Pokolenie '89 czyli Dzieci PRL-u w wolnej Polsce

Wydawnictwo: G+J
978-83-61299-86-8
nika

"Kto dopił znalezioną na berlińskim przystanku cudzą coca-colę, ile można było kupić za jednego dolara, kto był bohaterem rodziny, bo z własnej inicjatywy papier toaletowy. Kto pisał listy do generała Jaruzelskiego, a kto kupił magnetowid zamiast kombajnu..." Znani aktorzy, muzycy, politycy, dziennikarze i sportowcy opowiadają Beacie Tadli o dzieciństwie w PRL-u i szansach, jakie dał im rok...

Znani aktorzy, muzycy, politycy, dziennikarze i sportowcy opowiadają Beacie Tadli o dzieciństwie w PRL-u i szansach, jakie dał im rok 1989.
Dwadzieścia lat po upadku dawnego systemu pokolenie, którego bohaterowie książki są przedstawicielami, znalazło się w ciekawym punkcie. Połowa życia większości z nich przypadła na czas wolnej Polski, a połowa została w Polsce Ludowej. To odpowiednia chwila, by zapytać - kim dzisiaj są i ile w nich pozostało z dzieciaków biegających z kluczem na szyi.
W książce znajdą Państwo zabawne anegdoty i wzruszające wspomnienia z historią w tle, ilustrowane zdjęciami z rodzinnych albumów oraz fotografiami obrazującymi wydarzenia, których bohaterowie byli uczestnikami. Wszystko z dala od bieżącej polityki i tabloidowej sensacji."
- fragmenty opisu na odwrocie książki.

Zabawna, ciekawa ksiazka o dziecinstwie okresu PRL opowiadana przez znanych ludzi polityki i telewizji, dla mlodego pokolenia lekcja histori, dla starszych jak ja przypomnienie dziecinstwa

a_psik | 2013-03-11
Przeczytana: 10 marca 2013

Beata Tadla, znana dziennikarka (do niedawna związana z telewizją TVN, obecnie pracuje w TVP) wypytuje znanych ludzi o dzieciństwo w PRL-u oraz wspomnienia związane z rokiem 1989. Wśród rozmówców znajdziemy polityków, sportowców, aktorów, dziennikarzy czy muzyków. Tadla przeprowadziła krótkie wywiady m.in. z Arturem Andrusem, Dorotą Gawryluk, Tomaszem Karolakiem, Marcinem Mellerem, Wojciechem Olejniczakiem, Przemysławem Saletą, Ewą Wachowicz. Wszyscy rozmówcy należą według autorki do tytułowego pokolenia ’89, a urodzili się pod koniec lat 60-tych i w latach 70-tych. Opowiadają oni dziennikarce o swoich przeżyciach, przygodach z lat dzieciństwa i próbują odpowiedzieć na pytanie, co jest dla niech wspólnym doświadczeniem i czy rok ’89 zmienił ich życie. Większość z nich wchodziła w dorosłość lub była na jej progu w roku 1989. Wszyscy rozmówcy Beaty Tadli doskonale wykorzystali szanse, które dał im los.
Początkowo książka mnie zauroczyła – opowieści o rozmaitych perypetiach, aby...

Wujek_Grzyb | 2013-06-05

Czy zastanawialiście się co by było jak byśmy urodzili się powiedzmy tak by w roku 1989 mieć 18-20lat??? Czy myśleliście jak by wyglądało nasze życie, gdy dzieciństwo spędzali byśmy jeszcze w PRL, a w dorosłość wchodzili już w wolnej Polsce?

Książka Beaty Tadli pomaga nam poczuć to co właśnie czuli znani nam z ekranu telewizora: aktorzy, muzycy, politycy, a dokładnie co przeżyło 48 osób wybranych przez dziennikarkę.

Tylko oni w tej książce nie mówią tego co najczęściej słyszymy, że nie było internetu, słodyczy albo 999 kanałów telewizyjnych. Tu dowiadujemy się co było! Poznajemy wiele ciekawych i zabawnych anegdot, wzruszające historie z młodych lat, albo to kto w samochodzie przemycał pół świniaka od rodziny ze wsi, a to wszystko jest doprawione zdjęciami z prywatnych albumów naszych bohaterów.

Jak to było gdy będąc małym dzieckiem które ogląda telewizje nagle widzi nagle jakiegoś pana w dużych okularach mówiącego coś o zagrożeniu i stanie wojennym, i to pytanie do mamy czemu...

amrita | 2012-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2012

Dla tych, którzy lata 80. przesiedzieli w szkolnej ławie, a czas wolny spędzali na podwórku, grając w gumę i zbijaka - lektura obowiązkowa! Warto się przekonać, jak rówieśnicy (obecnie bardzo znani) odbierali tamtą rzeczywistość. Kto ma jakie wspomnienia? Ja przytakiwałam każdemu zdaniu Artura Andrusa. Pewnie dlatego, że też wychowywałam się w małej miejscowości, którą ominęła wielka polityka. A jak było z Wami???

Barlat | 2013-10-13

Dla starszych - warto przeczytać i sobie przypomnieć. Dla młodych - warto przeczytać, żeby dowiedzieć się jak to było. Trudno powiedzieć czy te czasy były straszne czy śmieszne.

Natayla | 2012-12-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka podobała mi się bardzo. Przeczytałam ją w jedną noc w pociągu relacji Kołobrzeg-Warszawa. Nie jest to pozycja naukowa, bardziej możemy ją rozpatrywać w kategoriach literatury wspominkowo-rozrywkowej. Zawarte tutaj wspomnienia dzisiejszych trzydziestolatków pokazują, że czasy PRL-u wcale takie szare i nudne nie były. Lektura lekka, przyjemna, polecam :)

vobi | 2013-07-22
Przeczytana: czerwiec 2013

Swietny pomysl, bardzo dobrze poprowadzony, ciekawe zestawienie rozmowcow - ksiazka daje nie tylko mozliwosc przypomnienia sobie dziecinstwa, ale takze skonfrontowania swoich wspomnien z innymi. Ksiazka przechodzila u nas w biurze z rąk do rąk i przez kilka tygodni byla glownym tematem biurowych rozmow.

Joanna1969 | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Ciekawa pozycja,fajnie napisana.Miło przeczytać wspomnienia i spostrzeżenia dotyczące tamtego okresu tym bardziej, że sama należę do tego pokolenia. Oczywiście polecam.

CompleteUnknown | 2010-09-12
Przeczytana: 2010 rok
Ania | 2010-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Niektóre opowieści banalne, inne całkiem ciekawe. Plusem ujemnym nazwałabym powtarzające się jak mantra stwierdzenia o podejściu do życia bohaterów, których dzieciństwo przypadło na szare czasy PRL-u. Na minus dość schematyczne prowadzenie rozmów, jednak całość wypada mimo wszystko całkiem nieźle. Osobiście zmieniłam trochę zdanie na temat tamtych lat, co jest największą moim zdaniem zaletą tej książki. Polecam wszystkim, którzy idealizują komunę.