywa. Być może nie jest to kryminał wysokich lotów, lecz dwie zasadnicze kwestie przemawiają za przeczytaniem tejże pozycji. Pierwsza i zasadnicza, gawędziarski styl autora, który sprawia, że czytelnik bardzo łatwo daje się porwać fabule oraz druga kwestia, czyli zagadka, która oprócz tego, że jest nurtująca, to pozwala czytelnikowi „rozpocząć” własne śledztwo.

Myron Bolitar przyjmuje propozycję właściciela klubu New Jersey Dragons i zgadza się odnaleźć gwiazdę drużyny, Grega Downinga, swojego rywala z czasów studenckich, który przepadł jak kamień w wodę. W...

Darek DTSG | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Harlan Coben
Przeczytana: 2013 rok

Po przeczytaniu kilku książek Cobena zastanawiałem się ,która jest najlepsza i muszę przyznać że wszystkie trzymają podobny wysoki poziom . Dość długo omijałem te pozycje ze sportowym tematem czyli śledztwa Myrona Bolitara. Namówiła mnie znajoma i jestem jej wdzięczny bo przybył mi kolejny bohater mianowicie : Win
no i może trochę sam Myron :) W każdym razie śmiało sięgam po kolejne książki Cobena w ciemno ...