Tajemniczy pan Quin

The Mysterious Mr Quin
opowiadania, tajemnica, detektyw
dona

Inne wydania

„Tajemniczy pan Quin” - zbiór dwunastu opowiadań Agathy Christie, opublikowany w 1930 r. Bohaterem wszystkich jest zagadkowy Harley Quin („opiekun zakochanych” i „adwokat umarłych”). Agatha Christie zaczerpnęła pomysł na postać Quina z komedii dell'arte. W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”.

Paco | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Przypuszczalnie źle zainaugurowałem.
Rendez vouz z Agathą.
Może okaże się odnośnikiem do jej n-tych książek, lecz na razie mam dość. Schematyczna. A tego nie lubię. Typowa. U zarania każdego opowiadania pojawia się historia miłosna. Wyściełana trupami. Trupy nie zapewniają gwarancji jakości.
Ściślej – ich ilość.
W końcu wszystko sprowadza się do sentencji ,, czyżby to jednak był czyżyk ?’’ :) Wysublimowany angielski humor działa na plus. Lecz tytuł Królowej Kryminałów obliguje do czegoś więcej, niż przedstawienie postaci, opis sytuacji a następnie OBOWIĄZKOWE morderstwo.. Na dobitkę, jeśli kryminał nie jest okraszony wątkami sensacyjnymi, wydaje się bezbarwny.
Prawo serii.
Zainicjowałem kontakt ze słabszymi pozycjami i nie potrafię im podołać.
A kysz :)

Paweł | 2015-03-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 marca 2015

Zetknięcie się z twórczością Agaty Christie to nie tylko poznanie mrocznych kryminałów (Hercules Poirot), to nie tylko branie udziału w przygodach pary detektywów - amatorów (Tommy i Tuppence), ale to również oddzielne powieści i zbiory opowiadań. ,,Tajemniczy pan Quin" jest rzeczywiście bardzo tajemniczy i intrygujący. Zjawia się w dziwnych okolicznościach i wysnuwa dosyć filozoficzne wizje na zadane tematy przez pana Satterthwaite'a. Quin jest również wizją, odpowiedzią, pomocą i dobrym znajomym, z którym można zwyczajnie porozmawiać. Dosyć dobre opowiadania, szkoda, że mało łączą się treściowo.

Degamisz | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Mawia się, że do trzech razy sztuka i faktycznie, w odniesieniu do Christie jest to powiedzenie trafione. Dwa wcześniejsze zbiory opowiadań Agathy były dla mnie niechlubną plamą w jej twórczości natomiast „Tajemniczy pan Quin” ratuje honor autorki. A jako, że czytam Christie chronologicznie to jest to przykład tego, że jej talent się po prostu rozwija i stopniowo wyrabia się jej forma.

Ciekawe opowiadania, właściwie to chyba tylko ze względu na tytułowego Quin’a dzięki któremu Christie udało się wprowadzić element metafizyki i dziwnego poczucia czegoś nierealnego – coś jakby niezwykle klimatycznej grozy.

Nie jest to co prawda to, co tak mi się podoba w jej regularnych powieściach, zwłaszcza z Poirot’em, ale jest zdecydowanie lepiej w odróżnieniu od np. „Śledztwa na cztery ręce”. Tak więc mam ogromną nadzieję, że z biegiem czytania Agatha okaże się mistrzynią również i w krótkich opowiadaniach.

Pani_Wu | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Błazen w czarnej masce

"Tom „Tajemniczy pan Quin” (1930) przyniósł szereg na poły fantastycznych opowieści o występku i zbrodni.”[1] Łączą je osoby pana Satterthwaite’a oraz pana Quina. O ile tego pierwszego spotykamy jeszcze w innych książkach Agathy, to postać Quina pojawia się tylko w tej jednej pozycji.

Głównym bohaterem miniaturek jest pan Satterthwaite, którego w jednym z opowiadań autorka charakteryzuje następująco: „W końcu kim był? Małym, zasuszonym starszym panem, bez dzieci, bez rodziny, jedynie z cenną kolekcją sztuki, która w tej chwili wydawała się, o dziwo, zupełnie niestaysfakcjonująca. Nikt nie przejmował się, czy żyje, czy umarł…”[2]

Tomik rozpoczyna się pojawieniem pana Quina w życiu bohatera, „Nadchodzi pan Quin”, a kończy jego odejściem w opowiadaniu „Aleja Arlekina”.
Cóż to za postać, która znalazła się w tytule, a nie jest głównym bohaterem? Autorka określiła go następująco (i to wielokrotnie w różnych opowiadaniach zbioru): „…śniady, małomówny,...

MałaPisareczka | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

"Tajemniczy pan Quin" to książka inna niż wszystkie. A to dlatego, iż autorka zaczerpnęła pomysł na postać Quinna z komedii dell`arte. Agata Christie bardzo lubiła postać Arlekina, to jest postać błazna w czarnej masce "komicznej".

