Tajemniczy pan Quin

The Mysterious Mr Quin
opowiadania, tajemnica, detektyw
dona

Inne wydania

„Tajemniczy pan Quin” - zbiór dwunastu opowiadań Agathy Christie, opublikowany w 1930 r. Bohaterem wszystkich jest zagadkowy Harley Quin („opiekun zakochanych” i „adwokat umarłych”). Agatha Christie zaczerpnęła pomysł na postać Quina z komedii dell'arte. W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”.

Paco | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Przypuszczalnie źle zainaugurowałem.
Rendez vouz z Agathą.
Może okaże się odnośnikiem do jej n-tych książek, lecz na razie mam dość. Schematyczna. A tego nie lubię. Typowa. U zarania każdego opowiadania pojawia się historia miłosna. Wyściełana trupami. Trupy nie zapewniają gwarancji jakości.
Ściślej – ich ilość.
W końcu wszystko sprowadza się do sentencji ,, czyżby to jednak był czyżyk ?’’ :) Wysublimowany angielski humor działa na plus. Lecz tytuł Królowej Kryminałów obliguje do czegoś więcej, niż przedstawienie postaci, opis sytuacji a następnie OBOWIĄZKOWE morderstwo.. Na dobitkę, jeśli kryminał nie jest okraszony wątkami sensacyjnymi, wydaje się bezbarwny.
Prawo serii.
Zainicjowałem kontakt ze słabszymi pozycjami i nie potrafię im podołać.
A kysz :)

Paweł | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 marca 2015

Zetknięcie się z twórczością Agaty Christie to nie tylko poznanie mrocznych kryminałów (Hercules Poirot), to nie tylko branie udziału w przygodach pary detektywów - amatorów (Tommy i Tuppence), ale to również oddzielne powieści i zbiory opowiadań. ,,Tajemniczy pan Quin" jest rzeczywiście bardzo tajemniczy i intrygujący. Zjawia się w dziwnych okolicznościach i wysnuwa dosyć filozoficzne wizje na zadane tematy przez pana Satterthwaite'a. Quin jest również wizją, odpowiedzią, pomocą i dobrym znajomym, z którym można zwyczajnie porozmawiać. Dosyć dobre opowiadania, szkoda, że mało łączą się treściowo.

Degamisz | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Mawia się, że do trzech razy sztuka i faktycznie, w odniesieniu do Christie jest to powiedzenie trafione. Dwa wcześniejsze zbiory opowiadań Agathy były dla mnie niechlubną plamą w jej twórczości natomiast „Tajemniczy pan Quin” ratuje honor autorki. A jako, że czytam Christie chronologicznie to jest to przykład tego, że jej talent się po prostu rozwija i stopniowo wyrabia się jej forma.

Ciekawe opowiadania, właściwie to chyba tylko ze względu na tytułowego Quin’a dzięki któremu Christie udało się wprowadzić element metafizyki i dziwnego poczucia czegoś nierealnego – coś jakby niezwykle klimatycznej grozy.

Nie jest to co prawda to, co tak mi się podoba w jej regularnych powieściach, zwłaszcza z Poirot’em, ale jest zdecydowanie lepiej w odróżnieniu od np. „Śledztwa na cztery ręce”. Tak więc mam ogromną nadzieję, że z biegiem czytania Agatha okaże się mistrzynią również i w krótkich opowiadaniach.

Pani_Wu | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Błazen w czarnej masce

"Tom „Tajemniczy pan Quin” (1930) przyniósł szereg na poły fantastycznych opowieści o występku i zbrodni.”[1] Łączą je osoby pana Satterthwaite’a oraz pana Quina. O ile tego pierwszego spotykamy jeszcze w innych książkach Agathy, to postać Quina pojawia się tylko w tej jednej pozycji.

Głównym bohaterem miniaturek jest pan Satterthwaite, którego w jednym z opowiadań autorka charakteryzuje następująco: „W końcu kim był? Małym, zasuszonym starszym panem, bez dzieci, bez rodziny, jedynie z cenną kolekcją sztuki, która w tej chwili wydawała się, o dziwo, zupełnie niestaysfakcjonująca. Nikt nie przejmował się, czy żyje, czy umarł…”[2]

Tomik rozpoczyna się pojawieniem pana Quina w życiu bohatera, „Nadchodzi pan Quin”, a kończy jego odejściem w opowiadaniu „Aleja Arlekina”.
Cóż to za postać, która znalazła się w tytule, a nie jest głównym bohaterem? Autorka określiła go następująco (i to wielokrotnie w różnych opowiadaniach zbioru): „…śniady, małomówny,...

gwiazdka | 2012-11-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 03 listopada 2012

Kolejny mój opór- tym razem przed opowiadaniami- przełamany. Nigdy nie lubiłam ich czytać, były dla mnie za krótkie do tego, żeby „zaprzyjaźnić się” z bohaterami. Tymczasem opowiadania w tej książce są naprawdę dobre i wcale nie przeszkadzało mi, że są tylko opowiadaniami. Zawierały to, co najbardziej lubię u Christie, a nie zawierały tego, co u niej występuje, a nie sprawia mi żądnej przyjemności. Przede wszystkim w większości powieści pani Agatki akcja rozkręca się bardzo powoli i coś zaczyna się dziać gdzieś tak koło połowy, tutaj każde opowiadanie zaczynało się „już na początku”. Nie ma też tu denerwujących bohaterów. Jest za to przestępstwo i konsekwentne, ale powolne dążenie do rozwiązania zbrodni, co w kryminałach wprost kocham.