"Tajemniczy pan Quin" to zbiór dwunastu miniatur, połączonych w jeden ciąg poprzez postać Harleya Quina, który "przychodzi i odchodzi" jak duch i pomaga panu Satterthwaite'owi wyjaśnić nierozwiązane zagadki z przeszłości. Obaj są strażnikami Miłości, Sprawiedliwości i Prawdy. Doznamy tu silnych emocji i wczujemy się w atmosferę niesamowitości: maski, gra cieni i tajemne przejścia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jak u Szekspira wszyscy odgrywają swoje role w „świecie, który jest teatrem”.

W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” (niebawem przeczytam) i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”.

Czytałam już kilka zbiorów opowiadań Królowej Kryminałów,...

gwiazdka | 2012-11-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 03 listopada 2012

Kolejny mój opór- tym razem przed opowiadaniami- przełamany. Nigdy nie lubiłam ich czytać, były dla mnie za krótkie do tego, żeby „zaprzyjaźnić się” z bohaterami. Tymczasem opowiadania w tej książce są naprawdę dobre i wcale nie przeszkadzało mi, że są tylko opowiadaniami. Zawierały to, co najbardziej lubię u Christie, a nie zawierały tego, co u niej występuje, a nie sprawia mi żądnej przyjemności. Przede wszystkim w większości powieści pani Agatki akcja rozkręca się bardzo powoli i coś zaczyna się dziać gdzieś tak koło połowy, tutaj każde opowiadanie zaczynało się „już na początku”. Nie ma też tu denerwujących bohaterów. Jest za to przestępstwo i konsekwentne, ale powolne dążenie do rozwiązania zbrodni, co w kryminałach wprost kocham.

Booka | 2011-08-11
Na półkach: Posiadam $, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

"Tajemniczy pan Quinn" zgodnie z tytułem jest rzeczywiście tajemniczy. Pojawia się w każdej z dwunastu historii. Można by powiedzieć, że pojawia się znikąd. Jest na miejscu wszędzie tam, gdzie dochodzi do tragedii.

Książka nie porywa tak jak inne tytuły autorki. Niektóre opowiadania są lepsze inne trochę mniej. Choć ja ją czytałam z zainteresowaniem. Najbardziej ciekawią opisy miejsc, przyrody no i oczywiście czytelnik chce poznać kto jest odpowiedzialny za morderstwo.

książek: 1981
Renax | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Mi ten tomik bardzo przypadł do gustu - taki troszkę w stylu Poe.
Bardzo ciekawy.

DoXxil | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Wykreowanie nowego detektywa, któremu w drodze dedukcji pomaga tajemniczy, w gróncie rzeczy nieznany przyjaciel, jest świetnym pomysłem na kryminał, Dodaje takiej...świerzości całej historii.
Napisanie dwunastu, krótkich opowiadań nie było, moim zdaniem, zbyt dobrym pomysłem. Owszem, z ta techniką mamy doczynienia już wcześniej, jednak tu wydaje mi się bardziej nieodpowiednie. Czytając, żadko kiedy mogłam bardziej zastanowić się nad motywem i sprawcą zbrodni, co niespecjalnie mi się podobało.
Niezwykle interesujący. Zwłaszcza tytułowy Pan Quin-tajemniczy, intrygujący. Autorka nie zawiodła i również tu rozwinęla portret psychologiczny morderców. bardzo jednak ubolewam nad faktem, że Chritsie nie wyjaśniła nam kim tak naprawdę jest tytułowy bohater. Z niecierpliwością czekałam na koniec, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jednak koniec jeszcze więcej ich doklada, jest zagmatwany i nie wyjaśnia zupełnie NIC!

No, no! – odezwał się Conway. – Posłuchajcie wiatru. Dzika...

schizma | 2010-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 31 października 2010

"Tajemniczy pan Quin" to właściwie 12 krótkich opowiadań, w każdym zaś jest jakaś nierozwiązana zagadka, tajemnica.

Przez wszystkie te zagadki przeprowadza nas starszy dystyngowany Anglik obracający się wśród najbardziej znaczących postaci międzywojennego świata towarzyskiego, a jednak wciąż pozostający jedynie obserwatorem, pan Satterthwaite. Ale on sam twierdzi, że nic by nie zdziałał bez swego przyjaciela, który "przychodzi i odchodzi" - bez pana Harleya Quina. Wiemy o nim niewiele, właściwie nic. Pełni on rolę katalizatora, jak określa go sam pan Satterthwaite, sprawia, że fakty nabierają nowego znaczenia, klarują się.

Panowie poznają się w sylwestrową noc w domu, którego właściciel w jednym z pokoi popełnił samobójstwo. Sprawa być może nie dziwiłaby aż tak bardzo gdyby nie to, że w tym samym czasie jego przyjaciele kończyli kolację, na którą ich zaprosił. Zagadka tej śmierci nie została wyjaśniona aż do tej ostatniej nocy w roku, dopóki w ponurym domu nie pojawił się pan...