MałaPisareczka | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

"Tajemniczy pan Quin" to książka inna niż wszystkie. A to dlatego, iż autorka zaczerpnęła pomysł na postać Quinna z komedii dell`arte. Agata Christie bardzo lubiła postać Arlekina, to jest postać błazna w czarnej masce "komicznej".

"Tajemniczy pan Quin" to zbiór dwunastu miniatur, połączonych w jeden ciąg poprzez postać Harleya Quina, który "przychodzi i odchodzi" jak duch i pomaga panu Satterthwaite'owi wyjaśnić nierozwiązane zagadki z przeszłości. Obaj są strażnikami Miłości, Sprawiedliwości i Prawdy. Doznamy tu silnych emocji i wczujemy się w atmosferę niesamowitości: maski, gra cieni i tajemne przejścia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jak u Szekspira wszyscy odgrywają swoje role w „świecie, który jest teatrem”.

W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” (niebawem przeczytam) i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”.

Czytałam już kilka zbiorów opowiadań Królowej Kryminałów,...

Booka | 2011-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam $
Przeczytana: 2009 rok

"Tajemniczy pan Quinn" zgodnie z tytułem jest rzeczywiście tajemniczy. Pojawia się w każdej z dwunastu historii. Można by powiedzieć, że pojawia się znikąd. Jest na miejscu wszędzie tam, gdzie dochodzi do tragedii.

Książka nie porywa tak jak inne tytuły autorki. Niektóre opowiadania są lepsze inne trochę mniej. Choć ja ją czytałam z zainteresowaniem. Najbardziej ciekawią opisy miejsc, przyrody no i oczywiście czytelnik chce poznać kto jest odpowiedzialny za morderstwo.

książek: 2092
Renax | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Mi ten tomik bardzo przypadł do gustu - taki troszkę w stylu Poe.
Bardzo ciekawy.

MontyP | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Nawet mi się podobało. Co prawda brakowało mi jakiegoś bohatera, którego losy chciałbym śledzić, brakowało kobiet, który to fakt jako erotoman-gawędziarz przyjąłem z żalem (głównie występowały w roli trupów), ale nie było tak źle. Opowiadania krótkie, dynamiczne dzięki czemu nasz do bólu brytyjski i dystyngowany bohater nie zdołał mnie zanudzić na śmierć. No, może przyczepiłbym się do intelektu autorki (już widzę jak mnie fani ścierają na miazgę): gdy się strzela do pary kochanków z okna na stryszku, to jeśli ona dostała w plecy to on (wyższy od niej) dostałby postrzał nie w serce, ale w okolicę krocza. No cóż, że mało romantycznie. Takie szczegóły mnie jednak lekko drażnią, skoro ma to być autorka, która sprzedała 2 mld sztuk książek. Parę funtów dla konsultanta by jej nie zaszkodziło. Jednak ogólna ocena jest pozytywna. Książka dobra do autobusu. :) Dzięki mnie spadkobiercy autorki mają sprzedane 2 mld + 2 sztuki. Ale więcej już na mnie raczej nie liczcie :)

DoXxil | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Wykreowanie nowego detektywa, któremu w drodze dedukcji pomaga tajemniczy, w gróncie rzeczy nieznany przyjaciel, jest świetnym pomysłem na kryminał, Dodaje takiej...świerzości całej historii.
Napisanie dwunastu, krótkich opowiadań nie było, moim zdaniem, zbyt dobrym pomysłem. Owszem, z ta techniką mamy doczynienia już wcześniej, jednak tu wydaje mi się bardziej nieodpowiednie. Czytając, żadko kiedy mogłam bardziej zastanowić się nad motywem i sprawcą zbrodni, co niespecjalnie mi się podobało.
Niezwykle interesujący. Zwłaszcza tytułowy Pan Quin-tajemniczy, intrygujący. Autorka nie zawiodła i również tu rozwinęla portret psychologiczny morderców. bardzo jednak ubolewam nad faktem, że Chritsie nie wyjaśniła nam kim tak naprawdę jest tytułowy bohater. Z niecierpliwością czekałam na koniec, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jednak koniec jeszcze więcej ich doklada, jest zagmatwany i nie wyjaśnia zupełnie NIC!

No, no! – odezwał się Conway. – Posłuchajcie wiatru. Dzika...